Менің сүйікті ертегім «Бауырсақ» .
Тақырыбы: Менің сүйікті ертегім «Бауырсақ» .
Мақсаты: а) білімділігі: « Бауырсақ » ертегісінің қойылымын көрсету арқылы оқушылардың
танымдық белсенділігін арттыру, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру.
ә) Дамытушылығы : Оқушыларды өнерге бейімдеп, сөздік қорын, әдістік қабілеттерін арттыру.
б) Тәрбиелігі : Оқушыларға нан туралы тақпақтар жаттата отырып,нанды қадірлей білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың типі : Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі : Сұрақ-жауап,жаңа сөздер мағынасын түсіндіру,сергіту.
Сабақтың көрнекілігі :Орманды мекендеген аңдар суреті, ағаштар,ертегі бейнефильмі.
Сабақтың барысы: |.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сынып оқушыларымен амандасу.
ә) Сынып журналын толтыру.
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Шаттық шеңбері:
II.Үй тапсырмасын сұрау.
-Балалар өткен сабақта қандай сурет салып келуге тапсырдым?
-Өткен сабақ бойынша ыдыс-аяақтармен жемістерден құралған натюрморт салып келу болатын.
— Оқушылардың салып келген суреттерін көрсету, тақтаға ілу.
-Балалар, егер суретте, ыдыстар ,гүлдер мен жемістерді ,маталарды бейнеленсе, бейнелеу
өнерінің бұл жанрын натюрморт деп атайды.
III. Жаңа сабақ: Тақырыбы: Менің сүйікті ертегім « Бауырсақ».
1.Суретті көрсету арқылы тақырыпты ашу.
-Балалар мына суретте нені көріп тұрсыңдар?
-Бұл қандай ертегі деп ойлайсыңдар?
2.Қызығушылығын ояту:
- Мағынаны тану: Ал, балалар «Бауырсақ » деген не? Қалай түсінеміз? Не деп ойлаймыз?
-Бауырсақ, дегеніміз , балалар нан. Күз айы болғанда , жайқалып піскен бидайды камбайыншы
орады. Арнайы құбырмен машинаға құяды. Одан кейін дерменші бидайды ұн етіп тартып,
қапқа қаптайды. Қапталған ұнды наубайханаға жібереді. Мұның барлығы да адамдардың
еңбегі арқылы жасалады екен.
- Нан туралы білетін тақпақтарын сұрау.
1-бала. Нан- ардақты , адал ас,
Кәрі-жас наннан аттамас
Ақ дастархан үстінде
Қол жумай оны ұстамас.
2-Бала. Нандай жоқ қой асыл дәм
Жеп үйренген жасыңнан,
Дастарханнан нан кетсе.
Береке кетер астыңнан.
3- Бала. Нан қиқымын шашпаңдар,
Жерде жатса баспаңдар
Теріп алып қастерлеп ,
Торғайларға тастаңдар.
-Міне балалар, нан дастарханға көп адамның еңбегімен келеді. Сондықтан біз оны қадірлей
білуміз керек.
- «Бауырсақ » ертегісінің бейнефильмін көрсету:
VII. «Бауырсақ » ертегісінің суретін салдыру.
VIII. Сергіту сәті: «Бауырсақ» ерртегісі көрініс.
Қортындылау: Сұрақ-жауап арқылы жаңа сабақты қортындылау.
1.Бүгінгі өткен ертегінің тақырыбы қандай?
2.Ертегіде қандай кейіпкерлерді аңдарды білеміз?
- Осы ертегіде қу айлакер қандай аң?
- Балалар ертегі сендерге ұнады ма?
Бағалау: Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау.
Үй тапсырмасы: «Бауырсақ» ертегінің мазмұнын түсіну,суретін салып келу.