Квадрат теңдеу, биквадрат теңдеуге қайталау есептері
Сыныбы | 8 «а» сыныбы | ||||||||||
Пәні | алгебра | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеу, биквадрат теңдеуге қайталау есептері | ||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың биквадрат теңдеу және квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісімен шешу алгоритмін есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету, өтілген тақырып бойынша білімдерін тереңдетіп, жинақтау жүйелеу | ||||||||||
Сілтеме | алгебра пәні оқулығы 8 сынып, 10-нан 99-ға дейінгі натурал сандардың квадраттарының кестесі. | ||||||||||
Күтілетін нәтиже:
| • Биквадрат теңдеудің жалпы формуласын білемін; • Жаңа айнымалы енгізіп теңдеуді шеше аламын; • Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін таба аламын; • Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірін анықтай аламын. | ||||||||||
Әдіс-тәсілдер | Жеке, жұптық, топтық жұмыс, Диалогтық оқыту, АКТ, Блум таксономиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы. | ||||||||||
Кері байланыс | Берілген тапсырмаларды орындату арқылы және бағалау түрлері арқылы байланыс жасау; | ||||||||||
Ресурстар мен құрал-жабдықтар | Интербелсенді тақта,кеспе қағаздар, математикалық диктант, сәйкестендіру тесті,маркер, стикер.
| ||||||||||
Бағалау әдістері | Сөзбен бағалау /ауызша/, топтық, өзін-өзі бағалау, формативті бағалау, сумативтік бағалау | ||||||||||
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. 3 мин | Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алады. Сәлемдесу. Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу, сыныпты сурет арқылы 4-топқа бөлу,топ басшысы сайланады. Бағалау парағы беріледі. Әр топ бір-біріне жылы лебіздерін айтады. | Сәлемдеседі, сабаққа назар аударады. | |||||||||
Үй жұмысын тексеру | №202 Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша есептер берілген,сол есептердің жауаптары тақтаға беріледі
| Оқушылар жұппен бірін бірі тексереді. | |||||||||
Білу кезеңі | «Қызығушылығын ояту» Сұрақтар: Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз? Биквадрат теңдеу дегеніміз не? Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? Теңдеуді шешу дегеніміз не? -сұрақ – жауап -жалғасын тап -қатесін тап
1. | Оқушылар дұрыс жауап табу арқылы шар мен құстарды әуеге ұшырады. Мақал-мәтелдің жалғасын тауып, берілген тапсырманы орындайды. Қатесін тауып анықтаманы дұрыс тұжырымға келтіру | |||||||||
Түсіну | «Менің Қазақстаным» білім пойызымен виртуалды саяхат «Тәуелсіздік жылдарында Қазақстан жолының – Бостандық, Бірлік, Тұрақтылық, Өркендеу секілді арқаулық құндылықтары қалыптастырылады» Елбасының Қазақстан Халқына Жолдауынан
| Пойыз төрт вагоннан тұрады. Төрт вагонға 4 жолсерік бекітіледі. Жолаушылар өз араларынан жолсерік таңдайды. Жолсерік есептеулерді дұрыс орындаған оқушыларға жетондар таратып отырады, сабақ сонында жетондарды санау арқылы баға қояды.
| |||||||||
Қолдану. Топтық жұмыс | Біліміңді тексер Ал енді біз квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерге есептер шығарайық.Ол үшін) биквадрат теңдеуінің ұғымы бойынша ах4 + вх2 +с = 0, а ≠ 0, мұндағы х – айнымалы а,в,с сандар жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарылады. 0. 0. 0. 0. Жауаптары ; : 2) 3) 4)
|
| |||||||||
Талдау | «Математика өрнектері ,суретші немесе ақынның өрнегіне ұқсас,керемет болу керек»,деп жазды ағылшын математигі Харди. Математикалық жаттығу 3х)+10
Жауаптары .-2;0,5;-2,5;1 ; 4
| ||||||||||
Сергіту сәті | «Адамның денесі ғана емес,сонымен қатар миы да жаттығуды талап етеді.Математика ми гимнастикасы». А.В.Суворов. «Кім жылдам?» Таблица бойынша 51-ге дейінгі сандарды белгілеп, санап шық (1 — 1, 5 мин ішінде)
| Оқушылар сергіту сәтін орындайды | |||||||||
Жинақтау
| 1. «Топбасшылар сайысы» есеп шығару 2. Семантикалық карта «Өзіңді тексер»
| Әр топ басшысы бүгінгі сабақтан алған білімдерін есеп шығару арқылы көрсете алады. Топтық жұмыс жасайды. | |||||||||
Өтілген тақырыпты бекіту | Топбасшылардың тақырып бойынша берілген есептерін тексеру Семантикалық картаның дұрыстығын тексеру | Оқушылар тапсырманы орындайды . Дайын жауап арқылы оқушылар ауысып бірін бірі тексереді. | |||||||||
Бағалау | Мұғалім жинақтап қорытынды баға қояды | Блуб ағашы бағалау парағына қарай әр оқушыны бағалайды. | |||||||||
Рефлексия | «Екі жұлдыз бір тілек». | Оқушылар кері байланыс парақтарын толтарады. | |||||||||
Үйге тапсырма | Есептей білгеннің есесі түгел №201
| Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады | |||||||||