Жыл бойы өткенді қайталау. Мәтін

27.04.2015жыл   Қазақ тілі   3-сынып 

Сабақтың тақырыбы: Жыл бойы өткенді қайталау.Мәтін 6-10 жаттығу

Сабақтың мақсаты:а)Білімділік:Оқушыларға мәтін құрылымы,түрлері,тірек сөздер туралы алған білімдерін тиянақтауға,қайталауға,бекітуге мүмкіндік туғызу

ә)Дамытушылық:Оқушылардың өз бетіменжұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын,сөйлеу тілін дамыту

б) Тәрбиелік:Ұйымшылдыққа,достыққа,адамгершілікке тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,слайд,оқулық

Сабақтың түрі:қайталау сабағы

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,ойын,баяндау,түсіндіру

өзіндік жұмыс.

 Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі

                                         -Сабаққа даярлық.Топқа бөлу

(Мәтін атаулары арқылы картатекаларды алу)

II.Ми гимнастикасы.Ширату

Күннің шығуы—

Мектептегі 45 минут—

Мемлекеттің бас қаласы—

Күшіңе сенбе,

Денсаулық—

III.Мақсат қою кезеңі:Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Жыл бойы өткенді қайталау.Мәтін  6-10 жаттығу

IV.Бағалау критерийлерімен таныстыру.

-Бағалау критерийлері

1.Үй тапсырмасын дұрыс орындау.

2.Ережелерді жатқа білу.

3.Мәтін түлерін білу.

V.Үй тапсырмасын тексеру,талдау.4-жаттығу

-Әңгімелеу  мәтіні неше бөліктен тұрады.

-Берілген жоспар бойынша құраған әңгімелеу мәтінін оқыту,талдау.

(Қайта бағыттау сұрақтарына жауап беріп болған соң,деңгейлеріне қарай топқа бір-бірден ынталандыру үшін смайликтер таратады)

 

 

 

VI.Қызығушылығын ояту  «Бұл не?» ойыны

-Әр топ үнтаспадан түрлі дауыстарды естіп,ненің дауысы екенін тауып,сипаттайды.

1-топ   Жолбарысты  сипаттайды

2-топ  Теңіздің және құстарды  сипаттайды

3-топ  Маймылды  сипаттайды

VII.Жан-жақты білімдерін тексеру.Оқулықпен жұмыс.Дәптермен жұмыс

Күн   ретін   жазу. 7-жаттығу  Тірек сөздермен жұмыс . Мәтін құрау

Тірек сөздер—күнбағыс,жапырақтары,гүлі, дәндері, май.

Оқушыларға  жазған  мәтіндерін  оқыту,талдау.

(Сұрақ қою.-Мәтінді қалай құрадыңдар?Қалай құруға болады екен?Мәтінді тағы қалай құруға болады?)(постер қорғау)(Топтар бірін-бірі бағалайды)

6-жаттығу   Топтық жұмыс  (ауызша)

1-топ.Бұл мәтіннің қандай түріне жатады?(дәлеледеу)

2-топ.Мәтіннің бөліктерін жоспары бойынша анықтап ат қою,мәтінге ат қою.

3-топ. Мәтін  бойынша  сұрақтар  құрастыру.

(Барлық топ постер қорғайды)

8-жаттығу  Топтық  жұмыс (ауызша)

-Өлеңді түсініп,мәнерлеп оқу,мазмұнын ашатын сұрақтар қою,ат қою.Мәтіннің қай түріне жатады.

1-топ .  1-шумақ .  2-топ.2-шумақ.3-топ.3-шумақ

1.Өлеңде нетуралы айтылған?

2.Өлеңді кім жазған?

3.Отанды  неліктен  қастерлеп, қорғауымыз  керек  екен?

Бұл өлеңде пайымдау мәтінің бөліктерін байланыстырып тұрған көмекші сөз—өйткені сөзі.4-шумақты  қарайық  сызықша  не  үшін  қойылған.

VIII.Сабақты бекіту

Суретпен жұмыс.Суретте не бейнеленген,салыстыру.(Құмырсқа мен шегіртке)-Балалар ең еңбекқор жәндікті білесіңдер  ме?

9-жаттығу   (ауызша)-Мәтінді  дауыстап,түсініп,мәнерлеп оқу, мағынасын  ашу, түсіндіру, сұрақтармен  жұмыс  ұйымдастыру.

«Бәйге» ойыны

-Мәтін  деген не?

-Мәтін түлерін ата?

-Әңгімелеу мәтіні туралы не білеміз?

-Сипаттау мәтіні туралы не білеміз?

-Пайымдау мәтіні туралы не білеміз?

«Венн диограммасы»

Мәтін                                                                          Сөйлем

Сөйлемдерден тұрады.-Әңгімелеу

-Сипаттау

-Пайымдау

Сөз,

Сөйлем

Тыныс

белгі

Аяқталған ойды ілдіреді,

Сөздерден құралады,хабарлы,сұраулы

лепті   болып бөлінеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX.Сабақты қорытындылау,бағалау.

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?-Олай болса,бүгінгі сабақта кім өте жақсы жауап бергенін  анықтайық.Топ жетекшілері бағалау парақшасындағы ұпайларды айтып, сабақты критерийлеріне сай оқушыға жиынтық баға қойылады.

X.Үйге тапсырма беру.10-жаттығу.213 -бет