Алгебралық бөлшектерді түрлендіру

Сыныбы7 сынып
Сабақтың тақырыбыАлгебралық бөлшектерді түрлендіру
МақсатыАлгебралық бөлшек туралы білімдерді жүйелеу және бағалау;
Күтілетін нәтижеА) Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдана алады;

В) ортаңғы деңгейде есептер шығара алады;

 С) жоғары деңгейлі есептер шығара алады.

Керекті жабдықтарБелсенді тақта; Презентация; Үлестірме парақтар;Бағалау парағы;Бағалау топшамалары; интер- белсенді қалам; Тестеровщик

 

Сабақ барысы
Сабақ кезендеріМұғалім әрекетіОқушы әрекеті
КіріспеТопқа бөлу/Туған айларына байланысты/, топ ережесі еске түсіріледі; топ басшысы сайланады;

 Үй жұмысын тексеру/шығармашылық жұмыс, сөзжұмбақ/

 

 

 

Оқушылар амандасады, топқа бөлінеді.Үй тапсырмаларын /жұпта орындайды/

 

 

ТұсаукесерТүрткі сұрақ:

Миға шабул: 1.  Пирамида туралы не білеміз?

2. Пирамиданы бүгінгі сабақпен байланысы не деп ойлайсыз?

Сабақтын мақсаты туралы сұрақ қойылады;

Бағалау парағы беріледі, бағалау мақсаты түсіндіріледі;

 

Топтар қойылған сұрақтар бойынша топта жауап іздейді.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын айтады;

Бағалау парағына аты-жөндерін толтырады

 

Негізгі бөлім1. Сұрақ-жауап әдісі. АКТ мүмкіндігі /белсенді тақтада тестеровщик көмегімен/;

Нәтижесі: Белсенді тақта бетіне шығады

 

2. Есептер шығару:Джигсо әдісі. /Әр оқушыға жеке тапсырма /;

Нәтижесі: Нұсқаларға сәйкес бағалау критерий ұсынылады/

3. Кітаппен жұмыс:Ойлан, жұптас, бөліс әдісі /Топта деңгейлік есептер шығару/

Тақтаға дұрыс жауабын жазу, түсіндіріп айтып беру  ұсынылады;

Нәтижесі: Басқа топтарға тексеру ұсынылады;

Топта өзара бағалау/1 көшбасшы, 1 белсенді оқушы, 1 ұсыныс мұғалімге немесе топқа/

1. Әр оқушы өзінің қолындағы құрал арқылы жауап береді;

Сәйкес бағаларын бағалау парағына түсіреді;

2. Топта жеке оқушылар есеп шығарады;

Нәтижесін өздерінің нұсқаларына сәйкес басқа топ құрап, бағалау критериий арқылы тексереді;

3. Топта есептерін шығарып талдайды, дұрыс жауаптарын тақтаға жазады, топтан екі оқушы шығып басқа топтарға түсіндіреді;

Нәтижесін басқа топтар тексереді;

Топта көшбасшыны, белсенді оқушыны, ұсынысты дайындап барлық оқушылар алдында айта отырып формативті бағаларын береді;

 

ҚорытындыБағалау:Ыстық орындық әдісі/ топта өзара бағалау немесе өзін өзі бағалау/

Бағалау парақтарын толтыру ұсынылады

Үй тапсырмасы: Формулаларды қайталау

Әр топтан бір оқушы шығады және басқа топтардың қойған сұрақтарына жауап іздейді;

Топтағы жолдастарына немесе өзіне сабақ бойынша формативті баға береді;

Топ басшысы топ мүшелерімен ақылдасып өзара бір-бірін бағалайды;

Әр оқушы үш кезенге сәйкес қорытынды бағасын бағалау парағына түсіреді, топ басшысы бағалау парақтарын жинап алады;

Сабақтың өзіндік талдауы:

Үй жұмысында берілген тапсырманы оқушылар өз еріктерімен жұптарда сөзжұмбақ дайындағандықтан  сабақ басында жаңа топ құрамай оқушыларды өз еріктерімен отырғызып, жұмыстарын алмастырып орындады, нәтижелерін әр жұп сабақ соңында тексере алды.

Сабақты  жоспарлау мақсатым әр оқушының өз деңгейінде дамыту, белсенділіктерін арттыру,пирамида шыңына әр оқушыны жеткізу болатын.

Сабағым жақсы жоспарланды деп ойлаймын барлық модулді қамтуға тырыстым. Сыни ойлау тұсау кесердегі берілген екі сұраққа жауап алғанда, топта есептер шығарғанда, Ыстық орындық әдісінде көрініс тапты. АКТ мүмкіндігін өз мақсатыма қарай қолдана алдым.  Диалог және Қалай оқу керектігін үйрету,  Дарынды оқушылармен жұмыс  сабақ барысында жүзеге асты. Барлық оқушылар жауап іздеуге тырысты. Бағалау берілген тапсырмалардың әр қайсысынан кейін және қорытынды бөлімде көрініс тапты. Сабақта берілген тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, яғни оқушы жадысына сәйкес құрылды. Өзімнің сабағымның өтілуіне көңілім толды. Оқушыларды толық сабаққа қамти алдым.Екінші жеке оқушыларға берілген тапсырмадан соң жаңа топ құрау арқылы әр оқушымен өз деңгейінде жұмыс жүргізе алдым. Сабақ барысында оқушылардың белсенділігі өте жоғары болды. Өздерін еркін ұстады.

 

 

Сабақ бойынша ескертулерҮшінші тапсырма бойынша оқушылар өз есептерін тақтада түсіндіргенде еркіндік болмаған секілді. Оқушылар жауабын күтпестен өзім араласып кетіп  отырдым.