Пысықтау. Үлес

 Сабақты дайындаған : Батыс   Қазақстан облысы. Орал қаласының   № 44 жалпы орта  білім беретін мектептің бастауыш сынып  мұғалімі :   Есполаева  Алия Ораловна

 Математика

Сабақтың тақырыбы:   Пысықтау. Үлес

Сабақтың мақсаты:

а/ Ақпаратты құзыреттілік:

Оқушылардың   үлес жайында алған білімдерін түрлі тапсырмалар орындай отырып бекіте түсу;

ә/ Коммуникативтік  құзыреттілік

Оқушылардың есте сақтау, ойлау, өз бетінше шешім қабылдау, ой-пікірін  білдіру қабілеттерін дамыту.

б/ Проблема шешу.

Машықтық жұмыс кезінде оқушылардың ұқыпты орындау, жинақылыққа, ептілікке, шапшаң ойлауға дамыту.

Сабақтың түрі: бекіту

Сабақтың әдісі: баяндау, машықтық жұмыс, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі мен құрал-жабдықтары: оқулық, компьютер, проектор.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру  бөлімі.

— бүгін балалар, біздерде ерекше сабақ. Сіздерідің алған білімдеріңді тексеріп бағалауға ұстаздар келіп  отыр. Сондықтан сабақта  өз білімдерімізді, тәртіптерімізді жақсы  жағынан көрсетейік.

Слайд №3

Ғылымның сырын ұғына,

Шығыңдар, білім шыңына!

Ұқыптылық  пен Зеректік,

Жеткізсін  сіздей өренді

Математика  сырына.

-Ендеше, өз білімізді математика  сырына  сүйене  отырып, көрсетейік. Өткен сабақты есімізге түсірейік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Үй тапсырмасын ауызша тексеру /№3,123 бет/
  2. Сұрақ-жауап.

Слайд №4.

  1. Үлес деген не?
  2. Жартысы деген сөзді  қандай сөзбен алмастыруға  болады?
  3. Ширек  бөлігі  басқаша  қалай атауға  болады?
  4. Периметр деп нені атайды?
  5. Бөлудің компоненттерін  ата.
  6. 2-ге бөлінбейтін сандарды ата.

Сабақтың   мақсатын   хабарлау.

Күннің  жадын жазып, тақырыпты жазу.   Оқулықтың бетін ашу  /125 бет/

№2. Уақытқа қарап есептеу. Алдымен көбейту, бөлу айтып өту.

Слайд №5.  « Кім шапшаң?» ойыны

6*5=12                          6*3=18                   6*4=24                 6*5=30

6*9=54                          6*8=48                   6*7=42                 6*1=6

6*0=0                            6:6=1                      0*6=0                   6:1=6

54:6=9                           42:6=7                    36:6=6                  0:6=6

18:6=3                           24:6=4                    30:6=5                  48:6=8

/ жауаптарын бірден айту/

Слайд №6    Геометриялық  фигуралар туралы айту.  Олардың периметрін қалай табамыз?

а/ Р =5*6=30см   немесе    Р=6+6+6+6+6=30 см

ә/  Ені- 6см, ұзындығы- 9 см    Р=?

Өрнектердегі амалдар тәртібі туралы еске түсіру.

  • Алдымен қандай амалдарды орындаймыз?

Слайд №7. №3 Өрнектер құрып, мәнін табу  /тақтаға/

6*7+5*3=57                                6*7-5*3=27

5*9+3*9=75                                5*9-3*9=18

9*6+5*6=84                                9*6-5*6=24

5*8+4*5=60                                5*8-4*5=20

  Сергіту сәті.  « Ойнайық та, ойлайық»

Логикалық тапсырмалар.

І топ. 50 саусақ неше балада бар?  /5 бала/

ІІ топ. Үстелде 6 стакан бар.1 стакан  сүтті ішті де қайта қойды. Үстелде қанша стакан қалды? / 6/

ІІІ топ. 4 алма бар.  Оның біреуі қақ бөлінген. Сонда неше алма болды? /4/

№4 Өз бетіндік жұмыс.

Кесінді сызу.

І топ. а/  20 — 1/5  немесе    20:5=4      4 см кесінді сызу.

ІІ топ. ә/ 18- 1/3   немесе   18:3=6       6 см кесінді сызу.

ІІІ топ.  б/  12-1/2  немесе   12:2=6      6 см кесінді сызу

Слайд № 8. № 5 Есепті  оқып талдау.

І топ.  Есеп құрастыру.

1/ Шешуі:  15:3=5                         2/  Шешуі: 15-3=12

Жауабы: 5 кітап                             Жауабы: 12 дәптер

ІІ топ.

Кері есеп құрастыру.

1/ Шешуі:  5*3=15                         2/  Шешуі: 12+3=15

Жауабы: 15 кітап                             Жауабы: 15 дәптер

ІІІ топ.

Екі амалмен  шығатындай  өзгерту.  /барлығын табу/

1/ Шешуі:  15:3=5                         2/  Шешуі: 15-3=12

15+5=20                                          15+12=27

Жауабы: 20  кітап                             Жауабы: 27  дәптер

Сабақты   бекітуге   тапсырмалар.

Слайд №9.  № 7 ауызша.  Ауызша есеп үлеске байланысты айтып шығу.

а/ 24- ¼=6кг   алма,  24- 1/6=4 кг алма, 24-½=12 алма

ә/ 20- 1/5=4 кг,   20-½=10кг, 20- ¼= 5  кг қараөрік

Слайд  №10.  Аңдардың балықты бөлісуі.

1         2           3

Қасқыр, аю, тортты бөлісу

ІІІ. Қорытынды

  • Бүгін қандай тапсырмалар орындадық?
  • Кім көп қатысты? Кім қатыспады?
  • Өте жақсы қатысқандар кімдер?

ІV. Үйге тапсырма.

№8,№6,№9 / ауызша/

  1. V. Бағалау. / үлеске байланысты/