Блокнот және калькулятор
Сыныбы: 5 | Күні: | ||
Тақырыбы | Блокнот және калькулятор | ||
Мақсаты
| Блокнот және калькулятор бағдарламасының қызметі, негізгі мүмкіндіктері мен түрлері туралы білім қалыптастыру. | ||
Күтілетін нәтиже | А. Блокнот және Калькулятор бағдарламаларының айырмашылығын біліп түсінеді. | ||
В. Блокнот және Калькулятор бағдарламаларының қосымшаларын қоладанып, іске қосады және Калькулятор программасының жарлығын жасайды. | |||
С. Калькуляторда есептеу нәтижелерін мәтіндік құжатқа көшіру жолдарын қолдана алады. | |||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Электрондық оқулық, дербес компьютер, стикер, интерактивті тақта, «Бағдаршам» қызыл, сары, жасыл түсті карточка. | ||
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе
| 10 мин | — Амандасу. — Ыңтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Пазл» әдісімен 2 топқа бөлу. — «Қапшықтағы фасоль» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. | — Амандасады — 1-топ – «Блокнот», — 2-топ – «Калькулятор».
— «Қапшықтағы фасоль» әдісімен тексерілген үй тапсырмасын «бағдаршам» әдісімен өзара топта бағалайды. |
Тұсаукесер
| 5 мин | — «Блокнот» пен «Калькулятордың» суретін жасырып, «Миға шабуыл» әдісімен сұрақ-жауап әрекетін жүзеге асырады. ББҮ арқылы сабақтын табыс критерийін анықтатады. | — Слайдта жасырылған кәдімгі блокнот пен калькулятордың суреті екенін табады.
ББҮ арқылы сабақтын табыс критерийін анықтайды. |
Негізгі бөлім
| 20 мин | — «Блокнот», «Калькулятор» бағдарламалар туралы мәтінді электрондық оқулық арқылы тыңдатады, мәтін мазмұнымен таныстырады, топта талқылауды ұсынады. — Тұжырымдамалық карта жасатады: 1-топ — «Блокнот», 2-топ — «Калькулятор» тақырыпты қорғатады. Тұжырымдамалық картаны «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара топта бағалатады. Компьютермен тәжірибелік жұмыс орындатады: — Кеңейтілген тапсырманың «Таңдау элементінің көмегімен өзін-өзі реттеуді қолдану» идеясына сәйкес «Калькулятор бағдарламасында есепте» маршруттық картамен жұмыс орындатады. Бағалау критерийі арқылы өздеріне бағалатады.
| — «Блокнот», «Калькулятор» бағдарламалары туралы мәтінмен танысып, топта талқылайды.
Тұжырымдамалық карта жасайды: 1-топ – «Блокнот», 2-топ – «Калькулятор» тақырыпты қорғайды. — Тұжырымдамалық картаны «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен өзара топта бағалайды.
Компьютермен тәжірибелік жұмыс орындайды: -1-аялдама тапсырмалары: арифметикалық амалдарды калькулятор бағдарламасында есептейді. Жауаптарын маршруттық картаға жазады. -2-аялдама тапсырмалары: логикалық тапсырмаларды мұқият оқып талдайды, калькулятор бағдарламасында есептейді, жауаптарын маршруттық картаға жазады. Бағалау критерийі бойынша өз-өзін бағалайды. |
Қорытынды
| 10 мин | — «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша сабақты қорытындылатады. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасайды. ББҮ табыс критерий арқылы рефлексия жасайды.
| — Оқушылар бір-біріне жіпті беру арқылы сұрақтар қояды. «Блоб ағашының» қай жерде орналасқанын көрсетеді, стикерлерін жабыстырады, өзін-өзі бағалайды. |
Маршруттық карта
Информатика, 5-сынып
Тақырыбы: Калькулятор бағдарламасы
Шартты белгілер:
! — тапсырманы мұқият орында
— калькулятор бағдарламасында орында
— компьютердегі тәжірибелік жұмыс
1-аялдама.
Есепте:
- 100-67=
- (456+76) – (76+3)=
- (300+200) – (54+3)=
- (30*5)-6=
- 6*(45+5-21)+9=
- 207+65-(54+32)*2=
- 76-9*(5-2)=
- 66:3 +11=
9.100+58-(34+5*2):2=
10.80:2+4*(34+12)-1=
11.45:5+15-6*3=
12.670+300-2*4+(56-2) =
1-есеп | 1 ұпай |
2-есеп | 2 ұпай |
3-есеп | 3 ұпай |
4-есеп | 4 ұпай |
5-есеп | 5 ұпай |
6-есеп | 6 ұпай |
7-есеп | 7 ұпай |
8-есеп | 8 ұпай |
9-есеп | 9 ұпай |
10-есеп | 10 ұпай |
11-есеп | 11 ұпай |
12-есеп | 12 ұпай |
Өзінді- өзін бағала
№ | дискриптор | ұпай саны | баға |
1 | Есепті орындамаған | 0 ұпай | 2 |
2 | 1-4 есепті дұрыс орындаған | 1-4 ұпай | 3 |
3 | 5-8 есепті дұрыс орындаған | 5-8 ұпай | 4 |
4 | 9-12 есепті дұрыс орындаған | 9-12 ұпай | 5 |
0 ұпай көп жұмыстану керек
Маршруттық карта
Информатика, 5-сынып
Тақырыбы: Калькулятор бағдарламасы
Шартты белгілер:
! — тапсырманы мұқият оқы
— калькулятор бағдарламасында орында
— компьютердегі тәжірибелік жұмыс
? — логикалық есеп
1-аялдама.
№1-есеп.
Ботаның салмағы – 3,5 кг, ал қаздың салмағы 7 есе кем.
Қаздың салмағы неге тең.
№2-есеп.
Қоймаға 567 кг сиыр еті, сиыр етінен 127 кг артық қой еті және қой етінен 3 есе артық жылқы еті жеткізілді. Қоймаға қанша килограмм жылқы еті әкелінді.
№3-есеп.
Таразыға екі рет тартып, тоғыз монетаның ішінен жалған монетаны табу керек.
Дискриптор | Ұпай саны | бағасы |
Шартын жазудан қателескен | 1 ұпай | 2 |
Шартын дұрыс жазған | 2 ұпай | 3 |
Шартын дұрыс жазған есептеуден қате жіберген | 3 ұпай | 4 |
Шартын дұрыс жазған, есептін жауабы дұрыс | 4 ұпай | 5 |