Қ. Аманжолов «Дауыл»

   Сабақ жоспары

  1. Пән аты: Әдебиет
  2. Сыныбы: 5 «Ә»
  3. Күні, айы, жылы: 05.03.2015ж
  4. Тоқсан: ІІІ
  5. Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы: Қ. Аманжолов «Дауыл»

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: ақын жайлы  білетін  мәліметтерді тыңдай отырып  жаңа  мағлуматтар  алуына  жағдай  жасау, «Дауыл»  өлеңі  жайлы түсінік беру, өлеңнің   тақырыбы мен идеясын  ашу.
  2. Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа тәрбиелеу.
  3. Дамытушылық: өз бетінше талдау , зеріттеу жұмыстарына  машықтанып, түйінді ой, өзіндік пікір қалыптастыруына жағдай  жасау.

Сабақтың типі: жаңа   сабақ.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: мәнерлеп оқу, әңгімелеу,талдау.

Сабақтың көрнекілігі:  портрет, тірек  сызба  суреттер,электронды оқулық.

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

  1. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
  2. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

 

 

ІV  Жаңа  сабаққа  дайындық

   1.Сабақ  тақырыбын  тақтаға  жазу

2.Сабақ  мақсатын  түсіндіру

 

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Сабақ эпиграфы: Дейсіңдер – ау Қасымның несі  басым?

Қасым  солай  болмаса несі Қасым?

Ақынмын  деп  қопаңдап  жүргендердің

Әммесінен  Қасымның  десі  басым.

(М.Мұқағали)

 

  1. Тірек сызба арқылы  ақын өміріне,  шығармашылығына  шолу.
Қасым  Аманжолов

       (1911-1955)

 

 

 

 

 

 

 

                            Өмір  жолы                          Шығармашылығы

 

Қарқаралыдағы                        Балалар                 Өлеңдері:         Поэмалары:

қызыл деген  жер.             үйінде               «Сарыарқа»,       «Ақын өлімі

                                        тәрбиеленген      «Ертіс»               туралы  аңыз»

                              «Жайық»            «Қытай  қызы»

                   Соғысқа  қатысқан                 «Орал»                «Құпия  қыз»

                                                                    «Мен                    «Бикеш»

  Табиғат              «Естай –

                                                                    бөбегі».               Қорлығайын».

 

 

2.Өлеңді мәнерлеп  оқу.

  1. ұжымдық жұмыс
  • Лирика түрі –
  • Тақырыбы –
  • Идеясы –
  • Лирикалық кейіпкерге  мінездеме беру

VІ. Түсінік  тексеру:

Деңгейлік  тапсырмалар:

І деңгей

  • Өлеңді мәнерлеп оқу,  мазмұнын   айту.

ІІ деңгей

  • Өлең құрылысына  талдау.

ІІІ деңгей

  • Ақынның поэтикалық  тіліне  талдау.

ІV деңгей

  • «Өлді деуге  бола ма ойлаңдаршы»… атты эссе жазу.

VІІ. Жаңа сабақты бекіту:

 

Балалар  біз  бүгін  не  білдік, не үйрендік?

 

Инсерт әдісі    
Білемін Мен үшін жаңалық Білгім келеді
     
     

 

VІІІ.Сабақты  қорыту:

1.Бағалау

 2.Үй тапсырмасын беру.

  1.  Қ. Аманжолов «Дауыл» өлеңді  жаттау.
  2. ойтолғау жазу.