«Керқұла атты Кендебай» ертегісі
Сабақ жоспары
1.Пән аты: Әдебиет
2.Сыныбы: 5 «Ә»
3.Күні, айы, жылы: 09.10.2014
4.Тоқсан: І
5.Мұғалім: Ж.Юнусова
Сабақтың тақырыбы: «Керқұла атты Кендебай» ертегісі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың Кендебай бейнесін аша отырып, кейіпкер туралы түсінік беру. өткен тақырыптармен байланыстыра отырып, әдебиеттен алған білімін жетілдіре түсу.
2.Тәрбиелік: оқушыларды қайырымдылыққа, мейірімділікке, адамгершілікке, имандылыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың өз бетінше жұмыс істеу қабілеттерін жетілдіру, логикалық ойлау қабілеттерін кеңейту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың типі: аралас сабағы.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: талдау, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу,
әңгімелеу, сыни тұрғыдан ойлау.
Сабақтың көрнекілігі: Ертегілер жинағы
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.
- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
- Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1 Ертегіні ары қарай жалғастырып жаз.
- Сөз жұмбақ құрау
ІІІ. Білім тексеру:
- Ер Төстіктің ертегінің ұнаған жері туралы шығарма жазыңдар.
- Ер Төстіктің ертегі кейіпкерлерінің суретін салыңдар.
ІV Жаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- Қайталау — оқу айнасы.
- Кітап – досың, ақылшың.
- Өнерлі өрге жүзер
4.Кейіпкер келбеті.
- Білімдіден ақыл шығар.
- Қайталау – оқу айнасы.
* Ертегі дегеніміз не?
* Ертегінің құрылысы қандай?
* «Керқұла атты Кендебай ертегісі қандай ертегіге жатады?
- Кітап – досың, ақылшың.
а) Түсінгенін жоспар бойынша қысқаша айту.
- Кендебайдың дүниеге келуі.
- Мергенбай батырдың баласымен кездесуі.
- Кендебайдың малшы болуы.
- Алтын құйрықты құлын.
- Ханның шарты.
ә) Мәтінмен жұмыс
— Қазанқап кедейдің іс – әрекеті, кәсібі туралы айтылған жерді тауып оқу.
— Сиыр айдап өткізер жерін табу.
- Өнерлі өрге жүзер.
Кендебай мен жетім бала кездескен сәтінен инсценироака көрсету.
Мақал – мәтелмен түйіндеу.
- Кішіпейілділік – кішілік емес, кісілік.
- Мейірімділік – жүректен,
Мейірімсіздік – білектен.
4.Кейіпкер келбеті (теориялық жұмыс).
а) Сыртқы түрін, қимыл – әрекетін, мінез – құлқын, басқалармен қарым – қатынасын ойша біліп, көз алдымызға елестетеміз. Шығармадағы адамдардың көркем бейнесін кейіпкер деп атаймыз.
ә) Ертегідегі қарама – қарсы кейіпкерлерді табайық.
Кендебай Бай балалары
-еңбекқор -еріншек
-мейірбан -жалқау
— батыр -өтірікші
-жігерлі -шыдамсыз
VІ. Түсінік тексеру:
Топтастыру стратегиясы:
жанашыр
адал
Кендебай |
қайырымды мейірімді
айлалы кішіпейіл
5.Білімдіден ақыл шығар (әр қатарға деңгейлік тапсырма)
1-қатар: Кендебайға ұқсағың келеме?
қай қасиеті көбірек ұнады?
Қазіргі жастар бойынан осындай қасиеттер кездесе ме?
2-қатар: Сен осы ертегіге қандай өзгеріс енгізер дедің?
3-қатар: Суреттер сөйлейді. Тест сұрақтарын беру.
Өзіміз оқыған ертегілердің қайсысына ұқсайды?
Ер Төстік Кендебай
-Жылқы малымен дос болу
-сөйлеуі
VІІІ.Сабақты қорыту:
1.Бағалау
2.Үй тапсырмасын беру.