Логарифм және оның қасиеттері.

Батыс Қазақстан облысы, Теректі ауданы, Аңқаты ЖОББ мектебінің математика пәнінің мұғалімі Ержанова Нұргүл Төремұратқызы

 

Сабақтың тақырыбы: Логарифм және оның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты:

  1. Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту.
  2. Есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік білімдерін, дағдыларын қалыптастыру;
  3. Оқушыларды барақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшандыққа, бір-бірлерін тыңдауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тест тапсырмалары, ҰБТ материалдары.

 

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)

 

  1. Үй жұмысын тексеру:(7 минут)

а) фронтальды сұрау.

1) Натурал логарифм дегеніміз не?

2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды?

3) Потенциалдау дегеніміз не?

4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады?

5) Санның логарифмі деген не?

ә) ауызша есептер.

 

 

log4x = 2               logx 25= 2

 

  1. Жарыс картасын құрайық.

Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау.(3 минут)

 

Мұғалімнің іс-әрекетіОқушылардың іс-әрекеті
Бұл кезеңде логарифмнің қасиеттері бойынша алған білімдері тексеріледі. Дұрыс формула алу үшін өрнектердің арасына сәйкес стрелкалар қоюлары қажет.Дұрыс формула алу үшін оқушылар сәйкестікті тауып, стрелка қоюға тиісті.

 

Сәйкестікті тап:

logaxy                                      p loga x

 

loga(x/y)                                  loga x – loga y

 

loga xp                                     logax

 

logax +logay.

 

  1. Логарифмдер эстафетасы. (10 минут)

 

Өрнектің мәнін табыңдар.Оқушылар тақтаға есептерді  түсіндіріп шығарады және жауабын табады.

 

Дlg8 + lg125lg(8∙125) = lg 1000 = 3
Нlog 26 — log 2 (6/32)log 2 (6 : (6/32)) = log 232 = 5
Пlog 3 5 — log 3 135log 3 (5 : 135)= log 3 (1:27)= -3
Е2 log 27 — log 2 49log 272 — log 249 = log 2(49:49) = log 2 1 = 0
Жlog 93+ log 927log 9(3∙27) = log 981=2
Ох
Р2х-4   х=6

 

 

32125
ДЖОН

 

 

50-306
НЕПЕР

 

 

 

 

 

 

 

Логарифм — logos —сан  және arіthmos — қатынас  деген сөздерінен туындайды да , сандардың қатынасы деп аударылады. Логарифм атауын Джон  Непер  ұсынған.(1550-1617)

 

 

  1. ҰБТ-ға дайындық. (8 минут) (оқушылар интерактивті тақтада бір-бірден шығып орындайды.)
  2. Амалдарды орындаңдар:
  3. Өрнекті ықшамдаңыз:
  4. Теңсіздікті шешіңдер:
  5. Туындыны табыңдар:
  6. Көбейткішке жіктеңдер:

.

6.Интегралды есептеңіз:

 

 

  1. Тест-бақылау.

Деңгейлік тест тапсырмалары. (7 минут)

(оқушылар тест тапсырмаларын жеке-жеке ноутбукте орындайды.)

1-нұсқа.

  1. Есептеңдер:

А) 9;   В) 18;   С) 3;   D) 0;   Е) 10.

  1. Теңдеуді шешіңдер:

А) 4;  В) 1/2;  С) 0;  D) 1;   Е) 16.

  1. Теңдеуді шешіңдер: log х-1 9 = 2

А) 4; В) 2;  С) 3;  D) 1;   Е) 0.

  1. Өрнектің мәнін тап: log2log2log4 16?

А) 2;    В) 4;   С) 1;    D) 8;    Е) 0.

  1. Теңдеуді шешіңдер: log 4 (4х – 16) = 1

А) 5;    В) 3;    С) 4;   D) 6;    Е) 8.

2-нұсқа.

  1. Есептеңдер:

А) 98;   В) 49;   С) 0;    D)24;   Е) 1.

  1. Теңдеуді шешіңдер:

А) 5;    В) 6;    С) 0;    D) 1/2;     Е) 1.

  1. Теңдеуді шешіңдер: log х-1 5 = 1

А) 4;     В) 6;    С) 0;     D) 1;     Е) 5.

  1. Өрнектің мәнін тап: log2log2log3 81?

А) 9;    В) 5;      С) 1;     D) 3;     Е) 0.

  1. Теңдеуді шешіңдер: log 3 (2х + 3) = 0

А) 2;    В) -1;    С) 0,5;   D) 3;    Е) 1

 

Тест жауабы:

Нұсқа №Тапсырмалар
12345
Нұсқа 1ВВАЕА
Нұсқа 2АDВСВ

 

Тест тапсырмаларын  партадағы оқушылар бір-бірін тексеріп, мұғалімді хабардар етеді.

 

  1. Логарифмдік комедия. (қатесін тап) (5 минут)

дұрыс теңсіздігін алайық. Бұдан шығады .  функциясы өспелі болғандықтан,  аламыз. Бұдан . lg қысқартқаннан кейін, 2>3 шығады.

Қай жерде қате бар?

Жауабы: lg < 0 болғандықтан,қысқартудан кейін теңсіздік таңбасы өзгертілген жоқ, ол  таңба  өзгертілуі тиіс еді.

 

 

  1. Үйге тапсырма беру: № 214, № 210 (6,8), №211 (4). (1 минут)

 

  1. Рефлексия. (3 минут)
  2. Оқушыларды бағалау.
  3. Сабақты қорытыңдылау. Оқушылар кестені толтырады.
Логарифмнің анықтамасыЛогарифм қасиеттеріЛогарифмді есептеуЛогарифмдік теңдеуді шешу
Мен білемін
Менің қолымнан келеді
Менің үйренгім келеді