Мүшел жас

Тақырыбы:  Мүшел жас

Сілтеме: жоспар

Мақсаты: Сабақтың мақсаты: 

     Оқушыларға халқымыздың қаһарман ұлы – Бауыржан Момышұлы  туралы шағын мағлұмат бере отырып,  оларды ерлікке, елжандылыққа, Отанын сүюге тәрбиелеу. Оқушылардың әдеби сауатын ашу негізінде рухани байыту, оларды көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелей отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Мүшел жас кезеңдерін түсіндіре отырып, оқушының дүниетанымын арттыру және айнала қоршаған дүние туралы дұрыс көзқарасын қалыптастыру, оның тұлға ретінде өсіп — дамуына ықпал ету.

Нені білу керек: Сөйлеуде жазушы тілін қолдануға әрекеттенеді, шығармадан алған әсерін           ауызша, жазбаша жеткізе алады, мәтіндегі оқиғаға өз көзқарасын білдіре біледі.

Нені түсіну: Мәдениет пен өнер туралы, отбасы мүшелерінің қарым -қатынасы, тәлімдік үлгі өнегесі, тәрбиедегі әсері жайында түсінеді.

Қолдануын білу: Оқушылырдың өз ойын жинақтай алуы, еркін жеткізуі, сабақта алған білімдерін, тиімді қолдана білуі.Баланың сөйлеу тілі қалыптасады.

 

Сабақ барысы:

ТапсырмаларуақытМұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе бөлім

5 мин

 

 

 

Негізгі бөлім

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бөлім 10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

1мин

 

1 мин

 

 

2мин

 

 

 

 

 

10мин

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

13мин

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

1мин

 

 

2 мин

 

 

 

7 мин

 

Психологиялық дайындық

Оқушылармен сенімді қарым қатынас орнату . «Күн шуағы».

 

Топқа бөлу ( «Жемістер йогурты» )

 

Бағалау: бағалау парағы, түстер.

 

Үй тапсырмасын тексеру.

Венн жүйесі, салыстыру арқылы.

 

 

 

 

 

Ой қозғау

“Қосындыны тап”

4 + 3

10+3

20+5

40+9

Мағынаны тану

«Мүшел жас» таныстырылым

 

Сергіту сәті: «Кел, билейік»

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті: «Көңілді шырша»

 

Үйге тапсырма беру.

 

 

Бағалау.

бағалау парағы бойынша

( түстер арқылы )

 

Ой қорыту. Рефлексия.

—         Бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер?

—         Не түсініксіз болды?

—         Не ұнады? Не ұнамады?

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

 

 

 

 

 

 

«Бесік жыры »

мен«Тұсау кесу жырын» салыстырып талдайды.Өтілген тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

Қосындылардың мәндерін табады, шыққан қосындылардың мүшел жас кезеңдер екендігін анықтайды.

 

 

 

Қарайды,тыңдайды, есте сақтайды.

 

 

Оқушылар қимыл-қозғалыс жасайды.

 

1-топ: Мәтінді топта оқу,талқылау. Өкілдер түсіндіру.

Топпен мәтін мазмұнын айту.

2-топ: “ Жоғалған туған күн”. Қуанышты хат жазу.

3-топ:. Қосымша тапсырма бойынша

презентация жасау. Қорғау.

 

Оқушылар қимыл-қозғалыс жасайды.

 

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады:

“Туған күнді тойлау”

   атты шығарма жазу

 

 

 

 

Оқушылар 5 мин эссе жазып қалдырады немесе ауызша жеткізеді.

— түсіндім,ұнады;

— шамалы түсіндім, ұнады;

— түсінбедім, ұнаған жоқ.