Тік белдемшенің сызбасын құрастыру

Сабақтың тақырыбы: Тік белдемшенің сызбасын құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Белдемшенің сызбасының сызылу жолдарын түсіндіру

Дамытушылық : Оқушылардың сызбаға деген көзқарасын арттырып шеберлігін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, іскерлікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, нұсқау, сарамандық жұмыс

Пән аралық байланыс: Геометрия, сызу

Көрнекілігі және керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, үлгі, сызғыш, қарындаш, дәптер

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Бір біріне жылы лебіздерін білдіріп, тілек айтады.

ІІ. «Кім көп біледі?» Үй тапсырмасын сұрау.

Өлшем алғанда қандай құрал пайдаланады?

Қандай өлшем түрлерін білесің?

МЖО қандай өлшем бірлік?

Бел өлшемі қалай белгіленеді?

Арқаның мықынға дейінгі өлшемін көрсет?

Бұ – өлшемінің атауы?

Белдің жартылай орамының белгіленуі?

ІІІ.Жаңа сабақ

Тік белдемшеге қажетті өлшемдер

Мықынның орамы                      Мо   96

Белдің орамы                               Бо    72

Бұйым ұзындығы                        Бұ     70

Нүктелердің белгілеріСызықтың атыФормуламен, есебі
1  БКөлденең және тік сызық

 

2         БЕБұйымның ұзындығы

 

Бұ = 70
3        БММықын бойындағы сызық

 

16 — 18
4         ББ1

 

Бел бойындағы сызықалдыңғы бөлігі

Артқы бөлігі

5        ММ1

 

Мықын бойындағы сызық
6(  .  ) Е1М1Б1 нүктелерін қосу
7          Бm

 

Бүкпенің орналасу көлемі8 – 9 см
8          mm1

mm2

Бүкпенің жарты саласы

 

1,25 алдыңғы бөлік

1,5 артқы бөлік

9           m1m3Бүкпенің ұзындығы

Алдыңғы бойында

Артқа бойында

 

 

8 – 9 алдыңғы бөлік

11 – 13 артқы бөлік

10            Б1Б11Белдің қосымша нүктесі

(жоғарғы қиынды)

 

1.       0.
11(  .  ) б1Б нүктені табу үшін Б11 М нүктелерді 0,5 дөңес сызық арқылы қосады.

Тік белдемшені даяр түріндегі безендіру

           0,5 см

 

 

 

Сабақты бекіту: Белдемшенің сызбасының сызылу жолдары?

Үйге тапсырма: Өз өлшемі бойынша белдемше сызбасын құру

Сабақтың тақырыбы: Тік белдемшенің сызбасын құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Белдемшенің сызбасының сызылу жолдарын түсіндіру

Дамытушылық : Оқушылардың сызбаға деген көзқарасын арттырып шеберлігін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, іскерлікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, нұсқау, сарамандық жұмыс

Пән аралық байланыс: Геометрия, сызу

Көрнекілігі және керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, үлгі, сызғыш, қарындаш, дәптер

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Бір біріне жылы лебіздерін білдіріп, тілек айтады.

ІІ. «Кім көп біледі?» Үй тапсырмасын сұрау.

Өлшем алғанда қандай құрал пайдаланады?

Қандай өлшем түрлерін білесің?

МЖО қандай өлшем бірлік?

Бел өлшемі қалай белгіленеді?

Арқаның мықынға дейінгі өлшемін көрсет?

Бұ – өлшемінің атауы?

Белдің жартылай орамының белгіленуі?

ІІІ.Жаңа сабақ

Тік белдемшеге қажетті өлшемдер

Мықынның орамы                      Мо   96

Белдің орамы                               Бо    72

Бұйым ұзындығы                        Бұ     70

Нүктелердің белгілеріСызықтың атыФормуламен, есебі
1  БКөлденең және тік сызық

 

2         БЕБұйымның ұзындығы

 

Бұ = 70
3        БММықын бойындағы сызық

 

16 — 18
4         ББ1

 

Бел бойындағы сызықалдыңғы бөлігі

Артқы бөлігі

5        ММ1

 

Мықын бойындағы сызық
6(  .  ) Е1М1Б1 нүктелерін қосу
7          Бm

 

Бүкпенің орналасу көлемі8 – 9 см
8          mm1

mm2

Бүкпенің жарты саласы

 

1,25 алдыңғы бөлік

1,5 артқы бөлік

9           m1m3Бүкпенің ұзындығы

Алдыңғы бойында

Артқа бойында

 

 

8 – 9 алдыңғы бөлік

11 – 13 артқы бөлік

10            Б1Б11Белдің қосымша нүктесі

(жоғарғы қиынды)

 

1.       0.
11(  .  ) б1Б нүктені табу үшін Б11 М нүктелерді 0,5 дөңес сызық арқылы қосады.

Тік белдемшені даяр түріндегі безендіру

           0,5 см

 

 

 

Сабақты бекіту: Белдемшенің сызбасының сызылу жолдары?

Үйге тапсырма: Өз өлшемі бойынша белдемше сызбасын құру