Ы.Алтынсарин ҚАРАБАТЫР

Ана тілі

№2 Кеген орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі                         Касенова.Э

Ы.Алтынсарин.»ҚАРАБАТЫР»

Сабақтың мақсаты. Қазақтың тұңғыш педагогы, ақын жазушысы Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармалары туралы тереңірек танысып, мәтіннің  тақырыбы мен мағынасын ашу. Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерінен жұмыс істеу, ой-өрісін дамыту, білім, іскерлік дағдыларын қалыптастыру. Ертегі арқылы балаларды адамгершілікке, мейірімділікке, қамқорлыққа тәрбиелеу.

 Түрі:жаңа сабақ. Әдісі: ой қозғау, топтық жұмыс, болжау стратегиасы, тест. Көрнекілігі:ТСО, Ы.Алтынсарин портреті, сызбалар. Пәнаралық байланысы: дүниетану.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялык дайындылық.

Бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабақты жақсы көңіл күймен бастау.

Үй тапсырмасын тест арқылы  тексеру.

М.Әуезовтың « Бүлдірген тере барғанда» әңгімесі бойынша тест.

  1. Балалардың ерекше сағынатыны не?
  2. a) алма

ә)жүзім

б)бүлдірген

2.Бақанас суымен қатар ағатың су қалай аталады?

б)Сырдария суы

3.Бүлдірген теруге балалармен кімдер де барады?

а)Тәкежан мен Оспан

ә)Абай мен Тәкежан

б) Оспан мен Абай

4.Ақ тайды үйреткен  кім?

а)Абай

ә)Тәкежан

б)Масақбай

5.Оспан бүлдіргенге қандай таймен барды?

А) құнан таймен                    ә)ақ таймен                             б)жуас таймен

  1. Балалардың құлағына естілген үн ненің үні?
  2. a) қалың жылқылардың үні

ә) қаулаған өрттің

б) тай-құлындардың шабысы

  1. Бұл әңгімеде қай ақынның жастық шағы суреттелген?
  2. a) М.Әуезов

ә) А.Құнанбаев

б) Ы.Алтынсарин

 

Тесттің жауаптары:

1-б,    2-а,   3-ә,   4-б,     5-ә,    6-а,   7-ә

-Осы әнгіменің авторы кім?

-М. Әуезов.

М.Әуезовтің өмірбаянына шолу жасау.

-Балалар, «Бүлдірген тере барғанда» әңгімесінде қай ғұлама ақынның жастық шағы айтылған?

-Абай құнанбаевтың

  1. Балалардан тағы да басқа ақын-ғұламаларды сұрап толықтыру.
  2. Жаңа сабақ. Ой қозғау.

1841-1889жж.  Педагог ақын   « Қазақ хрестоматиясын«жазды Ы.Алтынсарин

«Кел балалар оқылық!»

1864 жылы мектеп ашты

-Бүгін  осы Ы.Алтынсариннің «Қарабатыр» ертегісімен танысамыз.

  1. Дәптер мен жұмыс.

-Ал енді, батыр дегенде көз алдымызға не елестейді?

-Батыр деп қандай адамды атаймыз?

Батыр туралы 2-3 сөйлем жазып, өз ойларын жеткізу.

  1. Болжау стратегиясы бойынша.

— балалар, мен қазір сіздерге мәтінді үлестіремін, ол мәтінде ой аяқталмаған, соны сіздер өздеріңнің ойларыңмен аяқтап, айтасыздар.

Проблемалық сұрақ қою.

  • Неге бұл мәтінде құстардың ішінде баланың айтқанын тек қарлығаш тыңдайды?
  • Қарлығаш қандай құс? Басқа құстардан қандай айырмашылығы бар?
  1. Мәтінмен жұмыс.

Мұғалім мәтінді оқыған кезде, оқушылар өздеріне түсініксіз сөздерді түртіп алып отырады.

  1. Сөздік жұмыс.

Мерзім-уақыт.

Меңзепті-ойлапты, ойлады.

Қуларым-аққуларым.

Оқушыларға мәтінді тізбектеп оқыту. Сұраққа жауап алу.

  • Қарабатыр қандай қиыншылық көрді?
  • Оған қанлай құстар келді?
  • Ол құстарға қандай өтініш айтты?
  • Баланың өтінішін қай құс тыңдады?
  • Балаға қарлығаш қандай қайырымдылық жасады?
  1. Өз бетімен жумыс.

Мәтіннен зат есімді, тауып 5 жолды өлең жазып, оқиды.

  1. Қорытынды.

Сөз жұмбақ шешу арқылы қорыту. Әр баланың біліміне, тоқталып бағалау.

  1. Үйге тапсырма.

Мәтінді оқу, мәтін бойынша сурет салу.

Алматы облысы

Райымбек ауданы

Кеген ауылы