А.Байтұрсынов «Ақын ініме» өлеңі

Түркістан қаласы, «Шорнақ» жалпы орта мектебі қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі

Қойшыбаева Гүлнұр Төреханқызы

 

Сабақтың тақырыбы:

А.Байтұрсынов «Ақын ініме» өлеңі

Сабақтың мақсаты:Адам бойындағы қасиеттерді білу арқылы ,сыни ойлауға үйрету.Өлеңнің мазмұнын ашу және идеясын табу.Өлеңге лирикалық талдау жасау.

Сабақтың нәтижесі:Өлеңнің мәнін ашу нәтижесінде сыни ойлауға үйренеді, әдеби-теориялық білімдері тереңдейді, топпен жұмыс істеу арқылы бір-бірін сыйлауды үйренеді.

Сабақтың кезеңдеріМұғалімнің әрекетіОқушының әрекетіҚолданылатынәдіс-тәсілдер (стратегиялар)уақыты (мин)
1Ұйымдастыру бөлімі

 

Оқушыларды топқа бөлу,үй тапсырмасын «Сурет сыры» сұрауСалып келген суреттерін басқа топқа беріп,өз ойларын айтады.Талдау,

СТО

3 мин
2І. Қызығушылықты ояту

 

Аквариум әдісін қолдану арқылы қызығушылықты ояту.Ақын қандай болу керек? сұрағын коюОқушылар шеңбер болып тұрады,сұраққа жауап береді.Топқа «Миға шабуыл», ізденушілік

диалог

5 мин
 

 

 

 

 

 

 

 

3.

ІІ. Мағынаны ажырату

 

«Назар аудар» электронды оқулықтан Ахмет туралы мәлімет тыңдатуАхметтің өмірі мен шығармалары туралы тыңдайды. 

 

 

 

 

Джиксо әдісі,

лирикалық талдау,

сұрақ-жауап,

диалог СТО,

түсіндіру,

зерттеушілік әңгіме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

 

24 мин

«Поэзия минуты»  кезеңі арқылы өлеңді оқыту.Джиксо әдісін пайдалану

 

Оқушылар «Ақын ініме» және «Бір адамға»  өлеңін оқиды.Бір-біріне түсіндіреді.

 

«Біз біргеміз» кезеңі арқылы төрт топқа тапсырма беріледі.

1-топ Өлеңге лирикалық талдау жасау

2-топ Ақын жақтаған жақсы қасиеттер

 

 

3-топ Өлеңді С.Торайғыров

тың «Бір адамға» өлеңімен салыстыр

4-топ Өлеңнен ирониялық сарында жазылған жолдарын табу

 

Балалар бірлесе отырып, тапсырманы шешеді.

 

Әдебиет теориясын еске түсіреді.

 

Кітаппен жұмыс жасайды.Жақсы қасиеттерді тауып,дәптерге жазады.

Венн диаграммасын пайдаланып ұқсастық пен айырманы табады.

 

Дәптермен жұмыс жасайды.Өлең жолдарын жазады.

Сергіту сәті

 

«Мен ойлаймын»

кезеңі

«Ақын жүрегі» тақырыбында постер қорғауды тапсыру

 

 

Сабақ басталғанда айтқан ойларын толықтырып,флип

чартқа түсіреді,постер қорғайды

 

4

lll. Ой толғау

 

«Аквариум » әдісі бойынша бүгінгі сабақтан сұрақ қояды.Оқушылар бір-бірінің сұрағына жауап береді. 

Сұрақ-жауап,

диалог

 

8 мин
5.Қорытын

ды бөлім

Үй тапсырмасы  «Ақын ініме» Өлеңін жаттау.

 

Түсіндіру

Инсерт әдісі

5 мин
Бағалау

 

Топ басшыларының бағалауы,өзін-өзі бағалау,топтар

дың бір-бірін бағалауы

«Инсерт» әдісі бойынша қортынды жасауБілемін, білдім

білігім келеді