Өсімдіктердің көптүрлілігі. Ылғалды жерде және құрғақшылықта өсетін өсімдіктер
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Абдугазиев Китабия Скиндировна
I санатты, III деңгейлі сертификатталушы бастауыш сынып мұғалімі
Шыңғырлау орта жалпы білім беретін мектебі.
Батыс Қазақстан облысы, Шыңғырлау ауданы, Шыңғырлау селосы.
Сыныбы:3«а» | Күні.25.12.14 ж. пәні:Дүниетану. 31-сабақ. | |||
Тақырыбы: | Өсімдіктердің көптүрлілігі.Ылғалды жерде және құрғақшылықта өсетін өсімдіктер. | |||
Мақсаты: | Оқушыларды өсімдіктер әлемінің алуан түрлілігімен таныстыру, зерттеу қабілетін дамыту, табиғаттағы заттар мен құбылыстарды бақылау, талдау, салыстыру және қорытынды жасауға үйрену. | |||
Күтілетін нәтиже: | А).Оқушылар өсімдіктер әлемінің алуан түрлілігімен танысады. | |||
В). Табиғаттағы заттар мен құбылыстарды бақылайды, талдайды, салыстырады. | ||||
С).Тұжырымдайды,қорытындылайды. | ||||
Дереккөздер, құрал-жабдықтар:
| Дүниетану Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық / Оқулық авторлары:Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджиева»Алматыкітап баспасы» 2013жылы. Әдістемелік нұсқау, дидактикалық материалдар. Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар, бағалау парақтары, флипчарт, маркер,ресурстар, видео, стикерлер, аудио, электрондық оқулық,смайликтер ғаламтордан алынған деректі фильм, желім, суреттер. | |||
Сабақтың модулдері:
| 1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.2.Сыни ойлауға үйрету.3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.4.АКТ.5.Талантты және дарынды балаларды оқыту.6.Оқушылардың жас ерекшеліктері. 7.Оқытудағы басқару және көшбасшылық | |||
Тапсырмалар: | «Ойлан/жұптас/талқыла» түрткі сұрақ, қайта бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, диалогтық оқыту,постер,мәртебесі жоғары және төменгі сұрақтар. Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Ассоциация», «Стоп кадр», «Ыстық орындық», «Көршіңе әңгімелеп бер», «Венн диаграммасы», «Серпілген сауал».. АКТ-ны қолдану:белсенді тақтамен таныстырылым, электронды оқулық, ғаламтор желісінін материалдары (сергіту сәтін ұйымдастыру) .Оқыту формасы:Топтық, жұптық, жеке, жаппай. | |||
Бағалау: | Формативті бағалау: Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету, «Қолпаштау» , «Смайлик», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Басбармақ».Жиынтық бағалау.Кері байланыс:«Мадақтау сэндвичі». | |||
Сабақтың барысы: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе:
| Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал, сергіту жаттығуы белсенді тақтадан «Жұмыр қылыш», «Жеке заттары» арқылы топқа бөлу. «Серпілген сауал» арқылы үй тапсырмасы сұралады. | Мұғаліммен сәлемдеседі, сергіту жаттығуын жасайды. Оқушылар бір-біріне мәтін мазмұны бойынша жуан-жіңішке сұрақтар қояды, жауап береді, «басбармақ», «екі жұлдыз бір тілек»арқылы бағалайды. | ||
Тұсаукесер:
| Белсенді тақтамен таныстырылым, ғаламтор желісінен алынған материалдар «Стоп кадр», арқылы көрсетіледі. -Суретті нені, кімді көріп тұрсыздар? -Сабақ не туралы болады деп ойлайсыздар? Диалогтық әңгіме, жоғары және төмен деңгейлі сұрақтар арқылы топтық әңгіме жүреді. | Оқушылар сабақ тақырыбын болжап айтады.
Видео материалдармен танысады. Сұраққа қояды.
Жауап береді.. | ||
Негізгі бөлім:
| Жаңа сабақ:Сабақтың мақсаты хабарланады. Оқулықпен жұмыс: мәтінмен жұмыс, мәтін мазмұны бойынша сурет салу,жуан-жіңішке сұрақтар:Оқулықпен жұмыс .Мәтінді оқып, «Көршіңе әңгімелеп бер» жұмыс болады. Ө Ағаштар С І М Бұталар Д І К Шөптер Т Е Р Су өсімдіктері Белсенді тақтада электрондық оқулықтан таныстырылым көрсетіледі. Кеңейтілген тапсырма: А).Өсімдіктердің түрлері . В).Жергілікті жердің өсімдіктері . С).Практикалық жұмыс. Әзірге кедергісі бар балаларға: Топшамалар, дидактикалық материалдар. Топтық жұмыс: 1-топ:«Венн диаграммасы» (Өсімдіктердің түрлері). 2-топ:«Ассоциация»(Бұталар). 3-топ:«Венн диаграммасы» (Шөптер туралы). Ауа Жылу Жарық Өсімдіктер Ылғал Нәрлі заттар | Сұрақтар мен тапсырмаларды кезекпен оқиды.Сұрақтар беріп,сұрақтарға жауап береді.
Ынталандыру мақсатында қолдау көрсетіп, «Екі жұлдыз бір тілек»,«Басбармақ», сабақ барысында оқушылар бірін-бірі бағалап отырады.
Ресурстарды оқып, танысады. Бір-бірімен мәлімет алысады, жазады, суреттерді жапсырмалайды Әзірге кедергісі бар балалар топшамалармен, дидиактикалық материалдармен жұмыс жасайды. Әр топ өзіне берілген тапсырманы топта талдайды,постер дайындап, оны қорғайды. | ||
Қорытынды:
| «Ыстық орындық», әдісімен сабаққа қорытынды жасалады.. | Сұраққа жауап береді. (оқып, бағаланады.) | ||
Бағалау: | Жиынтық бағалау. Кері байланыс: «Мадақтау сэндвичі». | Оқушылар өздері үйренген үш нәрсе туралы стикерге жазып,оқиды. | ||
Үйге тапсырма:
| 72-75–беттер.( Жергілікті жердің өсімдіктері). | Үй тапсырмасын күнделікке жазады. | ||