Жасырынбақ
Пәні: Сауат ашу
Тақырыбы: Жасырынбақ
Сабақтың мақсаты: Мәтінді дұрыс, түсініп оқуға төселдіру, топпен жұмыс жасау арқылы сөздік қорын дамыту, шығармашылыққа баулу, ойынға деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды
оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.
Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.
Сабақтың барысы:
Тапсырмалар | Әдіс-тәсіл | Мұғалімнің іс- әрекеті | Уақыт | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Психологиялық кезең | 2 мин | Мейірімділік сыйлайтын күнмен сәлемдеседі. Сәлем, Күн-анамыз! (қол жоғарыда) Қуанатын күн бүгін (қол ұстасады) Қайырлы таң! Қайырлы күн! (қол көкіректе) Күліп шықты күн бүгін. (қол жоғарыда). | ||||||||||
Тақырыпқа шығу | Қима қағаздар тарату | 2мин | «Мозайка» әдісі арқылы суретте бейнеленген ойынның түрін анықтайды. | |||||||||
1.Білім. «Жасырынбақ» мәтінін оқып, меңгеру | СТО | Бағыт бағдар беру | 8 мин | Мәтінді өздігінен меңгереді, жұппен, топпен талқылайды. | ||||||||
2. Түсіну. «Конверт-сұрақ» әдісі | Көшбас шылық
| Сұрақ жазып, конвертке салу (оқу мақсатына қарай). Әрбір топта өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындау. | 7 мин | Топтар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.
| ||||||||
3. Қолдану.
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті | ЖЕ | Бағыт бағдар беру | 7 мин | Cөздердің басқы әріптерінен сөз құрастырып, буынға бөліп жазады. Дыбыстық талдау жасайды. Балмұздақ Алма Лақ Аққу = БАЛА Машина Елік Нан = … Кілем Ілгіш Тас Анар Парта =… Доп Орындық Сынып =… Киік Үкі Наурыз =… Сәбіз Аю Ғарыш Алмұрт Терек =… | ||||||||
4. Талдау. 1-топ. «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі
2-топ. «Тұжырымдама лық кесте» әдісі
3-топ. «Сәйкестендіру» әдісі
4-топ. Не артық?
5-топ. Кластерлер /шоқтар/ әдісі | Диалог тық оқыту | Шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар суреттерді оған қатысы жоқ суреттермен араластырып орналастыру. Ойын түрлерін ажыратады.
«Шындық» неге жеткізеді?, ал «Өтірік ше?» Осыларды анықтап, түзу сызық арқылы бағыттап көрсетеді. Мақал-мәтел айтады. Суреттердің ішінен артық суретті анықтайды. | 12 мин | Келтірілген суреттердің қайсысы жататынын дәлелдейді.
Бақыт Қуаныш
Ұят Сенімділік Сенімсіздік Махаббат Реніш Асық ойынын көрсетеді.
Ойын түрлерін топтастырады. | ||||||||
5.Синтез. Арасындағы айырмашылығы …
| АКТ | Бағыт бағдар беру | 2 мин |
Екі суретті салыстырады.
Екеуі де ойын болып табылады, бірақ … | ||||||||
* Шығармашылық тапсырма
6. Бағалау. | Дарынды мен талантты | Қолпаштау | 5 мин | «Константинополь» әдісі арқылы жасырынбақ сөзін ұсыну. /Негізгі сөзден көп қысқа сөздерді жоспарлап, құрастырады/.
«Мен өзімді былай сезінемін» сабақтан алған әсерлерін күн мен бұлт бейнеленген стикермен білдіреді. |