М. Шаханов «Отырар» өлеңдегі биік елжандылық
Сабақ жоспары
1.Пән аты: Әдебиет
2.Сыныбы: 5 «Ә»
3.Күні, айы, жылы: 06.05.2015
4.Тоқсан: ІV
5.Мұғалім: Юнусова Жұлдызай
Сабақтың тақырыбы: М. Шаханов «Отырар» өлеңдегі биік елжандылық
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға поэзиялық туындының сюжетін меңгерту, әдебиет теориясы тұрғысынан талдауға дағдыландыру .
2.Тәрбиелік: оқушыларды ізгілікке, ұлтжандылыққа, тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың мәнерлеп оқу қабілетін дамыту өз беттерімен ізденімпаздығын арттыра түсу, әдеби шығарманы талдау біліктілігін арттыру.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың түрі: пікір алмасу
Сабақтың әдіс-тәсілі: әңгімелеу, баяндау, сұрақ-жауап, түсіндіру, мәнерлеп оқу
Сабақтың көрнекілігі: Мұхтар Шаханов портреті,
Мұхтар Шахановтың «Танакөз» жыр жинағы.
Пәнаралық байланыс: тіл, әдебиет тарихы.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
- Мұхтар Шахановтың өмірі мен шығармашылығы туралы
- «Отырар» өлеңінің мазмұнын айту.
ІІІ. Білім тексеру:
- Сұрақтарға жауап беру.
- Шыңғыс пен Шағатай тілдесулерінен не ұқтыңдар?
- Шағатай әкесі Шыңғысқа не деп жауап қатты?
- Отырарды алу үшін Шыңғыс Шағатайға қандай зұлымдықты үйретті?
- Шыңғысхан алдына келген екі адам кімдер?
- Қайырханға Шыңғысхан қандай баға берді?
- Сатқынның әкесін алдырып Қайырхан не туралы сұрады?
- Қайырхан өлім сағатын күткен кезде не деді?
ІV Жаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Отырар өлеңінің ең түйінді, басты уақиғаларына тоқталу.
- Отырар поэмасынан алынған үзіндіні кейіпкерлер атынан диалог әдісімен мәнерлеп оқу.
- Автор 2) Шыңғыс хан 3) Шағатай 4) Қайыр хан 5) Қарашоқы 6)Қарашоқының әкесі
- Шығармадағы басты ойды, негізгі пікірді анықтау: а) өлең сюжеті бойынша оқушылардың ойын, пікірлерін тыңдау; ә) «Отырар» поэмасындағы оқиғалар ретін көрсететін өлең шумақтарын анықтау.
Дәптерге әдебиет теориясы бойынша баллада терминіне түсінік жазу.
Баллада – лиро-эпостық сипаттағы, шағын сюжетті өлең. Мұнда ақын өзінің көңіл күйін, толғанысын жырлап қана қоймайды, сол сезімді туғызған себептерді оқиғаға айналдыра суреттеп көрсетеді.
VІ. Түсінік тексеру:
- Тарих және география пәндері бойынша Отырар қаласына тарихи, аймақтық сипаттама беру.
- Өлең құрылысындағы өзгешеліктерді анықтау, дәптерге жазу.
VІІ.Жаңа сабақты бекіту.
Сабақты дүниетанымдық сұрақтар бойынша қорытындылау.
- Шығарманың бас қаһарманы кім?
- Қайыр хан мен Қарашоқының Отырар трагедиясындағы орны.
- Қайыр ханның соңғы арманы орындалды ма?
- Баллададағы ұлт трагедиясының мәні неде? Оны қалай түсіндіңдер?
- Қазіргі ұрпақтың міндеті мен парызы қандай болмақ?
VІІІ.Сабақты қорыту.
- Бағалау:
- Үй тапсырмасын беру:
1.Мұхтар Шахановтың өмірі мен шығармашылығы туралы
2.«Отырар» өлеңі бойынша шағын ойтолғау жазу.