Компьютермен танысу. Мүмкіндіктері. Жүйелік блок. Компьютердің ішкі құрылымы

Сабақтықұружәнежоспарлауүшінмұғалімдергеарналғанжоспарлаубойыншакесте

 

Сыныбы  7аКүні
Сабақтың тақырыбыКомпьютермен  танысу. Мүмкіндіктері. Жүйелік блок. Компьютердің ішкі құрылымы
МақсатыКомпьютер құрылғыларын ажырата білуді үйрету,  құрылғылармен  жұмыстануға дағдыландыру.
Күтілетін нәтижелерКомпьютер құрылғыларын  біледі. Құрылғыларымен жұмыстануға дағдыланады. Ерекшеліктерін біледі.
Керекті жабдықтарОқулықпен  жұмыс, Компьютермен жұмыс.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдеріМұғалімнің   әрекеті  Оқушы әрекеті
Кіріспе

 

  Амандасу.

Үй  тапсырмасын дәптерлерін  алмастырып  оқу арқылы,  арасынан  жақсы  шыққан  тапсрманы өздері анықтап тауып ортаға  салу.

«Жүйелік блок»,  «Монитор»,  «Пернетақта», «Маус» компьютердің  құрылғылары арқылы топтарға бөлемін.

 

 

10 мин

 

 

2 мин

Амандасады.

 

Топта үй тапсырмасын кезек – кезек  ауыстарып оқиды да ішінен  ұнағанын  таңдайды , талдайды, көшбасшы  сыныпта оқиды.

 

«Жүйелік блок»,  «Монитор»,  «Пернетақта» «Маус» болып  4 топқа  бөлінеді.

Тұсаукесер

 

Адасқан  әріптер арқылы сабақтың  тақырыбын табу керек.

Бағалау  критерий парағын таратамын

 

2 мин

Ойланады, қызығушылығы артады, айтады, пікірлерін бөліседі, әріптерді біріктіру  арқылы  сөздер  шығарады.

 

Бағалу  парағының  критерийімен   танысып  шығады.

Негізгі бөлім

 

 

Топтардағы әр оқушыға тақырыпшалар  бөлініп беріледі.

1.      Компьютер құрылғысы

2.      Жүйелік  блок

3.      Процессор

4.      Жедел  жад.

Оқушылар оқып  болған соң  топ  арасында  талдайды. Содан  соң  «мозаика» әдісі арқылы оқушылар әр топтарға барады.

5 мин

 

 

2 мин

12 мин

1.      Компьютер құрылғысы

2.      Жүйелік  блок

3.      Процессор

4.      Жедел  жад.

Белсенді оқиды, түсінеді, талдайды, ақпарат  алады.

Әр  топқа  барып бір біріне  өздерінің  не  білгендерін  айтады.

Уақыт аяқталған  соң  орындарына  келіп қайта  талдайды.

Қорытынды

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәйкесткендіру тесті

СұрақЖауап
1.Сөйлесу тілімен берілген пікірлерді талдаумен байланысты логика1.Дербес компьютер
2.Жұмыста және үйде адамның пайдалануына арналған шағын компьютер2.Пернетақта
3.1946 жылы қазіргі компьютерлерді архитектурасында бүгінге дейін сақталған ЭЕМ архитектурасының принципін құрған адам3.Формалды логика
4 Енгізу құрылғысы 4. Римдік
5.Позициялық санау жүйесі5. Дж. Фон Нейман

«Сөзжұмбақты» табу.

КОМПЬЮТЕР
О
Н
ПРИНТЕР
ТК
ОІ
РН
Ш
І

Сабақ  басында дайындалған критерий бойынша бағалау.

Үйге тапсырма

Рефлексия парағы беріледі

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

Тестпен  танысады ,  оқиды, ойланады, Сәйкестендіру тестіне  компьютер  арқылы жұптасып  жауап  береді.

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтары:

Көлденеңнен

1.     Ақпараттық  процесстерді  іске  асыратын құрылғы. (компьютер)

2.     Баспа құрылғысы    (принтер)

Тігінен

1.     Көрсетуге арналған компьютер экраны  (монитор)

2.     1955 жылдан бастап қандай ЭЕМ-дер пайда бола бастады.

 

Бағалау  парағын толтырады. Өзін-өзі бағалайды,  көршісі бағалайды, мұғалім  бағалайды.

 

 

Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады.

 

Рефлексия парағын толтырады.

Сабақтың өзіндік талдауы

 

Сабақ бойынша өзгертулер