Металдардың жемірілуі және онымен күресу жолдары

Пәні: Химия9 -сынып
Тақырыбы:Металдардың  жемірілуі  және  онымен күресу жолдары
Мақсаты:Металдардың жемірілуі туралы ақпарат алу.                                          Металдардың жемірілуімен күресу жолдарын білу.

 

Күтілетін нәтиже:Металдардың жемірілуі туралы біледі. Жемірілумен күресу жолдарын үйренеді. Өз еркімен жұмыс жасай алады
Керекті жабдықтар: Cу, темір шеге, ас тұзы ерітіндісі, натрий гидроксиді ерітіндісі,мырыш, мыс сыммен оралған темір шеге,сынауықтар, постер, маркер, фломастер, стикерлер, бағалау парағы.
Сабақ кезеңдеріМұғалім әрекетіОқушы әрекеті
Кіріспе.1.Оқушылармен амандасады.

2.  Психологиялық әдіс; « Отбасылық сурет»

3. Сыныпты темір кендері: магнетит,  пирит бойынша 2 топқа бөледі.

4.Топ басшыларына бағалау парақтары береді.

5. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру.

І кезең « Бәйге » бойынша сұрақтарға жауап берген топ бір кірпіштен алады , ал жауап бере алмаса кірпіш алмайды. Осылай үй тұрғызылады.

Сұрақтар
1.Ерекше қасиеті бар металл ?     (Магнит)
2.Темір қандай температурада балқиды ?(1539 ºC)
3.Ең қиын балқитын металл неше градуста балқиды       (Вольфрам 3416 ºС)
4.Металл түрлерін ата         (Қара,түрлі–түсті,бейметалл)
5.Ауыр металдарға не жатады     (Мыс,қорғасын,мырыш)
6.Алюминийдің балқу температурасы    (660 ºC)
7.Оңай балқитын металдар        (Қалайы-232ºС,қорғасын-327ºС,мырыш-419ºС,алюминий-660ºС)
8.Металдардың физикалық қасиеттеріне не жатады ?   (Түсі,тығыздығы ,балқу температурасы,жылу өткіздігіштігі электр кедергісі.)
9.Металдардың химиялық қасиетіне не жатады ?     (Коррозияға қарсы тұра бүлуі)
10.Металдардың механикалық қасиеттеріне не жатады? (Беріктігі, серпімділігі, иілгіштігі, қаттылығы, төзімділігі)
11.Шойын түрлері қандай ? (Ақ шойын,сұр шойын)
12.Металл қорытуға арналған пеш ?    (Домна)
13.Ең алғаш пайдаланылған металл түрі      (Мыс)
14.Алюминийден не жасалады ?    (Сымдар,ыдыстар)
15.Күмістен не жасалады ?     (Сымдар,ыдыстар,зергерлік бұйымдар)
16.Алтынан не жасалады ?    (Зергерлік бұйымдар,әшекейлер)
17.Бей металға не жатады ?   (Ағаш,керамиика,резина,шыны,пластмасса,қыш)
18.Болат қорытушы кім ?    (Металлург)
ІІ  кезең « Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ »  Бұл кезеңде оқушылар металдар туралы  мақал мен жұмбақ  айтудан  жарысады.

 

Мұғаліммен амандасады.

Топтарға бөлінеді.

 

Топ басшылары бағалау парақтарын толтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірін тексереді, балл қояды.

 

Тұсаукесер

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім.

  Металдар мен құймалар қоршаған ортада ненің әсерінен бүлінеді?

. Сабақтың тақырыбы:  “Металдар және оның құймаларының жемірілуі ”.

 

Топтарға жаңа тақырыпты ашу үшін тапсырма беріледі.

1-топ.  Металдардың жемірілуі деген не? Оның қандай түрлері бар? Тұрмыстағы металдың жемірілуіне мысалдар келтіріңдер.

2-топ . Химиялық жемірілу ненің әсерінен болады? Мысал келтіріңдер.Металдар мен олардың құймаларын жемірілуден  сақтаудың жолдарын көрсетіңдер

Сонымен,металдар коррозиясы деген не? Ол ненің әсерінен болады? Металдар коррозиясы қандай заттардың әсерінен күшейеді? Оны болдырмау үшін қандай шаралар жүзеге асырылады? Күнделікті өмірден мысал келтіріңдер.

 

Сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады.

 

 

 

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, постер дайындап, қорғайды, қойылған сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ – кезең. Топтарға деңгейлік тапсырма береді.

1)                  Айналымды жүзеге асырыңдар:

Fe2O3 → Fe → FeCl2 → Fe(OH)2

↓                         ↓

FeO                   FeO

2) Құрамында 8 % қоспасы бар 300кг әктасты өртегенде алынатын сөндірілмеген әктің массасын есептеңдер.

Тақтада  2 оқушы тапсырма орындайды.

1-тапсырма. Мүмкін болатын реакция теңдеулерін аяқта:

Fe + HCl →

Cu + HCl→

Zn + Pb(NO3)2

Al + CuSO4  →

Fe + HNO3 конц.

Hg + CuCl2

2-тапсырма

Массасы 15,2 г хром оксидін алюмениймен тотықсыздандырғанда 9 г хром түзіледі. Хромның теориялықпен  салыстырғандағы шығымын процентпен көрсетіңдер?

ІІІ  кезең « Ширату »                
Бұл кезеңде топ басшылары   металл атауларынан сөз құрастырады.Кімнін сөз қоры бай екенін білеміз.
Мысалы:

1 – топ.   Металлургия

2 — топ.  Жемірілу

 

ІV  кезең . Тәжірибе жасау   «Жанартау»

 

Рефлекция

Оқушыларға шар беріп, әр үпірген сайын бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады.

Оқушылар білімін бағалау.

 

Үйге тапсырма беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ басшыла-ры топ мүше-лерін бағалай-ды.Әр оқушы стикерлерге рефлексия жазып, өздерін бағалайды. Қабырғадағы кестеге  стикерлерін өздерінің жаңа тақырыпты түсіну деңгей-леріне қарай жапсырады.