Тест тапсырмалары

Сабақтың тақырыбы: Тест тапсырмалары. Сабақтың мақсаты:

а)  білімділік: оқушылардың өткен тақырыптардан алған білімдерін тексеру
мақсатында тест жұмысын жүргізу.

ә) дамытушылық: ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, шығармашылық ізденіске баулу.

б)  тәрбиелік; елін, жерін, Отанын қадірлеуге, адамгершілікке, адалдыққа,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сүрақ-жауап, сөздікпен жүмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: тест парақшалары мен перфокарталар. Сабақтың формалары: жеке баламен, топпен, сынып үжымымен жү_мыс жүргізу. Сабақтың типтері: үйымдастыру кезеңі, жаңа сабақты түсіндіру, қорытындылау, Сабақтың барысы:

а) ¥йымдастыру кезеңі.

  1. Сәлемдесу.
  2. Кезекші мәлімдемесі.
  3. Журнал бойынша түгелдеу.


  1. Жаңа сабақка дайындық.

ә) Жаңа сабақты түсіндіру.

Бүгінгі жаңа сабақта оқушыларға тест паракшалары мен перфокарталарды таратып шығамын да осы тест сұрақтарына жауап берулерін тапсырамын.сабақ соңында жұмыстарын жинап алаын да, токсандык бағаларын қорытамын.

Сабактың корытындысы:

І.Сұрақ қою арқылы сабақты корытындылаймын. 2. Үйге тапсырма: өткен такырыптарды қайталау.

Тексердім:


Сабақтын формалары: жеке баламен, топпен, сынып үжымымен жүмыс жүргізу. Сабактың типтері: үйымдастыру кезеңі, үй тапсырмасын сүрау, жаңа сабақты түсіндіру, бекіту, бағалау, қорытындылау, Сабақтың барысы:

а) Үйымдастыру кезеңі.

  1. Сәлемдесу.
  2. Кезекші мәлімдемесі.

3 .Журнал бойынша тугелдеу. 4.Жаңа сабаққа дайындык.

«Тілін, дінін, әдет-ғұрпын сүйген Елін-жерін, Жамағат, жүртын сүйген Ұғымы мен ойы ортақ—¥лы адамды, Одан қалған өмірлік мүраларды Өшіре алмас ешкім де, сірә, мәңгі!!!»

I кезең (5-7 минут). ә) Үй тапсырмасын сүрау. Сүрақ-жауап (интерактивті тақтамен жұмыс).

  1. Ғ.Мүсіреповтің өмір сүрген жылдары.
  2. Туған жері (туған жерін картадан көрсету).
  3. Ғ.Мүсіреповтің түңғыш үстазы кім болған? (Б.Өтетілеуов портреті)
  4. Қандай отбасыда туған? (орта шаруа).
  5. Жазу талабы кашан оянды? (шығармашылық жүмысы).
  6. Ғ.Мүсіреповтің қандай шығармаларын білесіңдер? (топтастыру, интерактивті
    тақтаға жазу).
  7. Жапонияға атом бомбасын тастаған кімдер? (Хиросима, Нагасаки қалаларын
    картадан көрсету).

II кезең. (20-25 минут). б)Жаңа сабақты түсіндіру.

Бүгінгі жаңа сабақта оқушыларға Ғабит Мүсіреповтің өмірі, шығар-мащылығы, «Жапон балладасы» атты балладасы жайлы түсіндіремін.

Интернеттен алынған суреттер, мүгедек адамдар, қираған үйлер, ақ қанды адамдар, т.б.). Өз бетімен жаңа білімді меңгерту кезеңі.

Мәтінмен жүмыс.

Ролдегі оқушылар: І.реттеуші; 2.баяндаушы; З.суретші; 4.сүрақ қоюшы. 1 топ. Арқаның әңгімесі. (Интерактивті тақтадан және компьютерден суреттер көрсетіледі).

  • топ. Көздің әңгімесі.
  • топ. Тастың әңгімесі.
    (Интерактивті тақта және компьютер).

III кезең (15 минут) Нәтижеге бағытталған бөлім.

Білімдерін дәлелдеп, қабілетіне қарай тереңдету, оқу жетістіктерін 12 үпайлық рейтинг жүйесі бойынша әділ бағалау. 1 деңгей. 1 тапсырма. 1 нүхқа.

Ғабит Мүсіреповтің хронологиялық кестесі.

МерзіміОқиға
  
  
  

1 тапсырма. 2 нүсқа.


«Жапон балладасы» атты шығармашылық хронологиялық кестесі.

______ Мерзімі_________________ I________                  Оқиға

 

1-деңгей. 2-тапсырма.

I нусқа. АҚШ Жапонияға атом бомбасын қай жылы тастады?

II  нұсқа Бомбаның күші неге тең?
3-тапсырма.

I нұсқа. Екі атом бомбасынан екі қалада канша халық қырылды?

II  нұсқа. Жапония халкы кандай зардап шегуде?
4-тапсырма.

I  нүсқа. Ғ.Мүсіреповтің «Жапон балладасында» не туралы айтылады?

II  нұсқа. «Жапон балладасы» тарихи шындыққа жата ма?
5-тапсырма.

I нұсқа. Біздің цаланыц кац жарты халңы екі секундта цырылып цалды. Жанып, күл
болып кеткендері өртелді. (Үзінді қай бөлімнен алынған?)

II  нүсқа. Аспандап жерге найзадай цадалган от тасцыны менің алдыма әкеліп бір
топ адамды үпіп тастады. (Үзінді қай бөлімнен алынған?)

2-деңгей. 1-тапсырма. I нұсқа.

«Ішіне-сыртына» «Жапон балладасы».

Жапон бұқарасы, қойшы, доктор, Жиренше, Танек Урико, Күлтеке, Абылай, Урико-Сан, Айко, Қарашаш, жеңеше, Жанай, жапон қызы, Байсары, жас балалар, оқушылар, жұмыскерлер.

 

ІшінеСыртына
  
  
  

2-деңгей. 1-тапсырма. II нүсқа.

«Ішіне-сыртына»

«Тастың әңгімесі».

Жуаынгер, мрамор, Қасым, Қаратас, Отарбай, Нұрила, балғын жастар, Қайсар, әйелдер, солдат, кәрілер, жүмысшылар, Берден, Сапар, оқушылар, Бейімбет, мектеп қыздары, шалдар.

Сыртына


2-деңгей. 2-тапсырма.

I щ/сқа. Семантикалық карта. «Жапон балладасы».

 

Кейіпкер көзі1 КейіпкерДокторҚызЖеңгесіМрамор[Жат елдің адамы
1Мен қазір отыз беске шықтым      
2.Арқаң Жапонияның географиялық картасындай      
3.Көздеріңіз жарқырап щр     
4.Бет-аузыңда елеулі еш нәрсе жоқ. Ақ мрамордай бұрыңғы қалпында      
5.Менің шешем, қа-рындасым бар еді. Солармен хабарла-суға бола ма?      
6.Қызыл қан азая-азая сарқылып келеді.      
7.Балалардан кейін қара күйіктің маңайына әйелдер шалдар келеді.      
8.Сіз енді еркекке лайық шыдаммен тыңдаңыз. Біздің екі қалаға американдықтар атом бомбасын тастаған.      
9.Жеңеше жан шыныңызды айтыңызшы, көзім не жайда?      
10Менің бетіме шұбатылған адам ішектері келіп жабысты, адам қаны шашыралы.      


2-тапсырма. ІІ-нүсқа. Семантикалық карта. «Жапон балладасы».

 

Кейіпкер көзі«Арқаның әңгімесіндегі кейіпкер»Урико-СанДокторМраморКөздің әңгімесі. Қыз.
1.Жалпақ тақталардың арасында қүлап келе жаткан адам денелері танылады     
2.Орталық бақшаның орны ғана бар, күнім… ал енді дем ал, үн шығарма.    
3.Бүкіл дүние—қара күйік дала.    1
4.Арқаң енді айта қалғандай: Фудзиматауы да, Асахи тауы да бар.    
5.Айтып көріп едім. ¥ғына алмап еді.    _
6.Жасым әлі қырыққа жеткен жоқ. Кейде үйленгім келеді.     
7.Қалайда екі көзден үміт үзе алмаймын. Көздерім қалпынакелсе…    __
8.Қала төбесінен жарты километр биікте бүрқ етті де, отжолақ аппақ баған орнай қалды.    
9.Танеко Урико» осы күнге дейін айтпап па едіңіз?    
10.Хиросима төбесінде атом бомбасы жарылғаннан кейін дүние шулап қарсылық білдіріпті.    

2-деңгей. 3-тапсырма. I нұсқа.

Әңгіме кестесі. «Жапон балладасы»

Әңгіме жайлы сұрақтарЖауапӘрекет
   

2-деңгей. 3-тапсырма. II нұсқа.

Инсерт. «Жапон балладасы»

V+ 
    


2-деңгей. 4-тапсырма.

I нұсқа.                                  Тест.

1 «Арканың әңгімесіндегі» кейіпкердің жасы нешеде?

а) 37                   ә) қырыққа жетпеген        б) елуге жетпеген

  1. «Тастың әңгімесіндегі» қандай тас қайғылы әңгімені баяндайды?

а) мрамор          ә) қара тас                           б) тау

  1. «Көздің әңгімесі» «Қазақ әйелі» жинағына қандай атпен енген?

а) «Жапон балладасы».
ә) «Атом құрбаны».

б)  «Көздің әңгімесі».

  1. «Арқыньщ әңгімесіндегі» кейіпкер қанша уақыт ессіз жатты?

а) екі ай бойы      ә) алты ай бойы              б) үш ай бойы

  1. Екі қалага не себепті атом бомбасы тасталды?

а) Жапон халқын кырып салу уші.
ә) Жер бетінен жою ушін.

б) Тәжірибе жасаған көрінеді.

  1. «Арқаньщ әңгімесіндегі» кейіпкер ауруханада неше рет жатып, неше рет арқасын
    жаматты?

а) 6 рет                ә) 20 рет                     б) 10 рет

  1. «Жапон әсерлері» деген атпен «Жапон балладасы» Ғ.Мусіреповтің қай шығармалар
    жинағында басылып шыққан?

а) үш томдық. II том. Алматы, 1980 ж.
ә) үш томдық. I том. Алматы, 1980 ж.

б) үш томдық. III том. Алматы, 1980 ж.

  1. Жапонияга атом бомбасын тастағанда қанша халық қырылды?

а) 350 мыңнан астам                  ә) 300 мыңнан астам

б) 400 мыңнан астам

  1. «Жапон балладасындағы» қаланың қақ жарты халқы қанша уақытта жанып, күл болып
    кетті?

а) 1 минут           ә) 2 секунд              б) жарты сағатта

10 «Арқаның әңгімесіндегі» кейіпкер қазір қандай адам?

а) ақ қанды адам      ә) қызыл қанды адам        б) сұр қанды адам

2-деңгей. 4-тапсырма.

11 нұсқа.                                             Тест.

  1. «Арқаның әңгімесіндегі» кейіпкердің арқасы қандай еді?

а) тугел күйген                  ә) Жапония географиялық картасындай

б) жартылай күйген

  1. «Көздің әңгімесіндегі» қыз қанша жыл қараңғыда отыр?

а) 20 жыл             ә) 15 жыл               б) 30 жыл

  1. «Арқының әңгімесіндегі» кейіпкер қай көшеде тұрушы еді?

а) «Қысқы таң» кварталында         ә) «Жазғы таң» кварталында

б) «Кузгі таң» кварталында

  1. Қыз жанарынан айырылғанда қанша жаста еді?

а) 15 жаста        ә) 20 жаста          б) 17 жаста

  1. Айко кімнің сүйеніші еді?

а) жесір әйелдің сүйеніші           ә) жас балалардың сүйеніші

б) аш-жалаңаш туратын 4-5 кемпірдің сүйеніші

  1. Жапон елі қандай халык?

а) еңбекқор      ә) қонақжай, мейірімді      б) қатыгез

  1. Көргенімді гана айта аламын. Мен адамның цуанышын да, цайгысын да сезінбеймін.
    Ненің сөзі?

а) қаратастың        ә) қу_мның сөзі         б) мрамор тастың сөзі


  1. «Жапон балладасы» көбіне қандай сөзбен жазылған?

а) кара сөзбен         ә) ак сөзбен                 б) қызыл сөзбен

  1. Бүл қандай апат?

а) дуниеге екінші келген апат.     ә) дүниеге үшінші келген апат

б) дүнмеге бірінші рет келген апат, адам жасаған, адамның өзін қыру үшін жасалған
апат.

  1. Қаланыц цац ортасында цазір биік тас ескерткіш түр. Оң цолын жогары көтеріп, сүц
    саусагымеи аспанды мецзейді. Ол нені нүсқайды?

а) тіршілік көзі жойылмасын дейді.

ә) адамдарды мейірімділікке шақырады.

б) бейбітшілікті нұсқайды, аспаннан апат келмеуін тілейді.

Сабақтың қорытындысы: 1 .Сабақ соңында сүрақ қою арқылы жаңа тақырыпты қорытынды-лаймын.

  1. Оқушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалаймын.
  2. Үйге тапсырма: «Жапон балладасы» атты балладаны оқып, мазмұнын әңгімелеу.