Мәтін абзацын пішімдеу

Сабақтың тақырыбы:  Мәтін абзацын  пішімдеу

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларды мәтін абзацын пішімдеудің негізгі әдістерімен таныстыру.
  2. Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру және компьютермен жұмыс жасау мүмкіндіктерін дамыту.
  3. Оқушыларды компьютермен сауаты жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

 

Әдісі: Демонстрацциялық көрсетілім көмегімен баяндау

 

Сабақтың көрнекілігі: ДК, слайттар, үлестірмелі тапсырмалар

 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІV.Сарамандық жұмыс

  1. Үйге тапсырма

VІ. Қортындылау

І. Сабаққа келмеген оқушыларды түгендеу, үй тапысырмасын пысықтау.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Пысықтау сұрақтары.

  1. Мәтінді пішімдеу дегеніміз?
  2. Қаріптерді пішімдеу не үшін қолданылады?
  3. Мәтіннің түрін қалай өзгертеміз?
  4. Қаріптің өлшемін қалай өзгертеміз?
  5. Қаріптің сызылымын қалай таңдайміз?

ІІІ.  Жаңа сабақ.

Құжат мәтіндері абзацтан тұрады.  Абзац-қызыл жол, жол басындағы шегініс.  Абзац пернесінің басылуымен аяқталады. Абзац парамерлерін қою үшін Пішімдеу мәзіріндегі Абзац командасын қолданылады. Осы команда таңдап алынған соң Абзац сұхбат   терезесі шығады.

Абзац шегіністері мен интервалды қою үшін шегініс және аралық (Отступ и интервал) қосымшаларын таңдау керек.

Туралау (Выравнивание) өрісінде абзац туралау әдәстерә таңдалады.

  • По левому краю-абзацты беттің сол жақ шеті бойынша туралау;
  • По-центру-абзацты беттің ортасы бойынша туралау;
  • По правому краю-абзацты беттің оң шеті бойынша туралау.
  • По ширене-абзацты беттің оң және сол жақ шеті бойынша туралау.

Слева және Справа өрісінде абзацтан парақ шеттеріне дейінгі қашықтықтар қойылады.

Первая строка өрісінде абзацтың бірініш жолының шегінісі түрлері берілген:

  • Нет-шегініс қойылмаған;
  • Отступ-қызыл жол, на на өрісінде арақашықтық көрсетіледі;
  • Выступ-теріс абзацтық шегініс, на өрісінде арақашықтық көрсетіледі.

Перед және После өрісінде абзацтың бірінші жолына дейінгі және соңғы жолынан кейінгі қашықтықтар қойылады.

Междустрочный өрісінде абзац ішіндегі жоларалық интервалдар белгіленеді:

  • Одинарный-қаріптің түріне сәйкес стандартты интерваль;
  • Полуторный-стандарттан 1,5 есе үлкен интервал;
  • Двойной- стандарттан 2 есе үлкен интервал;
  • Минимум-Мәні өрісінде көрсетілген интервалдан кіші емес интервал;
  • Точно-мәні өрісінде көрсетілген интервалға тең интервал;
  • Множитель-Мәні өрісінде көрсетілген мәнге көбейтілген стандартты интервал.

Пішімдеу тақтаысндағы туралау батырмаларының көмегімен абзацты жылдам пішімдеуге болады.

 

 

 

 

 

 

 

1-сол жақ шеті бойынша

2-ортасы бойынша

3-Оң жақ шеті бойынша

4-оң және сол жақ шеттері бойынша

 

Мәтінді толықтыру және рәсімдеу.

 

Мәтіннің беттерін және абзацтарды рәсімдеу кезінде өрнектеу, түсін өзгерту, т.б. әртүрлі әдістер қолданылады. Абзацты белгіліеп, Пішім- командасын таңдаймыз. Экранда Шекаралар мен құю сұхбат терезесі шығады және үнсіз келсім бойынша Шекара қосымшасы қосылады. Сызықтың түрін, түсін, сызықтар мен шекаралардың қайда орналасатынын таңдағаннан кейін ОК батрмасын шертеміз.

 

ІV. Сарамандық жұмыс:

  1. MS Word  мәтіндік процессорын ашыңыздар
  2. Мәтінді теріп жазыңыздар.

Зимой

Вот и зима пришла. Зимой холодно. Люди одеваются тепло. Они надевают валенки и теплые сапожки, шубы и пальто, теплые шапки и варежки.

Зимой ребята ходят в школу. После уроков дети играют в снежки. Хорошо им зимой!Весело!

 

  1. Тақырыпқа 16-қаріпті, жартылай қарайтылған және ортасы бойынша туралау тәсілдерін қоланыңыздар.
  2. Мәтінге абзац орнатыңыздар, ол үшін Формат-Абзац командасын орындаңыздар. Первая строка өрісінен Отступ шегінісін таңдап, на: өрісіне 1,25 мәнін енгізіңіздер.
  3. Мәтінді толық белгілеп, Полуторный жоларалық интервалын орнатыңыздар.
  4. Мәтінінің әрбір абзацын түрлі түсті жиектеулерге алыңыздар.
  5. Мәтінді сақтаңыздар.

 

  1. Үйге тапсырма:

 

«Мәтін абзацын  пішімдеу» тақырыбын оқып келу. 77-80 беттер.

 

VІ. Қорытындылау:

 

  1. Санымен оқушылар абзацты пішімдеу қалай орындалады?
  2. Мәтінді туралаудың түрлерін атаңдар?

 

VІІ. Оқушларды бағалау