Сан есім
Қазақ тілі.14.04.2015ж
Сабақтың тақырыбы: Сан есім.
Сабақтың мақсаты:а)Оқушыларға сан есім туралы 2-сыныпта алған білімдерін ары қарай тереңдетуге мүмкіндік туғызу.
ә)Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын,сөйлеу тілін дамыту.
б)Ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:мазмұнды суреттер,оқулық.
Сабақтың түрі:қайталау сабағы.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру кезеңі.-Сабаққа даярлық. Сандар арқылы
-Оқушыларды топқа бөлу.
II.Өткен сабақты пысықтау.
-Жазба жұмысын талдау,бағалау.
III. «Аялдама«ойыны.1-топ.Сын есім деген не?Мысалдар келтір. -Сөйлем құра.
2-топ.-Сын есім түрлерін жазу.
-Негізгі және туынды сын есім деген не?Мысалдар келтір.
3-топ.-Сан есім деген не?
-Сұрақтары қандай?Мысалдар келтір.
(Қорытындылау,талдау)
IV.Мақсат қою кезеңі:Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
V.Жан-жақты білімдерін тексеру.
1-жаттығу.(ауызша)
-Өтірік өлеңді мәнерлеп оқы.
-Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.Олардың қай сөз табы екенін айту.(елу,жүз,бір)
VI.Жаңа сабақ.Оқулықпен жұмыс.Дәптермен жұмыс
I-топ.2-жаттығу.(жазбаша)
-Сандарды сөзбен жазып,сөйлемдерді көшір.
-Сан есімдер қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.
Он екі ай,отыз күн,төрт апта.
II-топ.3-жаттығу.(жазбаша)
-Мәтінді оқып,сан есімдердің қай сөзге қатысты екенін анықтау,мәтіннің соңғы сөйлемін көшіріп жазу,сан есімнің астын сызу.
III-топ.5-жаттығу.(жазбаша)
-Жұмбақтың шешуін табу,жатқа жазу.Сан есімдерді табу,сұрақ қою.
-Олардың қай сөзбен байланысын тұрғанын айту.Мыс:Он екі бұтақ.
V.Сабақты бекіту.
8-жаттығу.-Көңілді шумақты оқы.
-Шығармашылық тапсырма.-Жасырын сөзді тап.Миға шабуыл.
(Көп нүктенің орнына сан есімдерді қой.)
-Зат есім айтылады оның алдына сан есімді қойып айту.
Мысалы:жеті ата,…. саусақ,….. құлақ,… мұрын,…. көз,…… сынып,….. сағат.
VI.Сабақты қорытындылау.
-Бүгінгі сабақта не өттік?
-Бүгінгі сабақта саған не ұнады,не ұнамады,не қиын болды?
VII.Үйге тапсырма беру, бағалау. 4-жаттығу
Сабақтың тақырыбы:22-28 жаттығу
Сабақтың мақсаты: а)Оқушыларға есептік және реттік сан есімдер туралы алған білімдерін ары қарай тереңдетуге мүмкіндік туғызу.
ә)Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын,
сөйлеу тілін дамыту.
б)Ұйымшылдыққа,достыққа,адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:мазмұнды суреттер,оқулық.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,іздену,талдау.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу.Үйшік,тұрғын,жер-сілкінісі.
II.Үй тапсырмасын талдау,оқу,тексеру,бағалау.
21-жаттығу
-Сұрақ-жауап арқылы білімдерін тексеру.Қос-екі.
-Сан есім нешеге бөлінеді?
-Есептік сан есім деген не?
-Реттік сан есім деген не?
-Мысалдар келтіру.
III.Мақсат қою кезеңі:сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
IV.Жан-жақты білімдерін тексеру.
22-жаттығу (ауызша)(жеке орындау)
-Реттік сан есімдерді есептік сан есімге айналдырып жазу.
-Сонда қандай сұрақ қойылады?
23-жаттығу (жазбаша) (жұптық,топтық)
-Көшіріп жазу,сан есімдерге сұрақ қою, есептік сан есімнің астын екі рет сызу.
-«Севен-ап»ойыны.
24-жаттығу.
1.Мәтіннен сан есімі бар сөйлемдерді жазу.
- «Сұрақ-жауап»ойыны.Оқушылар мәтінді жылдам және мұқият оқып шығып,сұрақтар құрастыру.
Кім көп сұрақ құрастырса,сол жеңімпаз болып табылады.
Мысалы:1.Мәтінде не жайлы айтылған?
2.Олардың табылғанына қанша уақыт болды?
3.Олардың саны қанша?
4.Олар қайда өмір сүреді? Неліктен?
5.Табиғи ортада өмір сүре алады ма?
6.Олардың басты жаулары нелер?
V.Сабақты бекіту.
26-жаттығу.(ауызша) (постер қорғау)
I-топ.Реттік сан есім,есептік сан есімді ажырату.
II-топ.Реттік сан есімге көптік жалғауын жалғау.
III-топ.Есептік сан есімге III-жақтың жалғауын жалғап айту.
Мыс:бірі,бесі,үші,төрті.
28-жаттығу.(ауызша)
I-топ.Ребусты шешу.
II-топ.Жұмбақ ойлап табу.
III-топ.(сөзжұмбақ)ребус шешу.
VI.Бүгінгі сабақты қорытындылау.Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Неліктен?
VII.Үйге тапсырма беру,бағалау. 25-жаттығу.