«Көпмүше тарауын қайталау» 7 сынып. Алгебра

Сабақтың тақырыбы:  «Көпмүше тарауын қайталау»  7 сынып. Алгебра

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге   жіктеуді

қайталай отырып есеп шығару біліктіліктерін пысықтау.

Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, сана-сезімін қалыптастыру,  шығармашылық даму

мүмкіндігіне жағдай жасау

Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа және тапқырлыққа   тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Білімді жинақтау, қорытындылау сабағы

Сабақтың түрі: Аралас, сайыс сабағы

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, өз бетімен  жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, тест тапсырмалары салынған  слайдтар

Жаңа технология түрі: Деңгейлеп оқыту

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Сынып үш топқа бөлінген.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушылардың үй тапсырмасын тексереді.

 

ІІІ. “Танымдық” сайыс

  • 1) Көпмүше дегеніміз не ?                                  (3 ұпай).
  • 2) Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не?                     (3 ұпай).
  • 3) Көпмүшенің мүшелері дегеніміз не?  (3 ұпай).
  • 4)Көпмүшелерді қалай қосамыз?                  (3 ұпай)
  • 5) Бір көпмүшеден екінші көпмүшелікті азайту дегеніміз не?
  • 6) Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?   (3 ұпай)
  • 7) Көпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?   (3 ұпай)
  • 8) Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?   (3 ұпай)
  • 9) Көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз    (3 ұпай)

 

  1. Ойлан, тап. (Ауызша есептеу)

Көпмүше түрінде көрсет

  1. 1. а5 × (3а – 4);
  2. 3с × (с2 + 2с – 7);
  3. (3х – 6) × 2х3.
  4. 8 – (8х + 7);
  5. 5а + (11 – а);
  6. (6у + 2) – 6у.

 

V.Біліктілік сайысы

      Жаттығу  практикалық тест

  1. Ұқсас бірмүшені көрсет : 1) 9ас;  2) – 17;         3) 9ху;           4) – 17ас.

А. 1 и 3.  Б. 1 и 3,  2 и 4.      В. 1 и 4.

 

2.Қай өрнек көпмүше бола алмайды?                                       

1) 3а + b;     2) 7а2 + b + 3;     3) 7а2 × b × 3.            А. 1 и 2.     Б. 3.     В. 2 и 3.

 

  1. Берілген көпмүшені стандарт түрде жаз.   а3 × а5 – 3а × а × а × 0,5 + 7а2.

А. а8 – 3,5а3 + 7а2.     Б. а15 – 1,5а3 + 7а2.    В. а8 – 1,5а3 + 7а2.

 

  1. Жақшаны ашып ұқсастарын біріктір: 11 + (7а – 11). А. 22 + 7а.     Б. 7а.     В. – 7а + 22.

 

  1. Ықшамда: 9а – (3 – 5а).  А. 14а – 3.     Б. 4а + 3.     В. 4а – 3.

 

  1. Көбейтуді орында : 5(а + 1).   А. 5а + 1.     Б. 5а.     В. 5а + 5.

 

  1. Көбейтуді орында : 3а2(7 – а).  А. 21а2 – 3а2.     Б. 21а2 — 3а3.     В. – 21а3.

 

Жаттығу  практикалық тест жауаптары

  1. В
  2. Б
  3. В
  4. Б
  5. А
  6. В
  7. Б

 

  1. VI. «Кім жылдам?» сайысы

Тексеру тест

Вариант 1                                                      

  1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 3ху; 2) 3а;  3) – 7ху;  4) – 7. 

  А. 1 и 2.     Б. 1 и 3.     В. 1 и 2, 3 и 4.

 

Вариант 2                                                       

  1. Ұқсас бірмүшеліктерді табыңыз : 1) 5ху; 2) – 9;  3) 5ас;  4) – 9ху.

А. 1 и 3.     Б. 1 и 3, 2 и 4.     В. 1 и 4.

 

Вариант 1                                                      

  1. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады?

    1) 5х + у3;     2) 5ху3;     3) 5 + х + у3.                А. 3.     Б. 2.     В. 1 и 3.

 

Вариант 2                                                        

  1. Өрнектердің қайсысы көпмүшелік болады?

1) 4 + 3у – у2;     2) х2;     3) 7 – х;     4) а + с.         А. 2 и 3.     Б. 1 и 3.     В. 1, 3 и 4.

 

Вариант 1                                                          

  1. Өрнекті ықшамдаңыз: (а2 × а3)3.        А. а8.     Б. а18.     В. а15.

 

Вариант 2                                                            

  1. Өрнекті ықшамдаңыз: а3 × (3а3)2.        А. 9а8.     Б. 6а9.     В. 9а9.

 

Вариант 1                                                    

  1. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз: 4 × х × х × х × 2 – 6х5 + х3 × х4.

                           А. 4х3 × 2 – 6х5 + х7.     Б. 8х3 – 6х5 + х12.       В. х7 – 6х5 + 8х3.

 

Вариант 2                                                       

  1. Көпмүшелікті стандарт түрге келтіріңіз : 6 × а × а × а × а × 1,5 + 0,4 × а3 × 5 – а6 × а3.

А. 9а4 + 2а3 – а18.     Б. – а9 + 9а4 + 20а3.          В. – а9 + 9а4 + 2а3.

 

 

 

Вариант 1                                                  

  1. Ықшамдаңыз: (9а – 2b) – (5а – 3b). А. 4а + 5b.     Б. 4а + b.     В. 9аb. 

   

Вариант 2                                                    

  1. Ықшамдаңыз : (7х – 3у) – (8у – 6х).    А. х – 11у.     Б. 13х – 11у.     В. х + 5у. 

 

Вариант 1                                                 

  1. Өрнекті көпмүше түрінде жаз. 2а(а2 + а + 1)?     

  А. 2а3 + а + 1.     Б. 2а3 + 2а2 + 2а.            В. 2а3 + 2а + 2.

 

Вариант 2                                                  

  1. Өрнекті көпмүше түрінде жаз. 0,5х4(6х5 + х3 – 3)? 

 

А. 3х9 + х7 – 1,5х4;    Б. 3х9 + 0,5х7 – 1,5х4; В. 3х9 + х3 – 3.

 

Жаттығу  практикалық тест жауаптары

 

  • Б            1.В
  • В 2.В
  • В 3.В
  • В 4.В
  • В 5.А
  • Б 6.Б

 

VII. Топ жетекшілер сайысы.

 

  • Оқулықта С тобының есебі
  • № 148 (1,2,3)
  • № 149 (1,2,3)

 

VIII. Логикалық сұрақтар

  1. Рационал сандар жиынын нелер құрайды?
  2. а-ның п дәрежесі деп нені атаймыз?
  3. Қандай сандар иррационал сандар деп аталады?
  4. Бірмүше дегеніміз не?
  5. у=х2 функциясының графигі қалай аталады?
  6. Көпмүше деп нені атайды?
  7. 0-дің п дәрежесі неге тең?
  8. Кез келген санның бір дәрежесі неге тең?
  9. Теріс санның тақ дәрежесі қандай санға тең?
  10. Теріс санның жұп дәрежесі қандай санға тең?

 

IX.Бағалау (бағалау парағы арқылы қорытынды баға шығарылады).
X. Үйге тапсырма: Бақылау жұмысына әзірлену.

  • Қорытынды бөлім.