Дене қозғалысы бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат.
Сабақтың тақырыбы: | Дене қозғалысы бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат. | |
Мақсаты: | Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы, қуат туралы, олардың байланыстылығын және формулаларын қорытып шығарып үйрену | |
Сілтеме | «Физика және астрономия» (автор: Р.Башарұлы) «Физика» 7 сынып электрондық оқулық | |
Оқу нәтижесі | Жұмыс, қуат анықтамаларын, формулаларын біледі Топпен жұмыс жасай біледі Топ ережесіне бағына біледі. Бір-бірін бағалауды үйренеді | |
Негізгі идеялар | Жұмыс, қуат формулаларын ажырата алады. A = Fs және N = формулаларын біледі. | |
Ресурстар | Интерактивті тақта, постер, электрондық оқулық | |
Сабақ өткізілу уақыты: | 45 мин | |
Оқыту әдістері | Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер АКТ, СТО: сұрақ-жауап, диалог, миға шабуыл. Бағалау: формативті бағалау, стикерлер, қол шапалақтау, жиынтық бағалау Жұмыс түрлері: жұптық, топтық, жеке жұмыс | |
Дерек көздері | Физика және астрономия оқулығы | |
Тапсырмалар | Постер дайындау |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Психологиялық дайындық | Әрбір күнге арналған рецептіні оқыту Оқушыларды топқа бөлу | Оқушылар А, N, Дж, Вт қағаздарын суыру арқылы 4 топқа бөлінеді | ||||||||
І. Білу | · Сабақтың мақсатын айқындау Миға шабуыл «Жұмыс» тақырыбына постер қорғауға бағыт-бағдар беру | Өздеріне мақсат қоя білуге үйренеді. Әр топ өз постерін қорғауға дайындалады. Әр топтан бір оқушы тақырыптарын қорғап, жұмыс туралы білімдерін ортаға салады. | ||||||||
ІІ.Түсіну | Әр топқа жұмыс, қуат тақырыбын түсініп оқуын тапсыру. Анықтамалар, формулалар бойынша сұрақтар қойып, түсініктерін анықтау -Жұмыс қалай белгіленеді? — Қуат қалай белгіленеді? -Жұмыстың формуласы? -Қуаттың формуласы? — Жұмыстың өлшем бірлігі — Қуаттың өлшем бірлігі Үйдегі қолданып жүрген заттардың қуатын білесіздер ма? | Әр топ тақырыпты өз беттерінше оқып, мағынасын ашады. Оқушылар сұраққа толық жауап береді. Топ мүшелері жауаптарды өзара бағалап отырады. -А -N -A=F*S — N=A/t — Дж — Вт — автомобильдікі – 70-80 кВт, үтіктікі – т.б | ||||||||
ІІІ. Қолдану | Формулаларды пайдалану арқылы есептер шығару 28 жат (1) Машина 72 км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2000Н болса, онда ол 10с-та қанша жұмыс атқарады? Берілгені: F=2000 Н v=72 км/сағ=20 м/с t=10 с А=? Шешуі: А= F*s; s=v*t A=F*v*t= 2000*20*10=400000Дж
| Оқушылар есепті оқиды, түсіндіреді, формуласын айтады, есептер шығарады, өз пікірлерін айтады. 1)Массасы 2 т автомобиль 0,5 км жолда бір қалыпты қозғалғанда оның двигателі қандай жұмыс өндіреді? Берілгені: m=2т=2000 кг S=0,5км=500м Т/к А-? A=F*s; F=mg; А=mgs; Шешуі: A=2000кг*10 Н/кг*500м= 10 МДж Жауабы: А=10 МДж 2)Қуаты 30 Вт желдеткіш 10 минутта қанша жұмыс істейді? Берілгені: t=10 с =600 c N=30 Вт Т/к A -? Шешуі: A = N*t A=600 с * 30 Вт= 18000 Дж Жауабы: A=18 кДж | ||||||||
ІҮ. Талдау | Интерактивті тақтадан «Физика» электрондық оқулығынан жұмыс, қуат тақырыбын тыңдату. Сергіту сәті | «Жұмыс, қуат» тақырыбына талдау жасау | ||||||||
Ү.Жинақтау
| Интерактивті тақтадан сұрақтар қою. 1)Жұмыстың формуласы 2)Жұмыстың анықтамасы 3)Қуаттың анықтамасы 4)Қуаттың формуласы 5)Өлшем бірліктері Сәйкестендір
| Сұрақтарға жауап береді. Жеке, жұптық, топтық жұмыс жасайды. Сәйкестендіреді.
| ||||||||
ҮІ.Бағалау
| Деңгейлік есептер шығару арқылы бағалау. Формативті бағалау, «өте жақсы», «жарайсың» сөздері арқылы ынталандыру. | Оқушылар бір-бірін бағалайды. | ||||||||
V. Үйге тапсырмасын беру | Тақырыпты оқу. 29 жаттығу №4 есепті шығару | Оқушылар күнделіктеріне жазады. | ||||||||
VII. Рефлексия
| Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? | Тілек ағашына жапсыру |