Ер еңбекте сыналады. Ж. Жұмаханов.
17.02.2016ж Әдебиеттік оқу. 3 «а» сынып
Тақырыбы: Ер еңбекте сыналады. Ж. Жұмаханов.
Сабақтың мақсаты: Ер еңбекте сыналады тақырыбын оқи отырып білімімен, біліктілігін бақылауға , сөздік қорын жетілдіруге; жан-жақты ойлауға үйренеді
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Қолдатын әдіс-тәсілдер: Сыни ойлау элементтері, АКТ.
Қажетті құрал- жабдықтар: Интербелесті тақта, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық:
Шаттық шеңберге тұру арқылы топқа бөліну.
Оқушылар бір- бірінің қолдарынан ұстап, бір-біріне жылу береді.
Сабағыңа жөндеп,
Әзірленсең – еңбек
қиындықтың бәрін,
Еңбек қана жеңбек.
-Тақпақ не жайында болды?
Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
Білім алуға, маман иесі болуға. Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.
— Еңбекқор деп қандай адамды айтамыз?
Жалқау емес, өз ісіне тиянақты.
— Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
Қар күрегенді, су тасығанды т.б.
Еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, күш береді, қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға баулиды, жігерлендіреді, шынықтырады. Ия, балалар, еңбек етсең, ерінбесең барлық мақсат – мұраттарға жетесіңдер.
- Енді тақтадағы суреттерге назар аударып, ұнаған суреттеріңізді алып, өз топтарыңызға барамыз.
- №1 Егіншілер №2 Отыншылар №3 Құрылысшылар №4 Малшылар
- Үйге қандай тапсырма берілді? (Әр топтан бір оқушы сөйлейді)
- Сонымен балалар бүгінгі үй тапсырмасындғы мәтінде қандай еңбек болды?
Ал енді №1 топта кімдер отыр?- жауап Егіншілер — Қандай жұмыс жасайды?
№2 топта кімдер отыр?- жауап Отыншылар -Қандай жұмыс жасайды?
№3 топта кімдер отыр? – жауап Құрылысшылар – Қандай жұмыс жасайды?
№4 топта кімдер отыр? – жауап Малшылар- Қандай жұмыс істейді? Екен.
Мағынаны ашу
.Сонымен қазір алдарыңыздағы парақшаларды оқи отырып қандай еңбек туралы екенін білейік.( Мәтін бөліктерге бөлініп Жигсо әдісі бойынша алдарына қойылған)
- Балалар уақытты пайдалана отырып 5 минут беріледі, мәтінді дұрыс түсініп, мазмұнын игеріп алыңыздар.
Тақтадан кран мен жүк машинасы көрсетіліп тұрады. Әр топтан оқушы сөйлейді.
-сұрақ- жауап.
— Балалар бүгінгі мәтіннің авторы кім екен? Жекен Жұмаханов.
Олай болса автор туралы бейнежазбадан тыңдау.
Ой қозғау: «Ротация»
№1 «Егіншілер» тобына, №2»Отыншылар» тобына –кран суреті беріледі.
-Балалар кран жайлы не білдік? Тағы да қандай қырларын білеміз? Бұл техника қандай еңбекке қажет екен? Өз ойларыңызды қағазға түсіріңіздер.
№3 «Құрылысшылар» тобына, №4 «Малшылар» тобына- Жұк машина суреті беріледі.
-Балалар жүк машинасы жайлы не білдік? Тағы да қандай қырларын білеміз? Бұл техника қандай еңбекке қажет екен? Өз ойларыңызды қағазға түсіріңіздер.
( Әр топ өздерінің жұмысын қорғайды , толықтырады)
Ой түйін: «Ассоциация» мінездеме беру.
Кран Жүк машина —
Балалар өмірде осындай машиналар болама? (жоқ , машиналар сөйлемейді)
Ал өмірде осындай адамдар болама? (болады)
Осындай болған жақсы ма? (жақсы емес)
Бекіту: «Ия» , «Жоқ» әдісі бойынша.
- Авторы Жекен Жұмаханов па? (ия)
- Мәтінде адам қатысты ма? (жоқ)
- Кран мақтаншақ па? (жоқ)
- Жүк машинасы мақтаншақ па? (ия)
Сабақ ұнады ма? (Басбармақ арқылы)
Үйге тапсырма: Мәтінді оқу. Мазмұндау. «Ер еңбекте сыналады» — эссе жазу.
Бағалау: Топты бағалау кран, жүк машина суреті арқылы. Балалар кранға, жүк машинасына қандай баға бересіңдер?
«Бағдаршам» арқылы жеке бағалау. (Оқушылар өте жақсы -жасыл
Жақсы – сары
Орташа –қызыл) көрсетеді.
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!