Есептер шығару. (Бірнеше объектінің бірігіп істейтін жұмысы)

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару. (Бірнеше объектінің бірігіп істейтін жұмысы)

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың мақсаты:

  1. Біліміділік: Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табу дағдыларын арттыру. Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысы есептерінің ережесін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
  2. Дамытушылық: Ойлау, есеп мазмұнын талдау, ауызша есептеу қабілеттерін дамыту.
  3. Тәрбиелік:Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, бірлікке тәрбиелеу.

Сабақтың өту әдісі:

Күтілетін нәтиже: Жай бөлшектерге амалдар қолдана білу, Санның бөлігі, бөлігі

бойынша  сан ұғымдарын шатыстырмау.

Қолданылатын әдебиеттер, көрнекіліктер: Сызба, проектор

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Сұрақ жауап, ауызша есептеулер (Іргетас қалау)

ІІІ. Тәжірибе есебі (Қабырға тұрғызу)

ІҮ. Сергіту сәті

Ү. Есептер шығару (Төбе жабу)

ҮІ. Терезе, есік орналастыру.

ҮІІ. Қорытынды.

І. Амандасу.

Оқушыларды сабаққа дайындау.

Үй тапсырмасын тексеру (Дәптерлерді жинау)

ІІ. Үйіміздің іргетасын қалайық

  1. Жай бөлшек, түрлері, қасиеті.
  2. Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу.
  3. Жай бөлшектерді азайту, аралас сандарды азайту.
  4. Жай бөлшектерді көбейту.
  5. Жай бөлшектерді бөлу.
  6. Санның бөлігі қалай табылады?
  7. Бөлігі бойынша сан қалай табылады?

Тізбекті есепте

45 – тің -і ,  20        -і  25-ке тең санды тап   60

Машина 200 км жол жүрді, бұл оның жүруге тиісті жолының -індей. Машина әлі неше км жол жүру керек?     500-200= 300 км жүру керек

Арманның 36 асығы бар оның -і боялған. Арманның неше асығы боялмаған?

7*3=21     36- 21=15   асығы боялмаған.

 

 

 

 

ІІІ.Қабырға тұрғызу.

Екі бригадаға үй қабырғалары беріледі осыған тасты қалап қабырға тұрғызу керек, қай бригада тез?    Есеп құрастыру. Шешу.

І бригада   сек            ?     сек – та орындайды.

ІІ бригада  сек

№924 (2)

Кірпіш заводы тапсырманың бірінші күні -ін екінші күні қалғанының -ін орындады.

Үшінші күні қалған 24000 кірпішті құйды. Завод тапсырма бойынша барлығы неше кірпіш құйюы керек?

І к-                                                   ;

ІІ к — қалғ                       ? кірпіш

ІІІ к – 24000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ. Сергіту сәті:

Жұмбақ

Біз санбыз

Сызықпен бөлінген

Математиканы ұқпас адамға

Құбыжық боп көрінген

Дұрыс, бұрыс, аралас

Ондық болып бөлінген

(Бұрыс бөлшек)

 

Санамақ

Төбеден төрт бөктергі.

Аңдытып қос бөктергі

Шаңқылдаса бір қарға

Үн қоспапты көп қарға

Секем ап бір дауыстан

Безектеп бес сауысқан

Алты белден асыпты

Тым тырақай қашыпты

Үш үкі үркіп ұшыпты

Тасқа құлап түсіпті

Жарда жеті жапалақ

Отырғанда қаталап

Топ – топ тоғыз тоқылдақ

Қрғып кеткен топырлап

Сөйтіп қызық іс болды

Бәрі қанша құс болды.

31

Ү. Төбесін жабу.

№692

Екі трактор бірігіп жерді 6 сағатта жыртып бітіреді.Сол жерді бірінші трактор 15 сағатта жыртатын болса, екінші трактор неше сағатта жыртып бітіреді.

І тр -15 сағ                 6 сағ     Шешуі:

 

ІІтр ?

10 сағ орынд

 

 

 

 

 

 

ҮІ. Терезе, есік қондыру

№921

Тік төртбұрыштың ені см. Бұл оның ұзындығының  -індей. Тік төртбұрыштың периметрін табыңдар.

Ені — см            -індей      шешуі:      см

Ұз —

Р — ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сонымен үйіміз тұрғызылды.

Уақыт болса  Бірінші бригада үйді 20 күнде, екінші бригада 25  күнде тұрғызатын болса , екі бригада бірге неше күнде тұрғызады.

 

Сабақтың қорытындысы:  Бағалау

Үйге тапсырма  №693,  915, 916