Ш. Айтматов «Найман-Ана»

 

Тақырыбы:Ш. Айтматов «Найман-Ана» (2-сағат)
Мақсаты:Ш.Айтматовтың  романынан алынған үзіндінің мазмұнымен тереңірек танысу, әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеялық мұратын  меңгеру.
Күтілетін нәтиже:Шығарманың тақырыбы мен идеясын аша отырып, кейіпкерлерге, жазушы тіліне талдау алады.

Шығармаға талдау жұмыстарын жүргізеді, өз ойын нақты әрі ашық, еркін жеткізеді;

Сабақ барысында алынған ақпараттың бүгінгі күнгі маңызын анықтап, ой түйеді.

 Мұғалімнің әрекетіОқушының әрекеті
Кіріспе

 2мин.

Амандасу

Түгендеу

Топқа бөлу (Де Боненің  алты қалпағының түсіне сай стикер суыру арқылы)

Амандасады

Кезекші сұхбатқа түседі

Топқа бөлінеді

Тұсау кесер

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Үй тапсырмасын тексеру.

«Әдеби шынжыр».

1.                Ш.Айтматов қай жылы, қай күні  дүниеге келген? 1928

2.                Шыңғыс Айтматовтың ұстазы кім? М.Әуезов

3.                Ақынның 1965 жылы қандай шығармасы жазылған ? «Жәмила»

4.                Өмір мен өлімді, қасет пен қасиетсіздікті бйнелейтін  қандай роман? «Боранды бекет»

5.                Ақынның әкесінің есімі? Төреқұл

6.                Төреқұлдың «Халық жауы» деген жазықсыз жаланың құрбаны болған жылдарды ата. 1937-38

7.                Ақынның шын мамандығы? Табиғат сыйлаған жазушылық өнер

8.                Қандай жоғарғы оқу орнын бітірген? М.Горький ат.Әдебиет инст.

9.                Ақын қай жерде дүниеге келген? Қырғыз жерінде Шекер ауылында.

 

Оқушыларға «Мәңгүрт» фильмінен үзінді көрсетіледі.

Әр топқа Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығына сай бірнеше сұрақтар беріледі. Сұрақтардың жауабын таба отырып, әр топ шынжыр жабыстырып шығарады. Кейін барлығы біріктіреді.

 

Фильмнің кім туралы екендігін, қай тұсы бейнеленгенін анықтай отырып, келесі тапсырмаларға көшеді

Негізгі бөлім

30 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Алты қалпақ» әдісі. Тапсымаларды түсіндірген соң мұғалім әр топқа нұсау беріп отырады. Ақ қалпақ: шығармаға сай нақты мәліметтерді фактілерді келтіреді .

 

 

 

 

Қара қалпақ; шығарма бойындағы жағымсыз әрекеттерді, оқиғаларды анықтайды, жоққа шығарады, яғни негативті жақтарын айтады

 

 

Қызыл қалпақ: Шығарма мазмұнын, кейіпкерлерін сезіммен байланыстыра отырып   көрсетеді

 

Сары қалпақ: шығарма барысындағы жағымды тұстарын көрсетеді.

 

Жасыл қалпақ: шығармаға сай тың  идея тудырады.

 

Көк қалпақ: сабақ барысында қалпақтардың атқарған қызметіне сай бағалау жұмыстаны жүргізеді.

Оқушылар ғаламторды пайдалану арқылы Найман -Ана туралы, «Ғасырдан да ұзақ күн» шығармасы  туралы,  Фильмнің түсірілуі, Сарыөзек мекені, жуан-жуандар  туралы шығармамен байланыстыра отырып нақты мәліметтерді айтады

 

Жуан – жуандардың іс-әрекетін, шығарма барысындағы Мәңгүрттің жағдайын, шығарма соңындағы анасын танымауы, атуы, т.б.

 

Эмоцияға беріледі. Мысалы, ананың баласына деген зары, баласының кейпін бейнелейді.

 

Жағымды тұстарын анықтайды.

 

 

Жаңа идеяларын келтіреді

 

 

Бағалайды,  пікір қалдырады.

Қорытынды

4 мин

Ынталандыру, шапалақтау

Кері байланыс: «+ , -, қызықты»

«Плюс» — оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады.
«Минус» — “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады.
«Қызықты»- деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.

 Оқушылар бір-біріне бағалау жүргізеді , кейін сабақтан алған әсерлерін білдіреді.
Үй тапсырмасы

1 мин

Ой толғау жазу.