Тік төртбұрыштың, шаршының периметрін әр түрлі тәсілмен есептеу.

Сабақтың тақырыбы:  Тік төртбұрыштың, шаршының периметрін әр түрлі тәсілмен  есептеу.

Сабақтың мақсаты:    Тік төртбұрыштың, шаршының периметрін  әр түрлі

тәсілмен есептеу әдісін меңгерту.

Өз бетінше ойлау ізденушілік қабілетін

артыру, дамыту.

Ұқыптылыққа байқампаздыққа, шапшаңдыққа

бейімдеу тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:             Жаңа технологиялар стратигиялары, геметориялық

фигуралар, Венн диаграммасы.

Сабақтың  барысы:  

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

 

  1. Өткенге шолу.
  2. Үй тапсырмасын тексеру, оқыту талдау.
  3. Сұрақ-жауап әдісі.

Үш амалдан тұратын жакшасыз амалдардың орындалу реті қандай?

Үш амалдан тұратын жақшалы амалдардың орындалу реті қандай?

Қалдық неден кем болу керек?

  1. Математикалық диктант

3*7                              21:3                                  2*9

4*9                              36:4                                  16:2

 

III. Өткен сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.

Қандай геометриялық фигураларды   білеміз?

 

 

 

 

 

Тік төртбұрыштың,шаршының қасиеттерін атаңдар.

Периметр деп нені айтамыз?

 

  1. Жаңа сабақ.

Тік төртбұрыштың,шаршының периметрін табудың әр түрлі тәсілдері.

 

Р= 3см+1см+ 3см+ 1см=8см

Р=(3см+1см)*2=8см

 

 

Р =1см+1см+ 1см +1 см =4см

Р= 1см*4 =4см

 

Схема бойынша ауызша түсіндіру.

  1. Пысықтау.
  2. Топпен жұмыс.

8см                                                 2см                                                          10см

2см                                                                                               2см

 

 

I.топ                                     II.топ                                        III.топ

Периметрлерін әр түрлі тәсілмен есептеу.

  1. Есептер шығару.

Болғаны-42текше

3 бала- 4 текшеден

Қалғаны — ?

42-3*4=30

Жауабы: қалғаны 30 текше.

  1. №5 есепті ауызша орындау.

18  конфетті 6 тарелкаға бөліп қойды. Әр тарелкаға неше конфеттен

қойылды?

1 шайға 2 шағым қант салынса 20 стакан шайға неше шағым қант

салынады?

 

  1. Сабақты қорытындылау.
  2. «Кім жылдам» ойын.

100-(35:7)+ 5                       200-(56:7)*8               600:6+9*10

8*100-70:7                           650-(5*10)*2              500:50+20*4

 

  1. Өрнектің мәнін тауып тексер.

15:2           25:3                  10:3                 19:3

19:4           17.3                 11:4                 13:2

 

  1. Шығармашылық жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қандай геомериялық фигураларды көріп тұрмыз?

  1. 4. Венн диаграммасы

Шаршымен тік төртбұрышты салыстыру.

 

 

VII. Бағалау. Жауаптарын толықтырып бағалау.

 

 

VIII. Үйге тапсырма беру. 7, 9 мысалдар.