Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары
Тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары
Сыныбы: 8
Мақсаты:
а) білімділік: Келтірілген квадрат теңдеу және толық квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын пайдалану, дискриминанттың мәніне байланысты квадрат теңдеудің түбірлер санын анықтау және түбірлердің формуласын қолданып, квадрат теңдеуді шешу
ә) дамытушылық: Теңдеулерді шешу арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, жетілдіру
б) тәрбиелік:Ұқыптылыққа, тазалыққа, ұйымшылдыққа, топпен жұмыс істеуге үйрету
Көрнекілігі: интерактивті тақта, шарлар, қанатты сөздер, жетондар, үлестірме материалдар.
Сабақ түрі: жарыс сабақ
Әдістер: Деңгейлік тапсырмалар, ұлттық ойындармен байланыстыру, БиС технологиясының элементтері.
Жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі
- Үй тапсырмасын тексеру
- «Арқан тартыс» ойыны (сұрақ –жауап)
- «Қыз қуу» ойыны (деңгейлік тапсырмалар)
- Сергіту сәті «Математикалық домино»
- «Садақ ату» ойыны (сәйкестігін тап)
- «Теңге алу» ойыны (тест)
- Қорытындылау
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, жоқ оқушыларды белгілеу, назарын сабаққа аудару
(1 мин)
Сыныптағы оқушыларды екі топқа бөліп, атын қою.
- Үй тапсырмасын тексеру (2 мин)
№133 Тапсырмаларды орындағандары бойынша екі топқа ұпай беру
- «Арқан тартыс» (сұрақтар) (7 мин)
1) Сәйкестігін анықта:
| Сызықтық теңсіздік | |
| Квадрат теңдеу | |
| Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу | |
| Сызықтық теңдеу |
2) () теңдеудегі шарттармен сәйкестігін анықта:
| Толық квадрат теңдеу | |
| Толымсыз квадрат теңдеу | |
| Келтірілген квадрат теңдеу |
3) Квадрат теңдеудегі дискриминанттың () мәніне байланысты сәйкестігін тап:
| Теңдеудің шешімі жоқ | |
4) Теңдеулердің қайсысы толық квадрат теңдеу:
5) Квадрат теңдеудің коэффициенттерін жаз:
| № | Теңдеулер | -ның мәні | -ның мәні | -ның мәні |
| 1 | ||||
| 2 | ||||
| 3 | ||||
| 4 | ||||
| 5 | ||||
| 6 |
6) Егер ,,-ның мәндері белгілі болса, онда квадрат теңдеуін құр:
| ,, | |
| ,, | |
| ,, | |
| ,, |
- «Қыз қуу» ойыны.
Екі топтан бір қыз бала және ер бала шығып, өз деңгейіндегі есепті таңдап алып шығарады. Есептер жасырулы тұрады.
| А деңгей | В деңгей | С деңгей |
- Сергіту сәті. «Математикалық домино»
Араласқан доминолардың қатарын тап:
| 7 |
| 11 |
| 0,6 |
| 0,3 |
| 10 |
| 9 |
- «Садақ ату» ойыны. Оқушылардың теңдеудің жауабын дұрыс табуын — садақты дәл тигізгені деп есептейміз.
1-топ
| түбірлері теңдеулер | 2;3 | 1;2 | 3;4 | |||
2-топ
| түбірлері теңдеулер | -1;5 | 1;2 | 3;4 | |||
- «Теңге алу» ойыны. Тесттің қаншауын дұрыс шешсе, сонша теңгені іліп алғаны болады.
| Жауаптары теңдеулер | А | В | С | D | Е | |
| 1 | -1;0,2 | 1;2 | 0 | Түб. жоқ | ||
| 2 | 1 | -5 | 1;2 | |||
| 3 | 1;3 | 1 | 0,5 | |||
| 4 | 0,5;5 | -5;5 | 0 | Түб.жоқ | ||
| 5 | -6;1 | Түб. жоқ | -1 | 3 | ||
Жауаптары: 1) А, 2)С, 3)В, 4)Е, 5)D
- Қорытындылау:
Әр топтың алған ұпай санын жинақтап жеңімпаз топты анықтау.
Белсенділік көрсеткендерін мадақтау.