Оразақын Асқар Ақылды бала.

Тақырыбы: Оразақын Асқар Ақылды бала.

Сабақтың түрі:

Жаңа технологияға құрылған Кембридждік әдіс тәсілдер бойынша жаңа сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға «Ақылды бала»мәтінін оқыта отырып,негізгі ойды,идеяны ұғындыру.»ой қозғау» стратегиясын пайдалана отырып, оқушыларға сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға топпен жұмыс жасауға үйрету.Бірлесіп жұмыс жасай отырып, бір-бірінің пікірін тындауға, ойын қортындылауға уйрету.Тақырыпқа қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сыни түрғысынан ойлау, ой-өрісін дамыту.

Табыс критерийлері:

1.Өздеріндегі субьект тәжірибелерін ескере отырып, тақырыпты жоспарлайды,талдайды және қортынды жасай алады.

2.Ұжымдық оқыту  әдісі арқылы оқушылар тақырып көлемінде талдау жүргізеді және өз пікірлерінен тұжырымдама жасайды.

3.Ақпаратты өз бетінше меңгеріп бірлесе отырып  шешім қабылдайды.

Сабақтын типі:

Білімді жетілдіру . Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Түсіндіру, баяндау ,топпен, пікіралысу,топтастыру ,ойын.

Құрал-жабдықтар:

Ақ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер ,топ аттары жазылған ақ қағаз,стикерлер,жұлдызшалар,постерлер,түрлі қарандаштар,бағалау парағы,ноутбук,ұялы телефон.

Пайдаланған оқулық:

Әдебиеттік оқу 4-сынып Алматыкітап баспасы 2015.

 

Сабақтың тақырыбы

Оразақын Асқар .Ақылды бала.

Жалпы мақсатыОқушыларға «Ақылды бала»мәтінін оқыта отырып,негізгі ойды,идеяны ұғындыру.Мәтін мазмұнын талдау арқылы  оқушыларды сын тұрғысынан  ойлауға, өз пікірін ашық айтуға үйрету.Ұлы тұлғалар  бойында қалыптасқан игі қасиеттерді оқушы бойына дарытуға ықпал ету.
Оқу нәтижелеріОқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін  айта білуге үйренеді.
Сабақ типіАралас сабақ
ӘдістерТүсіндіру, баяндау, Топпен, пікіралысу,топтастыру ,ойын.

 

КөрнекілігіАқ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер, топ аттары жазылған ақ қағаз,стикерлер,жұлдызшалар,постерлер,түрлі қарандаштар,бағалау парағы,ноутбук,ұялы телефон.

 

Сабақ кезеңдері Уақытты меңгеру1.     Мотивациялық- бағдарлау кезеңі-8-10 минут

2.     Операциялық- орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық әдістер) -20-25 минут

3.     Рефлексиялық- бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) –

8-10 минут

Сабақ кезеңдеріМұғалімнің            іс-әрекетіОқушының

 іс-әрекеті

Ресурстар
Ұйымдастыру

 

Топқа бөлу

 

Психологиялық ахуал

Сәлеметсің бе,Көк Аспан
Сәлеметсің бе,Нұрлы Күн
Сәлеметсің бе,Жер Ана
Сәлеметсіз бе,қонақтар
Сәлеметсіз бе,мұғалім
Сәлеметсіз бе,жан досым
Міне,менің қолым бос
Жылуыңа жылу қос

Оқушылар өздеріне ұнаған түстерді ала отырып, сол түстер бойынша топтарға бөліну

Смайликтер таратамын.Сабақ басында және соңында өз көңіл-күйлерін смайликтер арқылы білдіреді.

Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.

Оқушылар өздеріне ұнаған түстерін жұлдызшалар арқылы алады

Сабақ басында және соңында өз көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсетеді.

Интерактивті тақта

 

 

 

Жұлдызшалар

 

Смайликтер

Үй тапсырмасы

«Бәйге ойыны»

 

 

 

 

 

 

 

 

«Тағылым»мәтінін мазмұндау

10-кейіпкерлерін ата.

10-олар қай елге сапарлап шықты.

10-мақсаттары осы елге бару?

20-сол кезде Кенестер Одағының құрамында неше республика болды?

20-Олардың құжаттарын кім карап шықты?

20-Адамдар кесенеге неліктен барады?

30-Қай билердің  басына барды?

30-Тағзым ету деген ол не?

30-әңгіме қалай аяқталды?

 

Мәтінді түсінгендері бойынша сұрақтарға жауап береді. 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

 Басбармақ
«Ой шақыру»Таратылған сөздерден мақал-мәтел құрастыру.

 

 

 

 

 

 

Әр топ өз ойларын ортаға салады.

 

Плакат, маркер

адам

«Кім жылдам?»ойыны

ақылсыз
батпан-ақ,
адам
сасқалаааааақ
ақылдддддддддддддДдыд

 

Ақылды адам батпан-ақ,ақылсыз адам сасқалақ.

Ақыл азбайды,білім тозбайды.

Білім көзі-ақылда.

Ақыл басқа -қына тасқа.

Оқушылар  берілген сөздерден мақал құрастырады.сөздер
 Жаңа сабаққа даярлық кезеңі.

«Болжау» стратегиясы

Балалар бұл мақалдар не туралы?

Олай болса бүгінгі тақырып қалай аталады деп ойлайсыңдар?

Ақылды бала дегенде қандай ой келеді?

Оқушылар төменгі сыныптарда оқығандарын естеріне түсіреді.Сұрақтар
   

 

 
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

 

 

 

 

Өткен сабақта өнер туралы айтқанымызда ақылды өнермен жеткізудің өзі өнер деп айтқан болатынбыз. Ал бүгін ақыл, ақылдық, сондай-ақ бала кезден ақылды болу керектігі туралы әңгімелесеміз.

II Әңгімелесу

v   Ақылды болу дегенді қалай түсінесіңдер?

v   Сендердің ақылға жүгініп, дұрыс шешім қабылдаған кездерің болды ма? Деген сауал бойынша әңгімелеседі?

Оқушыларға тақырыпты сатылай  түсіндіру

 

 

 

 

Сатылай түсіндіру

 

 

 

 

 

«Топтастыру «стротегиясы

 

 

 

 

 

Ақылды болу дегенді калай түсінетіндерін топтастыру 

Постер салу

 

Бағалау  

Топ басшы бағалауы

 

Бағалау парағы

Сергіту сәті.

 

 

 

Дөңгеленіп тұрамыз,
Керегені құрамыз.
Уық болып иіліп,
Шаңырақты құрамыз.
Оқушылар сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетедімузыка
Топтық жұмыс.

«Кубизм» стратегиясы

 

 

 

 

 

.Тізбектей мәнерлеп оқу.

1-топ.Мазмұндау

2-топ.Мәтін мазмұндау

3-топ.5 жол өлең

4-топ Эссе жазу » Мен ақылды баламын»

Оқушылар берілген абзацты оқып, басқа әріптестеріне түсіндіріп шығады

 

 

 

 

 
Түртіп алу стратегиясыСөздік жұмысын,түсініктеме жұмысын жүргізу.

Имену-жасқану,қорқу.

 

 

Дәптермен жұмысА4 форматындағы ақ қағаз
Бағалау 

 

 

 

 

  
«Мен сендерден сұрақ күтемін» тәсілі

 

 

 

Бұл тәсіл бойынша балалар мәтіннің мазмұнын бір-біріне түсіндіріп болған соң, осы мәтін бойынша сұрақ құрастырады. Топтағы оқушылар өзара келісіп, қағазға екі сұрақ жазып, келесі топқа береді.

 

 

Оқушылар сұрақ дайындайды.Сұрақ жазылған бетше
Жариялау

 

 

 

Сұраққа жауап іздеп, дайындалуға, ақылдасуға 1-2 минут уақыт беріледі.

 

 

Сұрақтың жауабын топтың ішінде ақылдасып алған соң, бір оқушы жауап бередіОқушы
Бағалау

 

 

Балалар топтарды бағалайдыБасбармақ арқылы бағалау
    
«Сөзжарыс» ойыны

 

Ақылды бала дейміз, себебі ол ……

Ұрлық түбі-қорлық , себебі  ол …….

 

 

 

Бірінші топтан бір оқушы тезис айтады, екінші оқушы ойынды жалғастырадыОқушы, оқулық
Ойтолғау

 

   
«Рефлексиялық – бағалау»  кезеңі 

Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?Нені білгім келеді?
  
  
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша  оқушылардың пікірі тыңдалады.Кесте
 

 

 

Рефлексия

Балаларға баспалдақ суреті салынған қағаз таратылып беріледі де, сол баспалдақтағы өзінің орнын белгілеу тапсырылады. Егер оқушы өзін сабақта жақсы сезініп, сабақты жақсы түсінсе, баспалдақтың ең биік жеріне  күннің суретін салады.Ал егер сабақты дұрыс түсінбесе, сабақ ұнамаса, баспалдақтың  төменгі жағына бұлттың суретін салады. Сабақта оқушының көңіл-күйі орташа болып, кейбір нәрселерді  түсінбесе, онда  баспалдақтың ортасына  бір жағы ашық, бір жағы боялған  бұлттың суретін салады. Осылайша оқушының өзін-өзі бағалауы мен мұғалімнің сабағы бағаланып, өзара кері байланыс  жүзеге асырылады.Оқушылар берілген баспалдаққа өздеріне ұнаған суретті салады.Баспалдақ суреті.
Үйге тапсырмаМәтінді оқып түсіну.Оқушылар берілген сайттар бойынша мәліметтерді іздеп табады.Сайд бетшелері
Бағалау.Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау