7-санын қосу және азайту
Математика . Қысқа мерзімді жоспар . 1-сынып 04.03.2015.
Сабақтың тақырыбы | 7-санын қосу және азайту |
Сабақ мақсаты: | 7-ні қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру. Логикалық, есте сақтау қабілеттерін, бағыт-бағдар бере отырып,өздігінен жұмыс істеуге,өзіндік талдау және шапшаңдықпен орындауға дағдыландыру
|
Күтілетін нәтиже: | 7-ні қосу және азайту тәсілдерімен танысады, оқушылар шапшаңдыққа,ұйымшылдыққа тәрбиеленеді.Тез шешім қабылдауға үйреніп, халықтың болжам, қағидаларының мағынасын түсінуге,7 санының қасиетті сан екенін білуге үйренеді.. |
Тапсырма негіздері: | Оқулықтағы практакалық жұмыс; Ізденіс негіздегі тапсырмалар; Топпен тапсырманы талқылау,ойларын ортаға салу, топқа бейімделу; оқулықпен жұмыс; Дәптермен жұмыс. Оқушыларға арналған дереккөздер тапсырмалар: Кесте, суреттер, қималы карточкаларды пайдалану
|
Сабақтың көрнекілігі: | Постерлер,түсті суреттер,бағалау парақшалары, электронды оқулық,проектор, |
Сабақта орындалатын тәсілдер: | Топқа бөліну, топпен жұмыс, оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс, сергіту сәті, тест тапсырмасы, топтық бағалау, өзін – өзі бағалау, өткенге шолу жасау, өмірмен байланыс, көңіл – күйлерін көтеру сәті, жеке,сұрақ-жауап,түсіндіру,бақылау,қорытынды шығару
|
Жұмыстың белсенді формалары: | СТО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,. Жаңа сабақты меңгертуде Power Point таныстырылымы. Топқа бөлу. Ой қозғау. |
Оқыту түрлері: | жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу |
Пәнаралық байланыс: | халық ауыз әдебиеті, дүниетану,ана тілі,музыка. |
Сабақ кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
| Күннен жерден нәр алған Біз-өмірдің гүліміз Сабағымыз басталған Сәтті болсын күніміз
Оқушыларды түрлі түсті «жауқазындар» арқылы топқа бөлу Топ ережесін еске түсіреді. | Оқушылар іс-әрекетті қимылмен айтады
Топтарға бөлініп орналасады. Топ басшыларын сайлайды. | Интерактивті тақта
түрлі түсті «жауқазын» гүлдері | ||||||
Бағдарлау-мотивациялық кезең | Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында интер.тақтада әр топпен логикалық тапсырмалар орындау. Өткен сабақты пысықтау: 2,3,4,5,6 сандарын қосу,азайту кестесін қайталау,(ауызша есептер) Жаңа сабаққа дайындық: Жұмбақ жасырады.
6 бұтақты ағашта Бұтақ сайын 1 алма Тағы біреуін қосқанда Сонда болмақ қанша алма.
Алма бағы жайнаған Қызыл алма айналам Алдым үзіп бесеуін Тағы да алдым екеуін Алдым сонда нешеуін? Формативті бағалау
| Оқушылар тапсырмаларды орындайды
Ауызша мысалдарға жауап береді.
Жұмбақтардың жауабын айтады.
Өз топтарында белсенді болуға ұмтылады.
| Интерактивті тақта
| ||||||
Операциялық- орындаушылық кезең. | Жаңа сабақ: Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «7 санын қосу азайту» 7 саны қасиетті сан екендігін(7 ата,7күн,7түс,7 қазына) түсіндіру. Мақал айту: 7 рет өлшеп,1 рет кес. 7-ге келгенше жерден таяқ жейсің. 7 санын қосу азайту кестесін құру 1+7=8 8-7=1 2+7=9 9-7=2 3+7=10 10-7=3
Сергіту сәті. Музыка әуенімен дене қимылдарын жасау Дәптермен жұмыс: көркем жазу үлгісін жазуды түсіндіреді. 2-тапсырма. Кесінділерді сызып,салыстыру. Топтарды формативті бағалайды.
Есеп шығару: Үлкен қасық-10 Кіші қасық-7 Қанша артық? Шешуі:10-7=3 Жауабы:Үлкен қасықтың 3-і артық.
| Мұқят тыңдайды
Кесте құруға белсене араласып, өз топтарында ынтымақтаса жұмыс атқарады. Жаттығу жасайды
7-ні қосу азайту кестесін жазады
Геометриялық тапсырма орындайды.
1оқушы тақтада орындайды топта өз беттерінше орындайды.
| Интерактивті тақтада көрсету.
Электронды оқулық
Видео
Сызғыш, Қарындаш
Тақта,бор | ||||||
Рефлексиялық- бағалау кезеңі. | Сабақты бекіту. Топтарға тапсырмлар таратып,орындауын қадағалау
Топтық жұмысты бағалайды
Кесте толтыруды тапсырады.
Тақтадағы баспалдақ суретіне өз орындарын белгілеуді тап-сырады.(оқушы сабақты жақсы түсінсе баспалдақтың ең биік жеріне күннің суретін,дұрыс түсінбесе бұлтты күнді,мүлде ұнамаса ,жауынды бұлттың суретін жапсырады).
| Тапсырманы орындайды
Постер қорғайды
Кесте бойынша оқушы пікірін айтады.
Баспалдаққа өздеріне ұнаған суретті жапсырады. | Түрлі-түсті суретті тапсырмалар
Баспалдақ суреті | ||||||
Үйге тапсырма: | 133-бет.4-тапсырма. | Күнделікке жазады |