Қалижан Бекхожин «Ақсақ Темір мен ақын»
Сабақтың тақырыбы: Қалижан Бекхожин «Ақсақ Темір мен ақын»
Сабақтың мақсаты:
а) оқушыларға Қалижан Бекхожиннің өмірінен мәлімет бере отырып,оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету;
ә) оқушыларды адамгершілікке,имандылыққа,асыл қасиеттерге тәрбиелеу;
б) Сабақ барысында оқушыларды өз ойын айта білуге, мәнерлеп оқуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену т.б
Сабақтың көрнекілігі: сызбалары,кестелері, портреті т.б
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Қазақ әдебиетінің көрнекті ақыны ,халық жазушысы,Мемлекеттік сыйлықтың иегері Қалижан Бекхожин Повладар атырабында 1913 жылы 25 қарашада шаруа отбасында дүниеге келген.
Оқу-білімге ынталы жас Қазақ Мемлекеттік университетінің журналистка бөлімін 1942 жылы бітіреді.
«Ақсақ Темір мен ақын» атты балладасының түйінді ойын, ақынның мақсаты туралы айтып беремін.
Сөздікпен жұмыс: Жейхун- Әмудария өзенінің орта ғасырдағы атауы
Мұсатыр-мүсәтір
Зұлфуқар-алмас қылыш,алдаспан
Қаф тауы- Кавказ таулары
Шығармашылық жұмыс: «Темірді тізе бүктірген алып күш» айналасында әңгімелеседі.
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
- Ақсақ Темір туралы қандай тарихи деректерді білесіңдер?
- Ол қай кезде өмір сүрген,оның жаугершілік жорықтарынан қандай хабарларың бар?
- Өлеңдегі ең басты кейіпкер кім?
- Хафиз Ақсақ Темірге қандай баға берді?
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Қалижан Бекхожиннің «Ақсақ Темір мен ақын» атты балладасын оқып келу.