І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

№38 мектеп – лицей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы: І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

(11 сынып)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Жұрымбаева Ж.С.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Астана – 2010


І. Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Құлагер» поэмасы

ІІ. Сабақтың мақсаты:   1) Білімділік:

І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасын жан-жақты талдау. Жазылу тарихынан мағлұмат ала отырып, жазушы тілінің стилін, көркемдік ерекшелігін тану, образдар жүйесін ашу.

2) Дамытушылық:

Өз беттерімен проблема шешуге, анализ, синтез, қорытынды жасай білуге, бағалау дағдыларын қалыптастыруға, шығармашылық ой-өрістерін жетілдіруге ықпал жасау.

3) Тәрбиелік:

Шығарма идеясы арқылы өзекті мәселені бірлесіп шешуге, өз ойын батыл айта білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

ІІІ. Сабақтың түрі:         Проблемалық оқытуға негізделген практикалық сабақ, ізденіс сабағы.

  1. Әдіс-тәсілдері: Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту, дамыта оқыту, Қ.Бітібаеваның жаңа білімді меңгеру, білім беру технологиясы.
  2. Көрнекілігі: 1) І.Жансүгіровтің шығармалар жинағы.

2) І.Жансүгіровті зерттеушілер еңбегі.

3) І.Жансүгіров суреті.

4) Альбом.

5) Дәйексөздер.

6) Бағалау парағы.

7) Слайдтар, интерактивті тақта.

  1. Жұмысты ұйымдастыру түрі: Ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс түрлері.

VII. Пәнаралық байланыс: Бейнелеу, музыка, өнер.

 

 

 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдеріСабақ тақырыбы, мазмұныМақсатыТехнологиясы, әдіс-тәсілдеріформасыБілімді тексе-ру, бағалау, қорытынды-лаукоррекция
І. Ұйымдастыру1. Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлеуОқушыларда сабаққа жағымды көңіл-күй туғызу
ІІ. Мұғалімнің кіріспе сөзіСабақтың мақса-тын түсіндіруОқушыларды сабаққа әзірлеумонолог
ІІІ. Жаңа білімді игерту

І. «Қызығушылы-ғын ояту»

 

ІІ. Мағынаны ажырату. «Кубизм» стра-тегиясы

 

1.     Сипаттау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.     Суреттеу

 

 

 

 

 

 

 

3.     Талдау

 

 

 

 

 

 

4.     Салыстыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.     Ұқсату

 

 

 

6.     Даттау

 

 

«Құлагер» әнін тыңдату

 

4 топқа алдын-ала тапсырма берілген (әр топты таңдау)

 

І топ

Автор және шығарма тарихы (сюжеттік жос-пар, зерттеу еңбектері)

 

Өзекті мәселе:

Поэмада ақын өз заманы бойынша қандай өзекті мәселе көтерген?

ІІ топ

«Сезім және толғаныс»

 

Өзекті мәселе:

Қандай сезімді бастан кешірдіңіз?

Кейіпкер тағдыры

ІІІ топ

«Кестелі тілде – кемел ой»

 

 

 

 

IV топ

«Үндестік пен ұйқастық»

 

 

 

 

 

 

 

Өзекті мәселе:

Дарынды адам, жүйрік ат тағдыры неліктен көбіне өкі-нішпен аяқталады?

 

Жалпы тапсырма

Шығармашылық

 

 

Пікірталас

«Адамдар арасында-ғы бақталастық, қызғаныш»

 

 

Оқушыларда толғаныс сезімін туғызу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығармадағы образдар жүйесі. Көзқарастарын байқау

 

 

 

 

Шығарманың композициялық құрылымын, тілдік көркемдігін саралау.

Өзіндік позиция-ларын байқау

 

Атты суреттеудегі Абай мен Ілияс үндестігі, Ілиястың Ақан әнін пайдалану ерекшелігі, Көкшенің суреттелуі

Мағжан-Сәкен-Ілияс (семантикалық карта жасау)

Өмірді тануға жетелеу

 

 

 

 

Құлагерге не Ақанға ескерткіш (ауызша) (эссе)

 

Батыраш бойындағы бақталастық, қызға-ныш қазіргі адамдар-да кездесе ме?

 

 

Ойлану

 

 

 

 

 

 

 

Ізденіс

Ойлану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқу, салыстыру

 

 

 

 

 

 

 

Ізденіс, жинақтау

 

 

Ойланту

 

 

Ізденіс Салыстыру Қорытындыға келу

 

 

 

 

 

Ой салу, ойланту

 

Ұрпақ үкімі

 

 

Шығармашы-лық

 

 

Психологиялық толғаныс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық

Жеке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық

 

Жеке

 

 

 

 

 

Топтық

 

 

 

Жеке

 

 

Топтық

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке

 

 

 

 

 

Жеке

 

 

 

Топта талқылау. Әркім өз ойын айту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдау, сұрақтар қою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестені бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдау, сұрақтар қою

 

 

 

 

Картаны бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты ашу

Ашық, батыл сөйлегендерін бағалау

 

Ойларын көр-кем жеткізе білуін бағалау

 

Пікірлердің құндылығын бағалау

IV. Қорыту1-топ Авторға сұрақНе білгісі келедіПікір алысуЖекеОй-өрістерін байқау, шешендік, тапқырлық деңгейлерін бағалау
2-топ Кейіпкерге сұрақОй-толғанысқа түсіруСыр бөлісуЖеке
3-топ Қазақ халқы – өнерлі халық (ой-толғау)Халқына сүйіспенші-лік, өнерді бағалауОй-толғауЖеке
4-топ Қазіргі қазақ жастарына хатБүгінгі күнгі жастар мақсат-мүддесін білуСынауЖеке
V. БағалауБағалау парағы б/шаЖан-жақты бағалауӨз бағасы

Топ бағасы

Қорытынды баға

VI. Үйге тапсырма1)               І.Жансүгіров драмаларын оқу

2)               Зерттеу еңбектері

3)               Көрініс әзірлеу

Жан-жақты, дарын иесі екенін ашу

Зерттеушілер пікірі

 

Сахна өнеріне баулу

 

 

Ізденіс

 

Рольге бөліну

(образдар)

 

 

Жеке

 

Топтық