Шешендік сөздер

Пән мұғалімі: Жалмұқанова Аяжан Асқарқызы

Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Амангелді орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

ПӘНІҚазақ әдебиетіКЛАСЫ9
ТАҚЫРЫПШешендік сөздер

 

МАҚСАТЫШешендік сөздердің ерекшеліктері мен шешендер туралы мағұлмат беру
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕОқушылар өздері оқи отыра бір-біріне жана сабақты түсіндіреді.
Түйінді идея Ақыл мен білімнің  тілмашы – тіл (Ж.Баласағұн)
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдерСұрақ-жауап, «өрмекші» ойыны, эссе жазу, автор орындығы  (СТО технологиясы)
МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІОҚУШЫ ӘРЕКЕТІБАҒАЛАУРЕСУРСТАР

 

1Психологиялық тренинг

«Күлкі»  Мақсаты: сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

Оқушылар бір-біріне қарап жымиып күледі.

Сыныпты 3 опқа бөлу.

1-топ: Төле би

2-топ: Әйтеке би

3-топ: Қазыбек би

Үш шапалақ

 

 

 

 

 

Қима қағаздар
        2

 

3

 

 

 

 
4

 

 

 

 

 

 
5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Қызығушылықты ояту.

«Шешендік сөздер» Сөзжұмбақ шешу

 

Үй тапсырмасын тексеру

«Конверттегі сұрақтар» әдісі бойынша әр топқа түсті конвер беріледі. Әр конвертте 4 сұрақтан жазылған.

1-сұрақ «Қыз Жібек» жырынңың көркемдік ерекшелі қандай?

2-сұрақ Жырда кездесетін салт-дәстүрлер қандай?

3-сұрақ «Қыз Жібек» операсының композиторы кім?

4-сұрақ Жырға өзек олған оқиға қандай?

 

Шешендік сөздер

1)Жаңа сабақ                                   негізі Греция мен Римнен

 

 
Терең логикаға құрылады

 

 

2)

I топ: «төле би»

II топ: «Әйтеке би»

IIIтоп: «Қазыбек би»

 

 

 

 

 

«Өрмекші» ойыны

Ойынның шарты: сынып 4 топқа бөлінеді,әр топтағы оқушылар нөмірленеді.Тақтаға өрмек сызылады, тапсырмалар 3 деңгейде жазылады.

 

№1  сұрақ.

А)Қарабекке ашуланған Төле бидің жауабы қандай?

Б) Қазақтың шешендік сөз тарихы кімдерден бастау алады?

№2

А) «Кім жақын, не қымбат, не қиын?» сауалына Қазыбектің жауабы қандай?

Б)Шешендік сөздерге тән ерекшеліктер қандай?

№3

А) Шешендік өнердің кеңінен дамып биіктеген кезеңі

В) Әйтеке бидің «Қасқакөл дауында Орманбект биге айтқаны»

№4

А)Шенедерге тән қасиеттер қандай?

В)  Академик В.В.Радловтың қазақтар туралы айтқан пікірі қандай?

 

 

Ойтолғаныс. «Еркін жазу» әдісі

«Билердің қазақ қоғамындағы рөлі қандай?» (ойтолғау)

 

 

 

 

 

   Оқушылар сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады, сұрақтарға жауап береді.

Әр оқушы өзі әлі келетін сұраққа жауап жазып, конвертке салады.

 

 

 

 

 

 

 

 

шешендік сөздерге топтастыру жасау, тақтадағыны көшіру

 

 

 

 

 

Әр топ тақырыпты оқи отыра топтастыру жасап, постер қорғайды.

 

 

 

 

 

 

1.Әр оқушы өз нөміріне байланысты дайындалады.

2.Тапсырмаға  орындалғаннан кейін бірдей нөмірдегі оқушылар топтасады,сұрақтар  боынша талдау жүргізеді және өздерін бағалайды.

3.Мұғалім сұрақтардың дұрыс жауаптарын береді.

4.Дұрыс жауаптар арқылы  оқушылар бірін-бірі бағалайды.

5.Қайтадан өз топтарына келіп,өз сұрақтары бойынша материалдарын түсіндіреді және бірін-бірі бағалайды.

 

 

№1                                     №2

 

№3                                         №4

 

 

 

Оқушылар өз ойларын жазып, әр топтан екі оқудан шығып, автор орындығына отырып оқып қорғайды.

Үш шапалақ

 

Үш шапалақ

 

 

 

 

 

 

 

 

Үш шапалақ

әдісі

 

 

 

 

үш            шапалақ

 

 

 

 

 

Өзін – өзі бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үш шапалақ

Плакат, маркер

 

Конверт, кеспе қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер

 

 

 

 

Плакат, маркер

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер, қалам

7
Сүрағым бар
түсінбедім
түсіндім

Рефлексия  (кері байланыс)

өз ойларын, сабақ түсінген не түсінбегендерін ашық жазып шығадыҮш шапалақСтикерлер, шаршылар
 

8

 

 

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөніСөз жұмбақҮй тапсырмасыПостер қорғауӨрмекші ойыныойтолғанысҰпайБаға
        
Әр топ бір – бірін бағалайды Бағалау парағы
9Үйге тапсырма:

1)      «Шешендік сөздер» мазмұндау;

2)      Әр топ өзіне берілген бидің шешндік жұмбақтарын жинау.