Абай Құнанбаев ашық сабақ

 

Сабақтың тақырыбы:

 Абай   Құнанбаев

Мақсаты:А.Құнанбайұлының   қоғамдық  әдебиет   негізін  салушы,ақындығына    тоқтала  отырып,оның   әңгімі,өлең-жырларын  ұрпаққа   қалған  асыл  қазына  екенін  ұғындыру.
Күтілетін нәтижелер:

 

1.А.Құнанбайұлының   жастық  шағын  біледі. Барлығы                         

2.А.Құнанбайұлының   қоғам   өміріне   араласуын   зерттейді.  Көпшілігі

3.  А.Құнанбайұлы-  қазақ   жазба   әдебиетінін  негізін   салушы,ақын   екендігін  дәлелдейді. Талантты және дарынды оқушылар

Керекті жабдықтар:

 

оқулық, жұмыс дәптері, ресурс, тест тапсырмалары, бағалау парағы, стикер, (мұғалімге арналған нұсқаулық ІІІ деңгей), интернет материалдары.
Оқытуда қолданылатын әдістәсілдер:

 

  Визуалды оқыту, ой қозғау, сұрақ қою техникалары,  топтық жұмыс, жеке жұмыс,«Ыстық  орындық » әдісі  арқылы  үй тапсырмасын тексеру, белсенді оқу, «Мозайка »  әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгерту, деңгейлік тапсырмалар, стикердегі диалог, формативті бағалау түрлері   т.б.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері:Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе:

3-5  минут

 

 

 

 Сыныппен амандасамын. Сыныпты  топқа бөлемін. Тренинг   өткіземін.

Үйтапсырмасын   тексеру: Қазақтың   ғалымы-  Шоқан   Уалиханов

«Ыстық  орындық   әдісі»  арқылы  үйтапсырмасын   тексеремін.

Сәлемдеседі. Үш топқа  бөлініп отырады.

 

 

Бір оқушы «  Шоқан   Уалиханов » рөлін сомдап,       « ыстық орындыққа» отырады, қалған топ оқушылары сұрақ қояды. Оқушы жауап бере алмаса, тобы көмекке келеді.

 

Тұсаукесер:

8-10  минут

 

 

   Ой  қозғау: түрткі   сұрақ  қоямын.

«Абай  Құнанбаев »   кім?

Әр жауапты мадақтап, ынталандырып отырамын.  Бүгінгі  сабағымыздың   тақырыбы: Абай  Құнанбаев

   қойылған  сұраққа   жауап   береді.

Тақырыпты жазады

 Сабақ мақсатын анықтайды

Сабақ критерийлерін шығарады:

·        Өмір  жолын  білу.

·        Түсіну,  қазақ   әдебиетіне  қосқан  үлесін анықтау.

·        Талдау, мысал келтіре алу.

·        Жинақтау,сұрақтар  қою  арқылы  бекіту.

·        Қолдану,тапсырмалармен  жұмыстану.

·        Бағалау.

Негізгі бөлім:

10-15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

8-10  минут

 

 

 

 Оқулықпен   жұмыс.  «Мозайка   әдісі »

Блум таксономиясы бойынша тапсырмаларды орындау.Әр оқушыға қол жетімді тапсырмалар беру.

Жоспар:

I.Абай  Құнанбаевтың  өмір  жолы.

-Арғы  тегі,туып  -өскен   ортасы:

-Балалық  шағы,білім  алу  кезеңі:

II. «Абай- сазгер»дегенді  қалай  түсінесіңдер.

Постер   қорғау

 

 

 

 

 

III. «Абай   -ұлы   ақын»

Абай   Құнанбаевтың  өмірінің  соңғы  кезеңі

 

Тарихи   сынақ  хат.Шарты:Көп   нүктенің   орнына   қажетті   сөзді  қойып  толықтыр.

«Адам    болам  …………….  ,

Оған   ……………  жесеңіз.

Өтірік,    …………..,  …………,

………..     дұшпанның   ………..»

Абай.

 

Кестені   толтырыңдар:   Абай   Құнанбаев

Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады.

Әр топ негізгі түсініктерді талдап, түсіндіреді.

оқу техникасын дамытады, алған білімін                 пысықтайды, өмірде қолданып үйренеді.

Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дарынды және талантты оқушылар білімін бекітеді, қалған оқушылар  солардың көмегі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.

 

 

 

Дарынды оқушылар кеңейтілген тапсырмаларды орындауда   жетекші болады.

 

 

 

 

 

Бағалау

3-5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды,  сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып  бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарыайтамын.

 

 

Үйге тапсырма: Абайдың  қарасөздерінен  ұнағанын   оқып  кел.

Алдарыңдағы стикерлердің қызыл түстісіне, сабақта не ұнады, көгіне  не түсініксіз болғанын   жаза қойыңыз.Тақтаға іліп кетулеріңізді өтінемін.

Өздеріне формативті баға береді, бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

 

 

Алдарыңдағы стикерлердің қызыл түстісіне, сабақта не ұнағанын, көгіне не ұнамағанын, не түсініксіз болғанын жазады, тақтаға  іліп кетеді.