Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру тақыбына есеп шығару

Сабақтың тақырыбы:  Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру тақыбына есеп шығару

Сабақтың мақсаты: Білімділік: 1.  Оқушыларға тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын меңгерту, негізгі тригонометриялық формулаларды есеп шығару кезінде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзара жарыстыра отырып, ойларын жинақтау,
есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету, өзара көмегін
қалыптастыра отырып, өз біліміне ғана емес, өзге
оқушыныңда біліміне жауапкершілікпен қарауға
дағдыландыру, өзін- өзі басқаруға үйрету
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта,плакаттар,сөзтізбек,тест тапсырмалары , бағалау парағы.
Сабақ типі: Білім, білік және дағдыны тексеру сабағы
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалап, оқушыларды
4топқа бөлу, бағалау парақтарын тарату
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген №472 есеп нәтижесі таратылады. Оқушылар бір — бірін тексереді. Бағалау парағына дұрыс жауаптардың жартысына тең ұпайды жазамыз.

Бағалау парағында сабақта орындалатын жұмыстар жазылған, әр жұмыс бойынша оқушылар тиісті ұпай алып отырады. Сабақ соңында осы ұпай бойынша бағаланатын болады.
Білім кезеңі.  1. Өр топ өз атауларын қорғайды. Топтық жұмыс.
І топ-Синус
ІІ топ-косинус
ІІІ топ-тангенс
ІVтоп- котангенс
Оқушылар, бүгін біз өз білімімізді сынап көрейік. Еске түсірейік, сендер қандай тригонометриялық формулаларын білесіңдер?
Дұрыс балалар, енді осы формулаларды қандай деңгейде жаттап алғандарыңды тексеріп көрейін. Мен қазір формуланы айтамын, сендер оны алдарыңдағы А3 қағазға жалғастырып аяқтап жазасыңдар.

Математикалық домино ойыны

sin²α + cos²α =11
tg²α = sinα / cosα,
ctgα =
1 + ctg²α=
tg²α + 1 =
tgα * ctgα =1
  1. Түсіну кезеңі.

 

1.Оқушыларға тапсырма таратылады, ол слайдта да көрініп тұр. Есеп нәтижесіне сәйкес әріпті тауып, оқушылар сөз құрастырады. Тапсырма уақыты — 5 минут.  Наурыз
Тапсырма——————Жауаптары————————Әріптер

Оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бір — бірін бағалайды.

Қолдану кезеңі. “                                 2.  Семантикалық карта

функция

 

Периоды

 

АнықталуоблысыМәндер облысы

 

   ГрафигіФункцияның жұп тақтылығы
 π|2-де анықталмаған
y=sinx

 

2πR [-1;1]Сину-

сойда

тақ
y=cosx

 

R [-1;1]косинусойдажұп
y=tgx

 

π[-π/2;π/2]+RТангенсойда

 

тақ
y=ctgx

 

π[0;π] Rкотангенсойдатақ

 

 

3.Сәйкестіктік тестісі:
sinά+ sinβ 2сos(α+β)/2 cos(α-β)/2
sinά- sinβ -2sin(α+β)/2 sin (α-β)/2
cosά+cosβ 2sin(α+β)/2 cos(α-β)/2
cosά-cosβ 2sin(α-β)/2 cos(α+β)/2

  1. Деңгейлік тапсырмалар А-№474-1,2 В-№ 478-1 С-*

 

 

 

 

 

4.Қорытындылау.Рефлексия

1.Бүгінгі сабақ сіздерге несімен ұнады?

  1. Күнделікті сабақтан айырмашылығы бар ма?
  2. Қандай әсер алдыңыздар?

 

  1. Бағалау. Бағалау парағы

6.Үйге тапсырма беру

№479-3,4  №480-5,8  Тригонометрия формулаларын жаттау