«Қысым» тарауын қайталау

 

Тақырыбы:«Қысым» тарауын қайталау
Мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың білімге құштарлығын арттыру, алған теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, практикалық біліктілік пен дағдыларын   қалыптастыру.                                                                                                                2. Дамытушылық: Жаңа физикалық заңдылықтың мағынасын ашып, оны тәжірибеде қолданып,ізденуге бағыттау,білімге деген құштарлығын арттыру.                                                                                                          3.Тәрбиелік: Өмірдің барлық ағымы физикалық заңдылыққа қатысты екендігін көрсету, іздене  білуге                                         баулу; тәжірибе нәтижелерін қорыта білуге, есептер шығаруға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже:

 

Ойын  толық жеткізеді, түсінігі кеңейеді, теорияны тәжірибеде үйлестіре  алады. Салыстырады, сараптайды.

 

Әдіс-тәсілдер: «Топтастыру, топқа бөлу»,« «Кім жылдам», «Миға шабуыл»,«Жұптық әңгіме»,«Өрмекші торы», АКТ-ны пайдалану, «Сергіту сәті».»Ақылды доп»
Ресурстар:Физикалық құрал-жабдықтар,интербелсенді тақта, түрлі түсті қағаз. А4 парағы, маркерлер,«Activ Out» құрылғысы,Смайликтер, Стикерлер
Сабақ кезеңдері:ЖоспарМұғалімнің іс-әрекеті:

 

Оқушының іс-әрекеті:

 

Оқыту үшін бағалау

 

 

Ресурстар

 

 

I.Ұйымдастыру 2минКіріспеОқушылармен амандасу. Сыныптың сабаққа даярлығын қадағалау.     Сынып көшбасшысы сыныптастарына тілек тілеп,психологиялық ахуал туғызады.Сабаққа дайындалады  
2мин Сабақтың  тақырыбы және мақсаты, күтілетін нәтиже сі айтылады.Сабақтың тақырыбын,мақсатын біледі. Интербелсенді тақта
4мин Топты түсті парақтар  арқылы бөлу. (1-топ,2-топ,    3-топ). Топ атын, топ басшысын  сайлауды тапсырамын., Түсті параққа жасырылған сөздерден сөйлем құрастырып топқа ат береді. (Паскаль,Архимед,Торричелли).                                        Топ басшыларына  бағалау парағын таратамын. Әр тапсырма сайын бағалау парағын толтырып отыру ұсынылады.Топқа бөлініп,топ басшысын сайлайды. Топ басшылары әр тапсырма сайын бағалау парағын толтырып отырады.«Жақсы» формативті

бағалауы.

А4парағы,Бағалау парағы
II. Үй тапсырмасын тексеру               3мин3мин«ActivOut» тест сұрақтар беру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі.                                1.Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама қалай аталады?

2.1кПа-да неше Паскаль бар

3.Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым барлық бағытқа бірдей жеткізіледі деген ғалым

4.Күштен ұтқанымызбен қандай шамадан ұтыламыз

5.Сұйықтар мен газдар қысымды қалай таратады?

6.Паскаль қай елден шыққан ғалым?

7.Қатты денелер қысымды қалай таратады?

8.Сұйық қабаты неғұрлым тереңде болса қысым қандай болады?

9.Бұл қай ғалым ?

10.Жер бетіндегі және ондағы денелерге не түседі?

11.0,00000015    ықшамда

12.1500 000 000 ықшамда

13.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?                                    14.Қысымның СИ жүйесіндегі өлшем бірлігі            15.Түтікті манометрді ойлап тапқан ғалым

Оқушылар тест сұрақтарына жауап беріп өз білімдерін тексереді.     1.Қысым

2. 1000Па

3. Б.Паскаль

4.арақашықтық

5. жан-жаққа бірдей

6. Франция

7. Тек бір бағытқа

8. Соғұрлым үлкен

9. Г.Архимед

10 Атмосфералық қысым

11. 15*10-8

12.т 15*108

13. Барометр

14. Паскаль

15.Э.Торричелли

«Жақсы» формативті

бағалауы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«ActivOut»құрылғысы
III. Негізгі бөлім

30мин

«Қысым» тарауы бойынша тақырып ты меңгеру

3мин

 

 

 Дайындаған флипчартты  пайдаланып, оқушыларға қайталау сабағындағы туындап тұрған проблемалық сұрақ пен сабақтың мақсаты түсіндіріледі.

 

 

 

Оқушылар сабақ мақсатына ерекше мән бере отырып,проблемалық сұраққа жауап іздейді.

 

 

 

 

 

 

 

Презента ция

 

 

 «Кім жүйрік «(тарауға байланыс ты есептер шығару)

4мин

 

1. Темір шеге 20Па қысым түсіруі үшін оның басына қандай күшпен әсер ету керек?                                           Шеге ұшының ауданы 0,5м2 деп есептеңдер?

Бер:                      Формуласы:                    Шешуі

P=20Па

S= 0,5м2

т/к:F-?

2. Емен ағашының суға толық батырылған кесегіне 9,8Н архимед күші әсер етеді?                                                   Осы ағаштың көлемі қандай?

Бер:                               Формула:                   Шешуі:

F=9.8Н

g=9.8Н/кг

ρсу =1000кг/м3

V=?

 

 

 

Интербелсенді тақтада формулаларды түрлендіріп  есепті шығару жолдарын түсіндіре отырып орындайды.

Бер:                      Формуласы:                    Шешуі                     P= F/ S

P=20Па                   F= P*S

S= 0,5м2                 Шешуі:

т/к:F-?                     F=20Н/м2*0,5м2=10Н

Жауабы: F=10Н

Бер:                               Формула:

FА=9.8Н                       FА= ρсуgVд

g=9.8Н/кг

ρсу =1000кг/м3

Vд=?

Vд= FАсу*g

Шешуі:

Vд= 9,8Н/1000кг/м3 *9,8Н/кг=0,001м3=10-3м3

 

Смайликтер арқылы бағалауИнтербелсенді тақта
 Постер қорғау

8мин

 

Постер сызуды тапсырамын.

1-топ: Г.Архимед суреті

2-топ: Б.Паскаль суреті

3-топ: Э.Торричелли суреті

Постер сызады, қорғайды.

 

«Жақсы» формативті

бағалауы.

 

А3 форматы,маркерлер,ғалымдар суреті
  
 «Ақылды доп»

3мин

Интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі.  ( ара,балық,түйе, жүк машинасы,көп қабатты үйлер).Оқушылар суретке қарап қысым түсетін күштің модуліне ғана емес,осы күш перпендикуляр бағытта әрекет ететін беттің ауданына да тәуелді екендігін біледі.

 

«Жарайсың

дар!» формативті

бағалауы.

 

Оқулық .

А3 форматы.

Маркер

лер

 Физикалық тәжірибе 9минФизикалық құрал-жабдықтар бойынша әр топқа тапсырмалар беріледі.

1-топ: Денелердің жүзуі.(су құйылған  цилиндр ыдыстар, тығыздықтары әртүрлі денелер)

2-топ: Қысымның қатты денелер,сұйықтар мен газдар арқылы берілуі.(Паскаль шары,ағаш білекше,сіренке)

3-топ: Ауырлық күшінің әсерінен сұйықтарда болатын қысым. (бірнеше жерден саңылаулары бар цилиндр ыдыс,су, ермексаз,)

Тапсырманы топта,жұпта талдай отырып,әр топ өздерінің тапсырмаларында,  денелердің жүзуі сұйықтың тығыздығына байланысты екендігін, заттың үш күйінде қысым әрқалай таралатындығына, сұйық қабаты неғұрлым төмен орналасса қысым соғұрлым үлкен болатындығын теорияны тәжірибемен ұштастыра отырып көз жеткізеді.Смайликтер арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Физикалық құрал жабдықтар,интербелсенді тақта

 

 Физикалық диктант

3мин

«Қысым болмаса біз қалай өмір сүрер едік» проблемалық тақырыпқа жауап алу үшін «сөйлемдерді толықтыр» тапсырмасы беріледі.                                                                  1.Жердің ___________ атмосфераны да тұрақты ұстап тұр.

2.Жерде _____________ болмаса тіршіліктің сақталуы мүмкін емес.

3.Жердің тарту күші кемісе ауаның қысымы кеміп,ауа райының _________ тудырады

4.Адам баласы дәл қазіргі гравитацияның  арқасында __________ өмір сүріп келеді

 

 

Интербелсенді тақтадағы сөйлемдерді толықтырып,тақырып бойынша туындап тұрған жағдаяттан қалай шығудың жолын қарастырады.

1.Жердің тартылу күші атмосфераны да тұрақты ұстап тұр.

2.Жерде гравитация болмаса тіршіліктің сақталуы мүмкін емес.

3.Жердің тарту күші кемісе ауаның қысымы кеміп,ауа райының өзгеруін тудырады

4.Адам баласы дәл қазіргі гравитацияның арқасында тұрақты өмір сүріп келеді

«Жарайсың

дар!» формативті

бағалауы.

 

Интербелсенді тақта
IV. Қорытынды

 

«Өрмекші торы»

3мин

Түсті лентаны пайдаланып,тарау бойынша алған білімдерін жинақтауға тапсырма беріледі. Топ басшыларының топ мүшелерінің қорытынды бағасын айтуды ұсынады.Әр топ мүшелері келесі топ мүшелеріне  сұрақ бере отырып,білімдерін жинақтап,қорытынды жасайды.  Топ басшылары өз топтарындағы оқушыларды кезеңдер бойынша бағалап,қорытындылайды«Жақсы» формативті бағалауы

 

 

Түсті лента
Үй тапсырмасын беру

 

1минҚысым тарауындағы ережелерді  есте сақтау,атмосфералық қысымға байланысты эссе жазуҮй тапсырмаларын күнделіктеріне жазады.

 

 ссоқулық
Рефлексия Оқушылар стикерлерге  сабақтан алған әсерлерін жазып, интербелсенді тақтадағы ағаштың суретіне орналастырады.Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. стикерлерсссыссссти