Бүтін көрсеткішті дәреже

Сабақтың тақырыбы:  Бүтін көрсеткішті дәреже.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға бүтін көрсеткішті дәреже  және оның қасиеттері  туралы түсінік беру.

Дамытушылығы:  Есептер шығарғанда қасиеттерін  пайдаланғанда ойлау қабілетін,   ақпараттық құзыреттілігін дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды жолдастыққа,  белсенділікке тәрбиелеу, озық ойлы жеке тұлға етіп қалыптасуға жетелеу.

Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап

Сабақтың түрі: ақпараттық технологияны қолдана отырып жаңа тақырыпты игеру сабағы

Көрнекілігі:   интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар шығармашылық тапсырмалар жазылған.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу

2.Психологиялық қалыптастыру  (зейінін аудару).  Көңіл-күйін қандай ?

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 

ІІІ. Жана сабақ түсіндіру:

Мұғалімнің сөзі:  Жерден Күнге  дейінгі  орташа  қашықтығы 150 000 000 км  немесе қысқаша   150х 106км.   Жер шарының орташа радиусы  6 370 000 метр немесе қысқаша 6,37х10 6 метр.    Өте кіші сандардың да жазылуы ықшамды болу үшін  10-ның теріс дәрежелерін қолданады. Жуық шамамен су молекуласының диаметрі    см  немесе  3х10-8см.

Анықтама:  a≠0  және n-натурал сан болғанда                   болады.

Ал  а=0 болғанда  (0)n =0   мағынасы болмайды.

Қасиеттері:лть\т

сот :

  • (am)n =amn
  • (ab)n= an bn
  • (b≠0) теңдіктері орындалады.

 

Мысалы:    1)     a-10×a11=a1=a;    2)   m3: m5= m3-5=m -2

3);        4) (10)-3=  ;         5) 5-2=   ;

6)         ;

 

 

ІҮ. Сабақты бекіту үшін деңгейлік тапсырмалар беріледі:

І деңгейдегі тапсырмалар:

  • Теріс көрсеткішті дәрежені бөлшекпен алмастырындар:

а) а-2              ә) 2-3                б) 6-2

2)  Есепте:

а) 73 х7-2        ә) 8-2 х 43        б) 100

 

3) Санды стандарт  түрде жаз, ретін көрсет:

а) 5 000 000    ә)            б)

ІІ деңгейдегі тапсырмалар:

  • Өрнектің мәнін тап:

а)                        с= -3;

 

  • n – нің қандай натурал мәнінде теңдік тура болады:

а) 3n =9                      ә) (22)n =16

 

  • Нөлмен  салыстыр:

а) (-0,5)2        ә) -0,5 3        б)  (-1,1) 2

ІІІ деңгейдегі тапсырмалар:

  • Теңдеуді шеш:

(5-х-1)-1  =2-2

  • Өрнекті ықшамда: 125 m4p5: (-0,25 m3p2): 25 mp
  • Өрнекті ықшамда:

Ү. Шығармашылық тапсырмалар:

 Бос торкөздерді толтыр:

    
    

 

 

12 а5 =2а3                                                    (9а3 в)2                         = 162 а8 в3

    
    

 

 

8 а6 в4                         = 2,4 а8в5                       6а3  (                      )2 = 24 а13

 

5в7                         = 3а10 в15

ҮІ. Қорытындылау:

  1. «Ой толғаныс»: Бүгінгі сабақтан не алдым?

 

БілемінБілдімБілгім келеді
   

 

  1. Өзара бағалау: Оқушылармен бірігіп оқушы білімін бағалау.