Сақ мәдениеті.
мақсаты: Сақ – скиф үштігі, сақтардың бейнелеу өнеріндегі «аң стилінің» даму ерек шеліктері жөнінде түсінік қалыптастыру, оқушылар өз ой ларын жан – жақ ты толық жеткізе білуге және шығармашылық көзқарастарын дамытуға үйренеді.
табыс критерий: 1.Сақ тайпасындағы мал шаруашылығының маңызы.
- Сақ тайпасының металлды шебер пайдалануы.
- Аң стилі мән-мағынасы .
күтілетін нәтиже: оқушыларға темір дәуіріне қатысты мәліметті ұғыну және сақ тайпасы жайлы жазба деректерді меңгерту ;
әдіс-тәсіл: «Өрмекшінің торы» әдісі, «Галереяға саяхат» әдісі, ЖИГСО әдісінің элементі, сұрақ- жауап, диалог
көрнекілік: Қазақстан картасы, стикер, А3, маркер, А4, тоқыма жіп,
дерек көзі: 10 сынып оқулығы Қазақстан тарихы 67-70 бет
р/с | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылар іс-әрекеті | уақыт | Күтілетін нәтиже |
1. | Ұйымдастыру *сәлемдесу *түгелдеу *назарын сабаққа аудару Шаттық шеңберін құрғызады, Сабақ сәтті, әрі қызық өту үшін ; | Түгелденеді, сабаққа назар салады, дайындық жүргізеді.
Шеңбер түзіп бір-біріне тілек тілейді; | 1мин
2мин | Оқушылар тиянақтылыққа дағдыланады.
Сыныпта ынтымақтасу атмосферасы орнайды. |
2. | Үй тапсырмасын сұрау: «Өрмекші торы» әдісін түсіндіреді; | Шеңбер болып тұрған оқушылардан бір оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақ қоя екінші оқушыға қолындағы жіпті лақтырады, сұраққа жауап беріп солай барлық оқушыны қамту барысында өрмекші торы қалыптасады; | 10мин | Жылдамдыққа, пікірін жинақтауға үйренеді; |
Топқа бөледі; Ақ, қызыл,сары түсті конфеттер арқылы бөлінеді | 1 ақ түстер( абыздар) 1 топқа, 2 қызыл түстер(жауынгерлер)2 топқа 3 сары түстер(егіншілер)3 топқа топ болып жайғасады; | 1мин | Топтық жұмыс жүргізуге дағдыланады. | |
3. | Жаңа сабақ Видео ойнайды | Мұқият тыңдайды | 5 мин | Бұрынғы білімді жаңа біліммен ұштастыра алады; |
Мәтінмен жұмыс Тақырыпты топтарға бөліп оқытқызады | Әр топ мәтінді оқып , ортаға салады; | 5 мин | Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысын дамытады; | |
ЖИГСО әдісі бойынша Топтан тапсырма сұрайды; | Оқыған мәтінін топ-топ болып түсіндіреді; экранда 1.Сақ – скиф үштігі; ат әбзелдері. 2.Қару – жарақтары. 3.Бейнелеу өнеріндегі «аң стилі» | 3мин | Талдауға,болжауға машықтанады; | |
«Галереяға саяхат» әдісін түсіндіреді; | Жаңа тақырып бойынша топтар А3 форматқа ешбір сөз жазбастан сурет арқылы бейнелеп сынып ішіне іледі. Топтар қарсыластарының тапсырмаларына жауап беруге талпынады. Соңында әр топ өз постерлерін қорғайды; | 10 мин | Ұсынылған проблема бойынша өз көзқарасын шығармашылық тұрғыдан көрсете алады; | |
4. | Қорытынды Жаңа тақырыпқа байланысты экран арқылы сұрақтар қою | Шешімін табады: топтар бірін бірі тексереді. | 3мин | Қорытынды жасауға дағдыланады; |
5. | Бағалау Топ басшысына берілген парақшаға қарап бағалайды; | Әр топ басшысы топтарына есеп береді; | 3мин | Өзара бағалауға дағдыланады; |
6. | Үй тапсырмасы §13 оқу 67-70 бет | Күнделікке жазып алады; | 1мин | Тиянақтылыққа дағдыланады; |
7. | Рефлексия Тақтадағы ілінген кері байланыс үшін жасалған плакатты түсіндіреді; | Өтілген сабаққа ұсыныс пікірлерін жазады; 1. Алтын адам 2.Алтын адам 3. Алтын адам | 1мин | Жеке көзқарас қалыптасуға машықтанады: |
Сабақтан кейінгі рефлексия
Сәтті кезеңдер
| Сәтсіздік пен қиындықтар | Нені дамытуға болады? |
«Өрмекшінің торы» , «Галерияға саяхат» сияқты жаңа әдістер тақырыпты меңгерту мақсатында оқушылардың қызығушылығын арттырып сәтті өтті.
| Топпен жұмыс толық жүргізілмеді. ІІІ деңгейдегі оқушылардың сабаққа ынтасының жоқтығы,салғырттығы .
| Топпен жұмыс жүргізуді дамыту қажет. Топтағы әр оқушының рольі , белсенділігін арттыру. |