Бейорганикалық қосылыстар тарауын қорытындылау

Сыныбы:8 «А»         Пән мұғавлімі Абдрахманова Айнур Серікқызы
Сабақ тақырыбы:Бейорганикалық қосылыстар тарауын қорытындылау
Мақсаты:Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластарының негізгі ерекшеліктері жайлы теориялық білімдерін практикамен ұштастыра отырып  салыстыру, анализдеу, есеп шығару арқылы логикалық қабілеттерін дамыту, білімдерін жүйелеу.
Оқыту нәтижелері:—          Бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластарының негізгі ерекшеліктерін салыстырып, анализдейді

—          Есеп шығару арқылы логикалық қабілетін дамытады

—          шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді;

—          білімдерін жүйелейді, жетілдіреді;

Әдіс-тәсілдері:Мозайка, Кластер, Венн диаграмасы, Фишбоун, Синквейін, Эссе, Досыма хат, Болжау кестесі, Ойлаудың алты қалпағы
Сабақтың түрі:Білімді жүйелеу сабағы
Көрнекі құралдары:АКТ, постерлер, таратпа қазғаздар, карточкалар,
Негізгі ресурстар:Химия оқулығы 8 сынып Н.Нұрахметов, К,Сарманова, К.Жексембина 2012ж, Д.И. Менделеевтің периодтық жүйесі
Негізгі идеяларБейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары жайлы білімдерін жүйелеу, ерекшеліктерін саралай білуге үйрену, есеп шығару дағдылары қалыптасады.
Қамтылған модульдерОқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ, ОүБ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық

Сабақтың барысы

КезеңдеріУақытыМұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру

кезеңі

2   мин1.         Амандасу.

 

2.     Топқа бөліну:

мозайка әдісі  бойынша бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары арқылы (оксидтер, қышқылдар, тұздар , негіздер)

3 топқа бөлу

1. Оқушылар амандасады.

 

2.Оқушылар мозайка

әдісі бойынша бейорганикалық қосылыстардың маңызды кластары арқылы (оксидтер, қышқылдар, тұздар , негіздер топтарға бөлінеді

 

Қызығушылықты ояту5 мин

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

3. Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың формулаларын таратылып беріліп, кластарға жіктеу.3. Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың формулаларын таратылып беріліп, кластарға жіктеу.
4. Сәйкестендіру тапсырмасы бойынша теориялық білімдерін жүйелейді, топ басшысы тағайындалады4. Сәйкестендіру тапсырмасы бойынша теориялық білімдерін жүйелеу, топ басшысы тағайындау.
Мағынаны тану

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

5. Теориялық білімдерін, жүйелеу мақсатында топтарға тапсырмалар беріледі, жұмыстарын қорғайды

 

5. Берілген тапсырамаларды орындай отырып теориялық білімдерін жетілдіреді.

I-топ. «Кластер» Оксидтер мен негіздер класы

II-топ. «Венн диаграммасы» негіздер мен қышқылдар класы

III-топ. Тұздар класы

ІҮ топ «Фишбоун» бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары

Топтар бір-бірін формативті бағалайды.

«10 баллдық жүйе»

«бутерброд»

«5 шапалақ» арқылы бағалау

«Смайлк арқылы бағалау»

6. «Білім баспалдағы» деңгейлік тапсырмалар (А,В,С,) бойынша есептер беріледі.

 

6. «Білім баспалдағы» деңгейлік тапсырамаларды орындайды, топта талдайды, тақтаға шығарып қорғайды.

1              есеп:  Реакция теңдеулерін жүзеге асырыңыз:

S→ SO2→SO3→H2SO4→СаSO4→Са(ОН)2

2  есеп: Массасы  8,9 гфосфор (V)  оксиді судың артық мөлшерімен әрекеттескенде  түзілетін ортофосфор  қышқылының массасын табыңдар 3  есеп:  8г мыс (ІІ) оксиді күкірт қышқылымен әрекеттескенде мыс (ІІ) сульфаты түзіледі. Массасы  осындай мыс сульфатын алу үшін неше грамм  мыс (ІІ) гидроксидін күкірт қышқылымен әрекеттестіру керек екенін есепте

Сергіту сәті5 мин

 

 

 

 

 

7.                «Сенесіңбе, сенбейсің бе?»

 

7.Оқушыларға сұрақ қойылады, егер сұрақ дұрыс болса «ия» деп қолын алға созып эмоциямен жауап береді, ал «жоқ» болса басын шақап қолын оң, солға сермейді
Ойтолғаныс

 

 

5 мин8.«Синквейін» «Эссе» «Досыма хат», «Болжау кестесі»8.Топтарға  жеке жұмыс беріледі
Бағалау2 мин9.Сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындауымен қорытынды бағасы9.Топ басшының бағасын ескере отырып, мұғалімнің суммативті бағасы
Үйге тапсырма

 

1 мин10.Тарауды қайталап, бақылауға дайындалу10.Тарауды қайталап, бақылауға дайындалу
Рефлексия3 имн11.Кері байланыс. Эдвард де Бононың «ойлаудың алты қалпағы» әдісін пайдаланып, оқушылардың ой-пікірін білу.

 

11.Эдвард де Бононың «ойлаудың алты қалпағы» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақ бойынша пікірлерін тыңдау.