С. Мұқанов (1900-1973)

Сабақтың тақырыбы:           С. Мұқанов  (1900-1973)                              

Сабақтың мақсаты:

а)  С.Мұқанов өмірінен  мәлімет бере отырып, білімдерін жүйелеу,жинақтау және шығармашылық жұмыстар арқылы  оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру;

ә) оқушыларды адамгершілікке,имандылыққа,асыл қасиеттерге тәрбиелеу;

б) мәнерлі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін,ойлау қабілетін,шығармашылық ізденісін дамыту;

Сабақтың түрі:     аралас   сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену  т.б

Сабақтың көрнекілігі: сызбалары,кестелері,   портреті  т.б

Пәнаралық байланыс:          тарих

Сабақтың барысы:

                                          а) Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу.  Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

               ә) Үй тапсырмасын пысықтау:

Үйге берілген тапсырманы  сұраймын.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.

1.Ауыл адамдары Көксеректі неге жек көрді,жазалады?

  1. Неге Көксерек адамдар ортасына үйреніп кете алмады?
  2. Көксерек Құрмаштан гөрі ақ қасқырмен неге тез бауырласты?

б) Жаңа сабақты түсіндіру:

Ақын,жазушы,драматург қазақ әдебиетінің ірі өкілдерінің бірі Сәбит Мұқанов Солтүстік Қазақстан облысында  1900 жылы туған.Ауыл молдасынан ескіше оқыған. Бала кезінен қисса-дастан,жыр,аңыздарды жатқа айтып өскен..

Тірек сызбамен  жұмыс:

 поэзиясы прозасы пеьсасы 
« Шоқпыттың шаруасы»

« Сүт заводы»

« Қазақстан»

« Егістік»

« Жетім қыз үйінде»

« Балқаш»

 

« Теміртас»

« Менің мектептерім»

« Адасқандар»

« Ботагөз»

 

 «Шоқан Уалиханов»,

«Аққан жұлдыз»

.

Білімді бекіту:   Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.

  1. Қандай поэмасын білесіңдер?
  2. Қандай газетте қызмет атқырған?

 

Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.

Үйге тапсырма:             Сәбит Мұқановтың   өмірбаянын оқып келу.