Айтыс
Сабақтың тақырыбы: Айтыс
Сабақтың мақсаты: а) Айтыс туралы түсініктерін кеңейту.Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру;
ә) сөйлеу тілін,сөз мағынасын түсініп,шапшаң ой қорыта алуға,көркем ұқыпты жаза білуге дағдыландыру;
б) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып, оқушыларды елін,жерін,Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру т.б.
Сабақтың көрнекілігі: кітаптар, қосымша материалдар т.б электронды оқулық
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген жаттығуды тексеремін.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Өз пікірін,ойын, көзқарасын жеткізуде пікірталас түрлерінің ішіндегі ең көркемі,нағыз сөз шеберінің ғана қолынан келер өнер туындысы-айтыс.
Халыққа танымал айтыс ақындары ән мен жрдың шеберлері ғана емес, ел тілегін, жұрт қамын айтқаннан соң, ел еркелері де-солар.
- Айтыс-қазақ халқының ежелден қалыптасқан өлеңмен суырып салып айтатын сөз сайысы,жыр жарысы.
- Айтыс-түрлі ой-пікірлердің талқыға түсуі,әр пікір,ойды айтушының өзін қорғай алуы. Айтыс көпшілік алдында немесе екеара немесе топтар арасында өтуі мүмкін.
Жаттығумен жұмыс: 38-жаттығу. Мәтінді оқыңдар.
1.Алғашқы айтыстағы Шөже басымдылығы неде деп ойлайсыңдар?
- Екі айтыста да Шөженің жеңуінің сыры, шеберлігі неде?
А) әдептен озбай,қарсыласын көтермелей отырып соққы береді;
ә) жасы үлкендігі;
Б) тапқыр жауабында.
Венн диаграммасы: Шөжеге, Орынбайға мінездеме беріңдер
Шөже Орынбай
Білімді бекіту: Оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
1.Қазіргі айтыс ақындарынан кімдерді танисыңдар?
Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Қосымша әдебиеттерді пайдаланып,айтыс түрлеріне реферат жазыңдар