«Ата үміті» хикаяты. Ата мен немере.

Сабақтың тақырыбы: «Ата үміті» хикаяты. Ата мен немере. Сабақтың мақсаты:

а)  білімділік: оқушыларға Дулат Исабековтың өмірі, шығармашылығы, «Ата
үміті» хикаяты, оның композициялық құрылысы, басты кейіпкерлері ата мен немере жайлы
толық мәлімет беру.

ә) дамытушылық: ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, шығармашылық ізденіске баулу, олардың ой-пікірін қалыптастыру.

б)  тәрбиелік; елін, жерін, Отанын қадірлеуге, адамгершілікке, адалдыққа,
еңбексүйгіштікке т
әрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сұрақ-жауап, сөздікпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: көркем әдебиеттер, бейнелі суреттер, рефераттар, бүктемелер

Сабақтың формалары: жеке баламен, топпен, сынып ұжымымен жұмыс жүргізу. Сабақтың типтері: ұйымдастыру кезеңі, жаңа сабақты түсіндіру, қорытындылау, Сабақтың барысы:

а)  Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Сәлемдесу.
  2. Кезекші мәлімдемесі.
  3. Журнал бойынша түгелдеу.
  4. Жаңа сабаққа дайындық.

ә) Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Д.Исабековтың өмірі, шығармашылығы жайлы сұраймын.
  2. «Ата үміті» хикаятының мазмұнын сұраймын.
  3. Қосымша сұрақтар қойып, өткен тақырыпты қорытындылаймын
  4. Окушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалаймын.

б)  Жаңа сабақты түсіндіру.

Бүгінгі жаңа сабақта оқушыларға Дулат Исабековтың өмірі, шығармашылығы, «Ата үміті» хикаяты («Дермене» хикаятынан үзінді), оның композициялық құрылысы басты кейіпкерлері ата мен немере жайлы толық түсінік беремін.

Дулат Исабековтің алғашқы әңгімелері 1962 жылдан республикалық газет-журналдарда жариялана бастаған. 1966 жылы университетте оқып жүрген кезінде жарияланған «Бекет» атты хикаят пен әңгімелер жинағын оқырмандар жылы қабылдады.

Ректордың қабылдау күндері», «Әпке», «Ертеңді күту», «Мұрагерлер» драмалары мен «Сүйекші», «Дермене», «Біз соғысты көрген жоқпыз» хикаяттарының авторы. Оның туындылары неміс, венгр, чех тілдерінде аударылды. Міне, осыдан кейін қосымша сұрақтар қоямын.

  1. Тоқсанбай мен Ергештерге Омаш неге қосылды, Омаштың қандай қылықтары
    оларға ұнамады?
  2. Тоқсанбай неден секем алды, кім үшін ол Омашқа кіріптар болды?
  3. Бала Омашты неге қабылдамады, Ергештің ол мінезін кім қалай түсінді?
  4. Торғай ұясын бұзған, жұмыртқасын жеп, балапанын отқа тастаған Омаштан не
    күтуге болады?

 

 

  1. Обал, сауап, адал, арам тәрізді ұғымды кім қалай түсінеді?
  2. Үзіндіні оқып шығып шығарма кейіпкерлерінің тірлігін, мінез-қүлқын, сезімі мен
    түйсігін салыстырыңдар.
  3. Омаштың кескін-келбетін, мінез-құлқын, ішкі жан дүниесін жазушының
    суреттеуіне көңіл аударыңдар.
  4. Дүниеқоңыздық пен қатыгездікті адамгершілік пен адалдықтың жеңгендігін
    білгілерің келсе, хикаятты оқып шығыңдар.

Сабақтың қорытьшдысы:

1 .Сабақ соңында сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты қорытындылаймын.

  1. Оқушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалаймын

З.Үйге тапсырма: Дулат Исабековтың өмірі, шығармашылығы жайлы оқып, «Ата үміті» хикаятын оқып, мазмұнын әңгімелеп келу


«Ректордың қабылдау күндері», «Әпке», «Ертеңді күту», «Мүрагерлер» драмалары мен «Суйекші», «Дермене», «Біз согысты көрген жоқпыз» хикаяттарының авторы. Оның туындылары неміс, венгр, чех тілдерінде аударылды. Міне, осыдан кейін қосымша сүрақтар қоямын.

  1. Тоқсанбай мен Ергештерге Омаш неге қосылды, Омаштың қандай қылықтары
    оларға үнамады?
  • Тоқсанбай неден секем алды, кім үшін ол Омашқа кіріптар болды?
  • Бала Омашты неге қабылдамады, Ергештің ол мінезін кім қалай түсінді?
  • Торғай үясын бүзған, жұмыртқасын жеп, балапанын отқа тастаған Омаштан не
    күтуге болады?
  • Обал, сауап, адал, арам тәрізді үғымды кім калай түсінеді?
  • Үзіндіні оқып шығып шығарма кейіпкерлерінің тірлігін, мінез-қүлқын, сезімі мен
    түйсігін салыстырыңдар.
  • Омаштың кескін-келбетін, мінез-қүлқын, ішкі жан дүниесін жазушының
    суреттеуіне көңіл аударыңдар.
  • Дүниеқоңыздық пен катыгездікті адамгершілік пен адалдықтың жеңгендігін
    білгілерің келсе, хикаятты оқып шығыңдар.

Сабақтың қорытьшдысы:

1 .Сабақ соңында сүрақ қою арқылы жаңа тақырыпты қорытындылаймын. 2. Оқушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалаймын З.Үйге тапсырма: Дулат Исабековтың өмірі, шығармашылығы жайлы оқып, «Ата үміті» хикаятын оқып, мазмүнын әңгімелеп келу