Әдепті қыз. Әліпби.

 

Тақырыбы: Әдепті қыз. Әліпби.

 

Сабақтың мақсаты:  Мәтінді түсініп  оқуға төселдіру,  әліпби  жайлы түсініктерін  кеңейту, оқушыларды сөйлеу мәдениетіне жетелей отырып, әдептілікке баулу.

 

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

 

Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы

 

Сабақ әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.

 

Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.

 

Сабақтың барысы:

 

 

ТапсырмаларӘдіс-тәсілМұғалімнің іс- әрекетіУа

қыт

Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық кезең  2 минҚуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан күнге!

 

Тақырыпқа шығу

 

АКТСөзжұмбақ шешу

 

 әже 
 дәптер
 кесе 
әліппе 
 төрт 
 ін 
3 мин1. Әкеңнің анасы кім?
2. Жазуды қайда жазамыз?
3. Ыдыстың түрі?
4. Қолыңа алғаш ұстаған оқулық?
5. Қанша жыл  мезгілі бар?
6. Тышқанның үйін ата?
Сөзжұмбақ  арқылы тақырыпты анықтайды.
1.Білім.

Мәтінді түсініп  оқу

ЖЕБағыт бағдар беру5 минМәтінді өздігінен меңгереді, жұппен, топпен талқылайды.

 

2. Түсіну.

«Конверт-сұрақ» әдісі

Диалог

тық оқыту

Бағыт бағдар беру5 минТоптар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.

 

3. Қолдану.

 

 

Дәптермен жұмыс

 

 

 

Сергіту сәті

ЖЕБағыт бағдар беру5 мин
Әдепті

1.Көркем жаз.

____________________    ____________________

2.Сөздерді әліпби ретімен жаз.   Толқын, бұтақ, аңшы, жол.

____________________

Бағалау парағы

сенімді
сенімсіз
 сенімсіз

 

 

 

Жұппен тексереді.

 

 

 

 

4. Талдау.

Әдептіліктің  маңызын «Кластерлер (шоқтар)», «Сәйкестендіру»,  «Тақырыптық түйінді сөздер» «Тұжырымдамалық кесте», «Мозайка» әдісі арқылы жалпылау.

 

 

 

 

СТО

 

 

 

 

Бағыт бағдар беру

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

Топтар шектеулі уақыт ішінде  тапсырмаларды орындайды, қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Синтез.

«Шатасқан логикалық

тізбектер» әдісі

 

 

 

 

Көшбасшылық

 

 

 

Бағыт бағдар беру

 

 

 

8 мин

 

Оқушылар топта жұмыс істеп, шатасқан тізбектерді белгілейді.Топта өздерінің нәтижелерін талдайды, нақтылайды, жөндейді

* Шығармашылық тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Бағалау.

Дарынды мен таланттыҚолпаштау

 

 

 

 

 

 

 

 

Адам  бойындағы  жақсы-жаман  қасиеттерді  топтастырады.

-Сендер  қалай  ойлайсыңдар? Жарқырап  тұрған  күнге  қандай  баланы жатқызуға  болады?

-Ал, бұлтқа  қандай  баланы жатқызуға  болады?

7 ми

нут

«Константинополь» әдісі арқылы әдептілік сөзін ұсыну.  /Негізгі сөзден көп қысқа сөздерді жоспарлап, құрастырады/.

 

 

Жағымды қасиеттерді күнге, ал жағымсыз  қасиеттерді білдіретін сөздерді бұлтқа     топтастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы: Қолғанат. Сөйлем.

Сабақтың мақсаты:  оқушыларда сөйлем туралы ұғым қалыптастыруға мүмкіндік туғызу, оқу-жазу дағдыларын жетілдіру, олардың сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы

Сабақ әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.

Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.

Сабақтың барысы:

 

ТапсырмаларӘдіс-тәсілМұғалімнің іс- әрекетіУа

қыт

Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық кезең  2 мин 
Тақырыпқа шығу

 

АКТСуретжұмбақ шешу.

«Сөйлем» деген сөз шығады.

мин
1.Білім.

«Ассоциация» әдісі

СТОБағыт бағдар беру5 минутСөйлем

Сөйлем сөздерден құралады.

Бірінші сөзі бас әріптен бастап жазылады.

Соңында тыныс белгі қойылады.

2. Түсіну.

Мәтінді түсініп оқу

ЖЕҚолғанат-үлкендерге көмекші болатын бала

Тап-тұйнақтай –ретімен, таза

Мөлдір бұлақ –таза бұлақ

8 минутМәтінді өздігінен меңгеріп, топта талқылайды, бір-біріне сұрақтар қояды.

 

3.Қолдану.

 

Дәптермен жұмыс

 

Сергіту сәті

 

 

ЖЕ

  

 

10 минут

Мәтіннің алғашқы екі сөйлемін көшіріп жазады. Әр сөйлем неше сөзден тұратынын анықтайды.
4. Талдау.

«Тұжырымдамалық карта» әдісі

Диалогтық оқыту 

 

Бағыт бағдар беру

9 минут 

 сөзсөйлем
Көктем келді +
Доп+ 
Мен әдепті баламын  
Ойыншық  
Сауле ән айтты  
Құстар ұшып келді  
5.Синтез.

«Серпілген сауал» әдісі

КөшбасшылықБағыт бағдар беру3 минутДоп лақтыру арқылы сөз айтады, екіншісі осы сөзге сөйлем құрайды.
6. Бағалау.

 

*Шығармашылық тапсырма

Дарынды мен талантты 

Бағыт бағдар беру

5 минутОрны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрайды.

Қыз, Айман, сұлу.

Мектепке, кеше, бардым, мен.

Сүйікті, ана, тілі, пәнім, менің.

 

 

 

 

 

Тақырыбы: Әдепті балалар

Сабақтың мақсаты:  Оқушылардың мәтін туралы білімдерін кеңейте түсу, жоспар бойынша әңгімелеуге үйрету, олардың оқу-жазу дағдысын жетілдіріп, сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды әдептілікке, инабаттылыққа  баулу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы

Сабақ әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.

Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.

Сабақтың барысы:

 

 

ТапсырмаларӘдіс-тәсілМұғалімнің іс- әрекетіУа

қыт

Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық кезең Жүрекшелер үлестіріледі

-Жүрекшенің бір жағына адамгершілікке, әдептілікке жат қасиеттерді, бір жағына адамгершілік қасиеттерді жазыңдар. Адамгершілікке жат қасиеттерді ешкім көрмесін.
-Жүрекшенің бір жақ жарты бөлігіндегі адамгершілікке, әдептілікке жат қасиеттерді жыртып, қоқыс жәшігіне тастайық. Адамгершілікке жат қасиеттер осымен кетсін.
(қоқыс жәшігіне жыртып тастайды)
— Адамгершілік қасиет жазылған жүрекшені жүрек жақ тұстарына іліп қойыңдар.

2 минТоптарға бөлінеді.
Тақырыпқа шығу

 

АКТСөзжұмбақ шешу

 

 әже 
 дәптер
 кесе 
әліппе 
 төрт 
 ін 
3 мин1. Әкеңнің анасы кім?
2. Жазуды қайда жазамыз?
3. Ыдыстың түрі?
4. Қолыңа алғаш ұстаған оқулық?
5. Қанша жыл  мезгілі бар?
6. Тышқанның үйін ата?
Сөзжұмбақ  арқылы тақырыпты анықтайды.
1.Білім.

Мәтінді түсініп  оқу

ЖЕБағыт бағдар беру5 ми

нут

Мәтінді өздігінен меңгереді, жұппен, топпен талқылайды.
2. Түсіну.

«Серпілген сауал» әдісі

Диалогтық оқытуБағыт бағдар беру5 ми

нут

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін топтар бір-біріне кезекпен  сұрақтар қояды.
3. Қолдану.

 

Әдептіліктің  маңызын «Кластерлер (шоқтар)», «Фишбоун», «Сәйкестендіру»,  «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы жалпылау.

 

Сергіту сәті

ЖЕБағыт бағдар беру10 ми

нут

     Топтар шектеулі уақыт ішінде  тапсырмаларды орындайды, қорғайды.

 

4. Талдау.

 Арасындағы айырмашылығы …

 

КөшбасшылықБағыт бағдар беру5 ми

нут

      А                       В

 

Неге?

Мына сөйлемді жауап үшін пайдаланыңыз:

... болып табылады, ал …. …..

 

5.Синтез.

«Шатасқан логикалық

тізбектер» әдісі

 

 

СТО

 

Бағыт бағдар беру

 

8 мин

Оқушылар топта жұмыс істеп, шатасқан тізбектерді белгілейді.Топта өздерінің нәтижелерін талдайды, нақтылайды, жөндейді
* Шығармашылық тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

6. Бағалау.

Бағдаршам әдісі

(қызыл = түсінбедім, жасыл = барлығы түсінікті, сары=түсінгендеймін ).

      Басбармақ әдісі

/Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсіндім.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.  

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. /

 

Смайлик

Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Дарынды мен талантты«Конверт-сұрақ» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

Адам  бойындағы  жақсы-жаман  қасиеттерді  топтастырайық.

-Сендер  қалай  ойлайсыңдар? Жарқырап  тұрған  күнге  қандай  баланы жатқызуға  болады?

-Ал, бұлтқа  қандай  баланы жатқызуға  болады?

7 ми

нут

1-топ. Эссе жазады.

2-топ. Синквейн

әдісі /5 жолды өлең құрастырады/

3-топ. Рөлдік ойын.

4-топ. Суретжұмбақ құрастырады.

 

 

Күнге жағымды қасиеттерді, ал бұлтқа  жағымсыз  қасиеттерді білдіретін сөздерді     жазады.