Қайталау Шаршы

 

Тақырыбы

 

Қайталау (Шаршы)   
Мақсаты

 

Оқушыларды жеке, топтық жұмыстар арқылы бұрынғы білімдерін кеңейту, өзіндік баға беруін қалыптастыру.
Күтілетін нәтижеА.Шаршы туралы түсініп, талдайды;

 

В.Бұрыштарды ажыратып, бірін-бірі бағалайды;

 

С.Алған білімдерін өмірмен байланыстырады, пайымдауларын келтіріп қорытындылайды.
Дереккөздер, құрал-жабдықтарОқулық, слаид , суреттер,

-флипчарт, маркер, стикер, бағалау, рефлексия парақтары

Сабақтың барысыУақытыМұғалім әрекетіОқушы әрекеті
Кіріспе

 

3 минОқушылармен амандасу. Оқушылардың  құрал жабдықдарын  түгендейді.   Мұғалім оқушыларды есімдері бойынша алфавитпен топқа бөледі.

 

Оқушылар өздерін өздері қаншалықты жақсы көретіндіктерінен бастау.

Біз қандаймыз, қандаймыз,

Шұғылалы    таңдаймыз.

Күлімдеген күндейміз,

Еш уайымды білмейміз.

Оқушылар психологиялық дайындықпен сабақты бастайды.

Оқушылар алфавит бойынша топқа бөлінеді.А-Ә, Б-Г, К-М, Р-Н әріптері бойынша.

Тұсаукесер

 

 

 

10 минҮй  тапсырмасын сұрау.

Сиқырлы сандар

10+10   20+30   30+30  13-10  40-10 10-х=30

20-Қосудың қандай қасиеттері бар?

50-Ауыстырымдылық қасиеті қандай?

60-Терімділік қасиеті қандай?

3-Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?

30-Тіктөртбұрыш дегеніміз не?

20-Оның қандай қасиеті бар?

Жарайсыңдар!

Тамаша!

Қолпаштау  әрекеттері.

 

Оқушылар жауап  береді.Ой қозғайды.

 

 

 

 

Қызығушылықтары  оянады. Жаңа  тақырыпқа көшуде жауаптар  береді. Ортақ мақсат  шығарады.

Негізгі бөлім

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

10 мин

Ребус шешу

Шана, ракета, шырша

Шаршы

Математикалық диктант

7+6, 13-7

6+7, 13-6

8+5, 13-8

9+4, 13-9

4+9, 13-4

— Қосудың қандай қасиетін еске түсіреді?

-Қосу және азайту қандай амалдар?

Шығармашылық тапсырма:

І топ – төртбұрыш – тік бұрыштарды,

ІІ топ – шаршы – доғал бұрыштарды,

ІІІ топ – төртбұрыш – сүйір бұрыштарды анықтайды, суретін салады.

 

II. Мағынаны тану.

а) Бірнеше фигураның ішінен тіктөртбұрыш пен шаршыны тапқызу.

Ә) Сергіту сәті:

Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі,  Екеуі қайың астынан, Біреуі терек қасынан. Қанша болмақ есепте, Тоқылған салса себетке?

Б) Есептер шығару.

2-тапсырма

Қосындыларды салыстыр, мәндерін тап, ұқсас қосындылар құр:

50+10+20, 50+20+10

20+50+10, 20+10+50

3-тапсырма

Есепті әртүрлі тәсілмен шығар.

Қыз-20

Ұл-10

Келді-4

Барлығы-?

Сыныпта неше оқушы болды? Шешуі:(20+10)+4=34, (20+4)+10=34,   (10+4)+20=34    Жауабы: 34 оқушы.    4-тапсырма           Есепті әртүрлі тәсілмен шығар:              Түптеуге тиіс-48 кітап, Түске дейін-20 кітап, Түстен кейін-10 кітап, Түптейтін неше кітап қалды?                Шешуі: 48-(20+10)=18 (48-20)-10=18             (48-10)-20=18    Жауабы: 18 кітап қалды.

 

 

Бағалау  критерийлерін тарату.

Балдық жүйемен топта бір – бірін бағалайды.

 

 

 

 

Жеке, жұпта, топта. Оқушылар жұмыстары тыңдалып, өздері топтастырады.

Оқушы өз білетіндерін ортаға салады. «Ойлан.Бөліс.Жұптас.» топтан бір оқушы шығып, сыныпқа өз жұмысын оқиды, қалғаны қаншалықты дұрыс екендігін тексереді.

 

 

Топ мүшелері ортаға шығып қорғайды. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша бағалайды.

 

 

 

Таратылып берілген қағаздарға не білетінін, өзі үшін қандай  ақпараттың жаңа екенін анықтайды. Талдайды.

Қол  шапалақтайды. Бір біріне ризашылықтарын білдіреді.

Оқушылар жауап  береді.

Сұраққа  жауап береді.

 

Тапсырма  бойынша бағалайды. Оқушылар  өз өздерін  бағалайды

 

 

 

 

 

 

Тапсырманы оқып, дұрыстығын тексереді.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

 

 

 

7 минБағалау парағы  арқылы оқушылар топта бір-бірін бағалайды.

Үй  тапсырма: Дәптермен жұмыс, 5, 6-тапсырма

Рефлексия  парақтарын  толтырады