Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер

Сабақтың тақырыбы:   Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сүтқоректілердің түрлері   мен тіршілігі, алуан түрлілігі жайлы білім таразыларын кеңейту;

Дамытушылық: топпен жұмыс жасау арқылы оқушылардың шығармашылық ізденуге үйрету,  ой- өрісін, ойлау қабілеттерін арттыру;

Тәрбиелік: оқушыларда табиғатқа деген мейірімділік, жанашырлық сезімдерін ояту, экологиялық көзқарас қалыптастыру;

Сабақтың типі:  Жаңа сабақты меңгеру;

Көрнекі құралдар: презентация, тірек- сызба, сұрақтар, суреттер

Cабақтың түрі:  сұрақ -жауап

Әдіс тәсілдер: СТО технологиясы,  топпен жұмыс,  сұрақ –жауап, мәтінмен жұмыс,

Сабақ барысы:

І) Ұйымдастыру (амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын қадағалау)

  1. 2 топқа бөлу (ат қою) 3 мин

Үй тапсырмасы:

  1. Ұрпағын сүтімен асырайтын жануарларды не деп атаймыз?
  2. Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым?
  3. Жер шарында сүтқоректілердің қанша түрі бар?
  4. Сүтқоректілердің ең кіштайы мен үлкендерінің салмағы қанша?
  5. Сыртқы тері жабыны қандай?
  6. әр түрлі орта жағдайларына тіршілік етуіне байланысты сүтқоректілер бірнеше экологиялық топтарға бөлінеді, қандай?

III) Жаңа сабақ.  10 мин

БілемБілдім Білгім келеді
1   

 

 

 

 

 

  • Сүтқоректілер — Ұрпағын сүтімен асырайтын жануарларды

                                                            айтамыз

  • Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілердің 178 түрі

                                                                                            таралған

  • 40 түрі Қызыл кітапқан енген.
  • Қазіргі кезде Қазақстанда 10 мемлекеттік қорық, 12 ұлттық табиғи саябақ, 50- ден астам қорықшалар бар.
  • 8 отрядқа біріктіріледі

3.1 Мағынаны ажырату.    мәтінмен жұмыс 5 мин

(2 түрлі мәтін беріледі, өз топтарына бай.ты, суретпен)

3.2. Сергіту сәті

Бекіту тапсырмалары:

  1. Ой қозғау. Сәйкестендіру кестесі
Қолқанаттылар отрядыҚұлан
1Ескекаяқтылар отрядыҚасқыр
2Қоянтектестер отрядыТүлен
3Кемірушілер отрядыДоңыз
4Бунаққоректілер отрядыШошқа
5Жыртқыштар отрядыКірпі
6Жұптұяқтылар отрядыАқ қоян

 

  1. Анограмма 3 мин
  2. Қызығушылықты ояту. ортадағы қалам әдісі
 

Топтағы оқушылар

 

 

Мәтінмен жұмыс

 

Сәйкестендіру

кестесі

 

 

Аннограмма

 

Кластер құру

Сабаққа белсенділігіҚорытынды баға
1       

кластер 5 мин (пайдасы, зияны, маңызы)

 

  1. Бағалау 2 мин (оқушының өзін – өзі бағалауы)

 

 

  1. Рефлексия (екі жұлдыз бір тілек әдісі)1 мин

 

Үйге тапсырма: Мәтінді оқып, эссе жазып келу