Интернет. Компьютерлік тор

Тақырыбы:   Интернет. Компьютерлік тор

Мақсаты:                  

  1. Оқушыларды компьютерлiк желi түсiнiгiмен таныстра отырып, ғаламтор туралы  дұрыс ұғымдарын қалыптастыру.

Табыс критерийлері:

  • Оқушылар компьютерлік желі туарлы түсінік қалыптастырады;
  • Ғаламтор туралы дұрыс ұғымға ие болады;
  • Ғаламторда сауатты жұмыс істей алады.

Ресурстар: плакттар, сурет-сызбалар, стикерлер,  интерактивті тақта, ноутбуктер, бейнекамера.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (1 мин)

Сабаққа психологиялық әзірлік.

Сабақ мақсаты мен  критерийлерімен танысу.

ІІ. Өткен материалды қайталау:

  • Техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін қайталау;

Сыныппен жұмыс (1 мин)

«Сұрақтар қорабы»  стратегиясы бойынша  сыныппен жұмыс. (6 мин)

  • Сауалнама: Ғаламтор туралы не білемін. Пайдасы мен зияны тақырыбы.

(С, Қ, А) және (М)

 ( 5 мин)

ІІІ. Жаңа материалды баяндау:

Тапсырмалар:

Топтық жұмыс: Постер әзірлеу. Жаңа тақырып бойынша ақпаратты өз бетерінше игеру. Мәтінді оқу, зерттеу, талдау, қорғау. (10 мин)

(С, Қ, А) және (М)

Жұптық жұмыс (10 мин)

2-тапсырма:

1.     Экранда бейнелен сурет бойынша жұмыс. СТО жұптық жұмыс.

Сергіту сәті:  «Көзге жаттығулар-1»  (2 мин)

ІV. Практикалық бөлім: Компьютерде жеке жұмыс.

3- тапсырма:  Деңгейлік ойын «Компьютерлік желіні дұрыс қос» (7 мин) Өз-өздерін  бағалау парағы бойынша бағалау. Әр деңгейден өту 1 балмен есепке алынады.

Критерилері аты жөні
Өте жоғары
Жоғары деңгей
Орташа деңгей
 Төмегі деңгей
  Қорытынды

 

  1. Бекіту: (5 мин)

4-тапсырма.

1-нұсқа. Науқастың емес, программалаушының басы қандай вирустардан ауырады?

Жауабы: Компьютерлiк вирустан.

2-нұсқа. Компьютерге үлкен құлып салып қойсаң да, оны бұза алатын адамды кiм деп атайды?

Жауабы: хакер.

5-тапсырма.

1-нұсқа. Электрондық пошта арқылы хатты жiберу үшiн қандай құрылғы қажет?

Жауабы: модем.

2-нұсқа. Интернетке қосылу үшiн қандай құрылғы қажет?

Жауабы: модем.

VІ. Үй жұмысы: (3 мин)

Үй жұмысы:  Интернеттің пайда болу тарихы туралы ізденіс жұмыстарын жүргізіп келіндер. (Қайда? Қашан? Алғаш қандай мақсаттарда қолданылды, алғашқы аты қалай аталған еді? т.б.)  (С, Қ, А) және (М)

VІІ. Бағалау. (2 мин)

Бағалау парағының нәтижелерін бақылап өтіп, оқушыларды бағалау.

Рефлексивтік парақ:  стикерлер арқылы оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.

Аты-жөні:  ___________

КритерийлерИгеру деңгейі
1Оқушылар компьютерлік желі туарлы түсінік қалыптастырады012345
2Ғаламтор туралы дұрыс ұғымға ие болады;012345
3Ғаламторда сауатты жұмыс істей алады..012345
Қорытынды:
Жұлдыз
Тілек
Тілек

 

Сабақ соңы.   Сау болыңыздар!