«Динамика заңдары» тарауын қайталау.
Сабақтың тақырыбы : «Динамика заңдары» тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты
білімділік :«Динамика » тарауы бойынша алған білімдерін
тиянақтау.
тәрбиелік : ұқыптылыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.
дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру,
практикалық дағдыларын қалыптастыру,
пәнге деген қызығушылықтарын дамыту.
Көрнекілігі: динамометр, жүктер жиынтығы,формулалар жиынтығы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
А)психологиялық дайындық.
ІІ. Өткен тақырыптар бойынша жуан -жіңішке сұрақтар қою:
- Ньютонның І заңы қалай тұжырымдалады?
- Ньютонның ІІ заңы қалай тұжырымдалады және формуласы, өлшем бірлігі қалай өрнектеледі?
- Ньютонның ІІІ заңы (формуласы,күштердің бағыты)
- Бүкіл әлемдік тартылыс заңы қалай өрнектеледі?
- Гравитациялық тұрақтыны көрсет және оның мәні неге тең ?
- Ауырлық күші қалай өрнектеледі және күш қалай бағытталады?
- Күштерді қандай құралдың көмегімен өлшейміз?
ІІІ.Кубизм әдісі
- Суреттеңіз.
Күш |
тартылу күші
ауырлық күші
үйкеліс күші серпімділік
- Салыстырыңыз. Венн диаграммасы . Ауырлық күші мен серпімділік күші бойынша ортақ қасиеттерін ажырата білу. Әр күшке тән ерекшеліктерін атау серпімділік күш
Серпімділік күші абсолют деформ. пропорционал және дененің деформ- ғы оның бөлшектерінің орнын ауыстыруына қарама қарсы бағыт.Дененің өзара әсерлесуі оларды деформациялануға келтіреді: дененің төменгі бөліктері оның жоғарғы бөліктерінің әсерінен сығылады. |
Дененің жерге тартылу күші мен дененің жердің өсіп айнала қозғалуынан пайда болатын центрге тартуынан күштің векторлық айырмасын ауырлық күші
Q=F-Fц.т |
F=-R ∆L
Денені дефорацияда пайда болатын күшті серпімділік күш д.а.
|
ауырлық күш
- Зерттеңіз . Аталған күш туралы толық мағына беріңіздер . Кез келген күштің бір түрін таңдап , сол күш туралы білгендерін ортаға салу.
Үйкеліс күші |
сырғанау домалау тыныштық
- Қолданыңыз. Есеп шығару. Динамометрді пайдаланып серіпгенің қатаңдығын анықтау және динамометрге жүк іліп ауырлық күшін анықтау.
Бұл туралы ойлағанда көзіңізге не елестейді?
- Талқылаңыз. Күштердің бізге керегі бар ма? Мыс: Ауырлық күші немесе тартылыс күші болмағанда денелердің күші қандай болады?
IV.ЕСЕП ШЫҒАРУ №139
Бер: l1=40см 1. ma1=F
l2=20 см (m+ m)a2) =F
m=200г 2. l1= t2 l2= t2 =
т /к т-? 3. =1
=1+ =
= -1 m = m = 0,2 кг
№161
Бер: F=G
F1= F1=G =
R2=6400см G = G
r=? r2=100 R2ж
r= 10 Rж r= 10∙ 6400=64000 км
V .Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс
«Жалғасын тап» ойыны.
F ma |
Fa mg |
Fc -kx |
F G |
Mmm
- Кластер құрастыру
VІI. Оқушыларды бағалау.