Түбір және туынды сөз
Сыныбы | 3 сынып 20.01.15ж | ||
Тақырыбы | Түбір және туынды сөз | ||
Мақсаты | негізгі түбір мен туынды сөздерді салыстырта отырып, жұрнақтың қызметін түсіндіру . | ||
Күтілетін нәтиже | А.Түбірмен қосымшаларды айырады.
| ||
В.Түбір сөзден туынды сөз жасай біледі.
| |||
С. Түбір және туынды сқздерді салыстыоа отырып,жұрнақтардың қызметін талдай алады. | |||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Қазақ тілі оқулығы, 3-сынып. Алматы: Алматыкітап, 2014ж Методикалық нұсқаулық, дидактикалық материалдар, Флипчарт маркер | ||
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 30сек
2мин
1 мин
5мин
| Сәлемдесу,түгендеу. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психалогиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу
Серпілген сұрақтар арқылы үй тапсырмасын тексеру. Венн диаграммасы арқылы бұрынғы алған білімін еске түсіре отырып, түбір сөз бен туынды сөзді салыстырады.
| Оқушылар оқу құралдарын түгендеп, мұғаліммен амандасады.
Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне тілектер мен теңеулер айту.
Конфеттерді таңдап алу арқылы топқа бөлінеді. Әркім өз тобына барып отырады.
Оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы сауалдар жолдап жауап береді.
|
Тұсаукесер
| 30сек | АКТ. Түбір және туынды сөз туралы слайдқа назарларын аудартып көрсету. | Оқушылар слайдтағы тапсырмаларды орындап , талқылау арқылы сабақтың алгоритмін ашады. Дәптерлерін ашып жаңа сабақты жазып алады. |
Негізгі бөлім
| 10мин
12мин
3мин
| Әр топқа бір түбір сөз беріледі. Олар ол сөзден бірнеше түбірлес сөз жасауы керек (бас, еңбек, бала, су, оқу, т.б.). Ең көп туынды сөз жазған топ жеңіске жетеді.
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы 2-жаттығуда сурет бойынша мәтін құрастыру білігін жетілдіру көзделеді..
3. Басбармақпен бағалау. | Түбір + жұрнақ + жалғау. Осы сызба бойынша төрт топтағы оқушылар мысал құрастырады.
Оқушылар суретке мәтін құрастыру кезінде туынды сөздерді көбірек қолдану тапсырылады Әр топтан бір оқушы келесі топтарға жұмыстарын таныстырып өтеді.
Оқушылар «басбармақ» бағалау арқылы, қарсы топтарының құрастырылған мәтінді бағалайды. |
Қорытынды
| 5мин | Ыстық орындық әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
| Оқушылар ыстық орындықтағы оқушыға сұрақтар қояды, ыстық орындықтағы оқушы маңдайындағы стикерде жазылған сөзді табу керек. |
Үйге тапсырма | 1мин | 4 жаттығу . | Туынды сөздерді пайдалана отырып ертегі құрастыру. |
Бағалау | 2мин
2мин | Критериалды бағалау.
Смайликтермен бағалау.
| Оқушылар сабақ барысындағы білімдерін 1-3ке дейінгі балдармен бағалап, қорытынды жасайды. Стикерге смайлик салып сабақтың қаншалықты әсерлі өткенін бағалайды. |