Қ.Жұмәділов «Қаздар қайтып барады» әңгімесінің тәрбиелік мәні
Сабақтың тақырыбы: Қ.Жұмәділов «Қаздар қайтып барады» әңгімесінің тәрбиелік мәні
Сабақтың мақсаты: Әңгіменің мазмұнын ұғындыру және әңгіменің өзіндік ерекшелігін таныту. Оқушылардың ойларын дамыту, тіл байлығын арттыру.
Сабақтың міндеттері:
- Әңгіме мазмұны туралы өзіндік пікірлері қалыптасады, қорытынды ой түйеді.
- Нақты мысалдар келтіре отырып сыни ойлауға үйренеді.
- Топтық жұмыс кезіндегі жалпы әрекеттер мен міндеттерді үйрене отырып, бір-бірінің пікірін құрметтеуге бейімделеді.
Сабақтың типі: қорытынды сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілдері: «Мозайка» әдісі, «Телефон» әдісі, «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі, «445» әдісі, «Автор орындығы» әдісі, «Табыс баспалдағы».
Сабаққа қажетті құрал жабдықтар: А 4 форматты қағаздар, стикерлер, смайликтер, түрлі- түсті қағаздар, ноутбук, мәтіндік тапсырмалар, үлестірмелер.
Күтілетін нәтиже: сыни тұрғыда ойлана отырып әңгіменің мазмұны, идеясы туралы түсініктері қалыптасады салыстырады, қорытынды ой түйеді.,
Сабақтың жоспары
Кезең | Сабақ бөлімдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Қолданған әдіс- тәсілдер |
Білім (4 мин) | Ұйымдастыру Психологиялық дайындық
| Сынып оқушыларын туған жер туралы өлең жолы жазылған мозайка құрастыру арқылыттоптарға отырғызу.
Жіппен ойын арқылы сергіту сәті. «Кімді жақсы көресің, ұнатасың?», «Нені жақсы көресің, ұнатасың?»
| 4-5 оқушыдан 3 топқа отырады, топ басшысын сайлайды. | «Мозайка» әдісі |
Түсіну (10 мин) | ІІ Үй тапсырмасын сұрау | Бағыт береді, толықтырады,оқушыларды ынталандырып отырады. | «Телефон» әдісі бойынша І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары ІІІ топқа, ІІІ топ оқушылары І топқа тақырып бойынша сұрақтар береді.
| «Телефон» әдісі |
Қолдану (10 мин) | Жаңа сабақ 1. Қызығушылығын ояту 2. Ой қозғау 3. Мағынаны ажырату
| Постер тарату.Әңгіме желісі бойынша сурет салу немесе өз ойларын түсіру.
| Әр топ өзара ойласа отырып жұмыс жасайды. Өз ойларын ортаға шығып қорғайды. | «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі |
Талдау (10 мин) | Жаңа сабақты бекіту | Келесі тапсырманың шартын түсіндіреді
| Мәтін бойынша үш топтан төрт адамнан төрт мәлімет табады, оқиды, түсіндіреді. | «445» әдісі |
Жинақ тау (10 мин) | Қорыту | Туған жер туралы ән тыңдату. | Оқушылар ойларын жинақтап қорытынды жасайды, шағын эссе жазу. Өзара талқылай отырып «Автор орындығында» орындайды | «Автор орындығы» әдісі
|
Бағалау (6 мин) | 1. Сабақ барысында оқушы көзқарасы 2. Өзара бағалау | Оқушыларды сабақ барысында жинаған балдары бойынша бағалайды.
«Табыс баспалдағы» парағын іледі.
| Бағаларын қойдырады. Кері байланыс парағын толтырады.
«Табыс баспалдағы» парағына стикерлер жапсырады. | «Табыс баспалдағы» |
Үйге тапсырма беру (1 мин) | 1. Оқушылардың өз таңдауы бойынша сурет салу немесе әңгіме жазу. 2. Әңгімені бөлімдерге бөлу.Әр бөлімге ат қою. |
Көп нүктенің орнына тиісті үстеулерді қою.
І топ
Қазыбек атын тебініп, … түсе бастады. ( ілгері, төмен,жоғары, кейін)
Көп нүктенің орнына тиісті үстеулерді қою.
ІІ топ
Көксерек … қарап тұрып, байқамай қалып еді.
( жоғары, төмен, алдына, артына)
Көп нүктенің орнына тиісті үстеулерді қою.
ІІІ топ
Барлық аттылар … шаба жөнелді.
( ілгері, төмен, жан-жаққа, кейін)
Бардым баққа …,
Жедім жеміс түрін.
……………………………….
…………………………….
Бардым баққа …,
Жедім жеміс түрін.
……………………………….
…………………………….
Бардым баққа …,
Жедім жеміс түрін.
………………………………….
………………………….