Толық тізбек үшін Ом заңы. Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу.
Сабақтың тақырыбы: Толық тізбек үшін Ом заңы. Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу.
Сабақтың мақсаты: Энергия ұғымын физикалық шама ретінде, энергияның сақталу заң ретінде түсіндіру. Физикалық шама, заң ұғымдарын қайталау, энергия, шамаларын бекіту. Теориядан алған білімдерін есеп шығаруға қолдана білуге үйрету.
Міндеттері :
- Механикалық энергияның негізгі ұғымдарын қалыптастыру, толық механикалық энергияның сақталу заңы механикалық қозғалыстың жоғалуының мүмкін еместігін білдіретіндігін атап көрсету.
- Оқушыларға дәлелдеуді мәліметтер негізінде өрістету, ойлау қабілеттерін жетілдіру.
3.Ғылыми көзқарасын қалыптастыру, оқушыларды ұжымдыққа,шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Оқытудың нәтижелері:
- Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.
- Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді
- Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.
- Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай алады.
- Кейбір оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Қамтылатын модульдер:
Блум таксономиясы
1- модуль- оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс),
2-модуль- сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (миға шабуыл), түсіндірмелі, практикалық, тірек-сызбалармен жұмыс, топтастыру стратегиясы бойынша тапсырма орындау,
3- модуль –бағалау,
4 – модуль-АКТ пайдалану (слайдтар,интербелсенді тақтамын жұмыс),
7- модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)
Қадамдар:
- Үй тапсырмасын тексеру
- Топпен жұмыс
- рефлексия
Сабақ барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
- Ұйымдастыру
- Оқушының зейінін сабаққа аудару
- Топқа бөлу (1,2,3,4) , ережесімен таныстыру, топбасшы тағайындау.
- Мәтінді тарату
- Деңгейлік тапсырма
I-Білу.Үй тапсырмасын тексеру үшін ой -қозғау сұрақтарына жауап беру.
- 1. Электр тогы деп нені айтады?
- Ток күші деп қандай физикалық шаманы айтады?
- Ток тығыздығы деп қандай физикалық шаманы айтады?
- Ток көзі деп нені айтады?
- Электр кедергісі деп нені түсінесіңдер?
II-Түсіну. Жигсо әдісі бойынша тақырыпты оқып, топ ішінде талқылау.
III-Қолдану. Сызбадағыдай өткізгіштерді жалғау және түсіндіру.
1- топ.
3-топ.
2-топ.
4- топ.
IV-Талдау. Бергілген тапсырманы постерге немесе кластерге түсіріп, топ ішінде бір мүшесі таныстыру.
1-топ. Өткізгіштерді тізбектей жалғастырудың белгілерін атаңыздар?
2-топ. 2. Өткізгіштерді параллель жалғастырудың белгілерін атаңыздар?
3-топ. 3. Қандай тізбек тұйық тізбек деп аталады?
4-топ. 4. Тұйық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдап жазыңдар.
V-Синтез. Топтарға жекелеген тапсырмалар беріледі.
I- 5 жолды тұжырым
II- Эссе
III- Венн диаграммасы
IV- Тірек-сызба құру
Рефлексия
«Білім ағашы» тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру.
VI-Бағалау. Топ басшылары топ мүшелерін бағалау парақшасына бағалайды.
Сабақ қорытындыланып, жиынтық баға қойылады.
Үйге тапсырма: § 9.3,9.4.